استاد دانشگاه تهران: باید جایزه ملی مبارزه با فساد طراحی شود

تهران - ایرنا - رئیس نشست یک روزه مبارزه با فساد در ایران: نظام مند یا موردی؟ گفت: یکی از راهکارهای موثر برای مبارزه با فساد، طراحی جایزه ملی و حتی بین المللی مبارزه با فساد در کشور است تا به افراد شاخص در این مبارزه اهدا شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، عصر امروز شنبه ، سید محمد تسلیمی در نشست مبارزه با فساد در ایران: نظامند یا موردی؟ گفت: فساد مسئله ای است که بدون توجه به راهکار های علمیاتی امکان مبارزه با آن وجود نخواهد داشت.
تسلیمی ، گفت: از جمله راهکار هایی که در این زمینه وجود دارد تشویق افراد فعال در حوزه مبارزه با فساد است که برای این امر می توان جایزه ملی و حتی بین المللی مبارزه با فساد را طراحی کنیم.
وی افزود: استخراج معیارهای سلامت اداری، وارد ساختن این معیارها به دایره آگاهی های علمی عمومی، معرفی کارمندان واجد این صفات، تلاش برای خلق دانش جدید در مواجه با فساد، وارد کردن ادبیات مبارزه با فساد در ادبیات کودکان، در دستور کار قرار گرفتن مبارزه با فساد در دانشگاه ها از جمله راهکارهایی است که می توان برای مبارزه با فساد در پیش گرفت.
این پژوهشگر رشته مدیریت در مورد دیگر راهکارهای مبارزه با فساد هم گفت: لزوم برقراری تعاملات میان دانشگاه و نهادهای دولتی و خصوصی با این هدف که تولیدات در چهار دیواری دانشگاه محدود نشود، طراحی درس مدیریت مبارزه با فساد در همه مقاطع تحصیلی به عنوان درس عمومی ، قرار دادن مبارزه با فساد اداری به عنوان قلم اول برنامه مدیران و پاسخگو بودن آن ها ، توانمند سازی مدیران برای مبارزه با فساد ، طراحی نظام رتبه بندی از افراد موفق در مبارزه با فساد و افراد فاسد، طراحی سازمان و شبکه مبارزه با فساد ادارای و ایجاد زمینه های برای گسترش تجربه های موفق در این زمینه را از دیگر راهکارهایی است که می توان در امر مبارزه با فساد موثر باشد.
وی با ذکر این نکته که فساد مسئله ای است که مبارزه با آن ، خود یک مسئله است ، گفت : بسیار بر شناسایی فساد تمرکز داشته ایم گویی که فساد ما را شناخته است و راهکارهای ما را خنثی می کند.
تسلیمی به ابعاد مختلف فساد پرداخت و اظهار کرد: مبارزه با فساد دو بعد نظری و عملی دارد . در بعد نظری مبارزه با فساد تحت شعاع گفتمان تکراری فساد واقع شده است و دوباره خود به فساد کشیده شده است. در بعد عملی هم نیازمند پاسخ هایی برای ابر مجهولی به نام روش موفق مبارزه با فساد هستیم.
تسلمیی با انتقاد از توصیف صرف فساد و عدم تجویز راهکار گفت: فقط خود فساد را توصیف می کنیم اما برای مجهول ها پاسخ نداریم بنابراین ضروری است که که ما راهکار پژوشی را در پیش بگیریم بکیم .
وی ادامه داد: دانشگاه تهران کار مبارزه با فساد را شروع کرده است و این نشست قدم اول است. ما معتقد هستیم توصیف شرط لازم اما کافی نیست بلکه شرط کافی تجویز است.
**9487**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال