همایش سالانه مبارزه با فساد؛

بنگاه های سالم در فضای کسب و کار ناسالم به فساد کشانده می شوند

تهران- ایرنا- دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل گفت: اگر فضای کسب و کار سالم نداشته باشیم، حتی بنگاه های اقتصادی سالم به فساد کشانده می شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد مهدی بهکیش» امروز (یکشنبه) در چهارمین همایش سالانه مبارزه با فساد، اظهار داشت: دنیای امروز بسته نیست و همه کشورها سعی می کنند صادرات خود را افزایش دهند؛ اما در محیطی که روابط بین الملل آن، «کِدر» است، نمی توان فعالیت کرد.
وی به صدور بخشنامه ها و دستورالعمل های متعدد اشاره کرد و گفت: یک صادرکننده بعد از مدتها یک مشتری در بازارهای بین المللی یافته، محصول را تولید و برای صادرات بسته بندی می کند اما به یک باره دولت تصمیم می گیرد، یارانه ای را قطع یا بطور کل صادرات آن محصول را ممنوع اعلام کند.
دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل با بیان اینکه در چنین شرایطی، بنگاه سالم معنی ندارد، افزود: اگر فضای کسب و کار مناسب نباشد، آیا یک بنگاه می تواند عاری از فساد باشد؟ خیر؛ تا فضا آماده نباشد بنگاه نمی تواند درگیر فساد شود.
وی در تشریح فضای کسب و کاری که زمینه ایجاد فساد در آن مهیاست، خطاب به فعالان اقتصادی، گفت: آیا شما از گمرک به راحتی گذر می کنید؟ آیا دریافت مجوزهای متعدد برای شما راحت است؟ این دشواری ها می توانند شرایط را برای ظهور و بروز فساد آماده کند.
بهکیش ادامه داد: در سطح کلان کشور، مهمترین چیزی که وجود ندارد، «یک سیستم اقتصادی است»؛ مهم نیست که تابع بازار آزادیم یا سوسیال دمکرات را دنبال می کنیم؛ هر کدام از این سیستم ها، ابزار کنترلی خاص خود را دارند؛ اما ما نه این و نه آن هستیم.
وی افزود: دولت یک سیستم اقتصادی مشخص ندارد؛ نمی داند کدام بازار براساس عرضه و تقاضا و چه بخشی از بازار باید براساس قیمتگذاری مدیریت شود؛ تا تکلیف این مباحث مشخص نشود، ابهام در بازار می ماند و فعالان اقتصادی نیز در چنین فضایی نمی توانند تصمیم گیری کنند.
بهکیش در بخش دیگری از سخنان خود به ارایه گزارش های بین المللی در زمینه فساد پرداخت و گفت: منابع معتبر گزارش داده اند که سالانه 2 هزار و 600 میلیارد دلار در جهان دزدیده می شود که این رقم، 12 درصد تجارت را شامل می شود.
به گزارش ایرنا، چهارمین همایش سالانه «مبارزه با فساد» با حضور رئیسان کل اتاق‌های بازرگانی تهران و ایران امروز در اتاق تهران درحال برگزاری است.
سازمان ملل با توجه به روند رو به رشد و گسترش فساد در جهان و اهمیت موضوع مبارزه با فساد، نهم دسامبر (18 آذر) را به عنوان «روز مبارزه با فساد» نامگذاری کرده و از کشورها خواسته است در حوزه مبارزه با فساد توجه بیشتری داشته باشند.
اقتصام*9189 ** 2023

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال