معاون اموردریایی سازمان بنادر:

نمایندگان 5 کشور حاشیه دریای خزر به تهران می آیند

تهران- ایرنا- معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از برگزاری چهارمین نشست بررسی همکاری های تامین ایمنی و امنیت دریانوردی در دریای خزر با حضور نمایندگانی از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، روسیه و ترکمنستان خبرداد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی، «هادی حق شناس» افزود: در این نشست، ایمنی دریانوردی شامل ایمنی تردد شناورها در دریای خزر و عملیات دریایی و نیز بهره مندی از ظرفیت های حقوقی در خصوص کنترل و بازرسی کشتی ها در این آبراهه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه این نشست با حضور کشورهای حاشیه دریای خزر در 19 و 20 آذرماه امسال در تهران برگزار می شود، گفت: تامین ایمنی دریانوردی و کشتیرانی در دریای خزر از مهم ترین اهداف نشست کشورهای حاشیه خزر است.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: حفظ و ارتقای ایمنی دریانوردی در دریای خزر و حفاظت از محیط زیست آن به عنوان بزرگترین دریاچه جهان از اهمیت و اولویت ویژه ای برخوردار است و دستیابی به این هدف جز با اراده جدی و همکاری نزدیک میان کشورهای منطقه و تفاهم در اعمال مقررات یکسان تحقق نمی یابد.
حق شناس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در فراهم کردن محیط دریایی ایمن و سازگار با محیط زیست، نقشی پیشگام و سازنده دارد، گفت: به کارگیری تمهیدات مواجهه با سوانح دریایی و لزوم تبلور عینی همکاری های منطقه ای از جمله مسائلی است که در قالب تفاهم نامه های چند جانبه در دو ساله گذشته مورد توجه قرار گرفته و در همین راستا نشست هایی به منظور تنظیم متن تفاهم نامه ها میان کشورهای حاشیه دریای خزر برگزار می شود.
وی ادامه داد: موضوع اصلی نشست، بررسی همکاری در زمینه تامین ایمنی دریانوردی در دریای خزر و مذاکره بر سر بهره مندی از ظرفیت های حقوقی تعدادی از کنوانسیون های دریایی سازمان بین المللی دریانوردی در خصوص کنترل و بازرسی کشتی ها است.
وی افزود: موضوع دیگر این نشست، مقوله ایمنی دریانوردی و بهسازی مکانیزم های تعامل در امور تجسس و نجات دریایی با لحاظ ویژگی های جغرافیایی و شرایط دریای خزر است.
به گزارش ایرنا، ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، فدراسیون روسیه و ترکمنستان، پنج کشور ساحلی دریای خزر را تشکیل می دهند؛ تهران بزودی میزبان چهارمین نشست بررسی همکاری های تامین ایمنی دریانوردی در دریای خزر با حضور نمایندگان این کشورها خواهد بود.
این نشست در روزهای 19 و 20 آذرماه سال جاری به میزبانی سازمان بنادر و دریانوردی در تهران برگزار می شود.
اقتصام**1108**2022

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال