استاد نقیب زاده در مراسم تجلیل از فعالیتهای اش در عرصه فلسفه؛

اگر اندیشه نباشد آزادی هم نیست

تهران- ایرنا- میرعبدالحسین نقیب زاده در مراسم تجلیل از وی به پاس سال ها تلاش و کوشش او در رشته فلسفه طی سخنانی گفت: برگزیدن برگرفته از اندیشیدن است و اگر اندیشه نباشد آزادی نیز نخواهد بود.

به گزارش شامگاه شنبه خبرنگار ایرنا، همایش «پرسش از ضرورت فلسفه در عصر حاضر» با حضور میرعبدالحسین نقیب زاده از پیشکسوتان رشته فلسفه در کشور و جمع زیادی از دانشجویان، دبیران، دانش آموزان و علاقه مندان فلسفه در دبیرستان پسرانه فرهنگ منطقه 2 تهران برگزار شد که طی آن از مقام استاد نقیب زاده تجلیل بعمل آمد.
نقیب زاده در این همایش طی سخنانی فلسفه را نمود والای اندیشه و انسان را نیازمند اندیشیدن دانست و اظهار داشت: از آنجائی که ارزش اندیشه بسیار بالا می باشد و برآورده شدن مسائل زیستی انسان نیز به اندیشیدن وابسته است از همین رو انسان نیازمند اندیشیدن است.
وی تاکید کرد: هر انسانی به عنوان انسان می اندیشد و با پرسش های زیادی روبرو می شود و قلمرو فلسفه اندیشه است و باید گفت که فلسفه برای هر عصری نیاز است چرا که انسان همیشه نیازمند اندیشیدن است.
این استاد دانشگاه بیان داشت: یکی از تفاوت های انسان و جانوران در موضوع برگزیدن است که برگزیدن برگرفته از اندیشیدن و آگاهی است و اگر اندیشه نباشد آزادی نیز نخواهد بود.
این استاد فلسفه با اشاره به اینکه فلسفه با زندگانی پیوند داشته و می تواند به زندگی هر انسانی روشنی بخشد تأکید کرد: فلسفه ای خوب و راهگشا است که به زندگانی راه پیدا کند و به دغدغه های انسان بپردازد.
نقیب زاده از دست اندرکاران، دانش آموختگان و علاقمندان فلسفه درخواست کرد: باید زبانی را برای فلسفه به کار گرفت که موجب فهم و روشنگری شود تا هرکسی که شوقی دارد به فهم فلسفه برسد.
در این همایش تعدادی از حاضرین سوالات خود را در حوزه فلسفه مطرح کردند که استاد نقیب زاده به سوالات مطروحه پاسخ داد.
در این همایش از 5 دهه تلاش و خدمات علمی میر عبدالحسین نقیب زاده تجلیل به عمل آمد.
میرعبدالحسین نقیب زاده در 23 اردیبهشت ماه سال 1316 در شهر رشت دیده به جهان گشود.
ایشان مراتب تحصیلی خود را تا مقطع دانشگاه در زادگاه خود گذراند و برای ادامه تحصیل به تهران آمد.
در همین دوران بود که زندگی استاد نقیب زاده با خواندن کتابی از استاد محمود هومن به نام 'حافظ چه می گوید؟' تغییر کرد و شور و شوق حاصل از این کتاب سبب اصلی رفتن به دانشسرای عالی و حضور در جلسات استاد محمود هومن و یادگیری فلسفه در محضر ایشان بود.
هر چند استاد نقیب زاده خود از پیشکسوتان فلسفه در ایران می باشد اما خود از استاد محمود هومن به عنوان استاد خویش یاد می کند.
وی پس از پایان تحصیلات لیسانس به دانشگاه تهران رفته و تحصیلات خود را برای مقطع کارشناسی ارشد آغاز کرد که در این دوران نقیب زاده از اساتیدی همچون سید حسین نصر، احمد فردید و یحیی مهدوی تأثیر پذیرفت و نهایتا در سال 1351 دکترای فلسفه خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد.
پس از پایان تحصیل، ایشان به عضویت در هیات علمی دانشسرای عالی (دانشگاه خوارزمی کنونی) درآمد.
همچنین در طول این سال ها به عنوان استاد میهمان در بسیاری از دانشگاه های بنام، همانند دانشگاه تهران تدریس کرد.
استاد نقیب زاده علاوه بر مطالعه و تحقیقات بسیار در حوزه های فلسفه و فلسفه تعلیم و تربیت و ارائه مقالات و سخنرانی در مجامع علمی و دانشگاهی آثاری همچون درآمدی به فلسفه، نگاهی به فلسفه آموزش و پرورش، فلسفه کانت و بیداری از خواب دگماتیسم، نگاهی به نگرش های فلسفه سده بیستم، گفتارهایی در فلسفه و فلسفه تربیت و ترجمه کتاب کانت از کارل یاسپرس نیز از آثار وی است.
تهرام/7243/ 1418

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال