تحقیر اروپایی ها از دیکاپریو و سقوط لندن تا جلیقه زردها-محمدعلی حیدرهایی*

تهران- ایرنا- طی سال های اخیر و بویژه از هنگام روی کار آمدن دونالد ترامپ، جهان با حوادث و رویدادهایی روبه رو بوده که بخشی مهم از آن حامل نشانه هایی از تحقیر از سوی آمریکایی ها علیه اتحادیه اروپا است.

1- سال 2016 ، بیش از 165 کشور جهان به پیشاهنگی اتحادیه اروپا معاهده آب و هوایی معروف به معاهده پاریس را امضاء کردند؛ حتی نام لئوناردو دیکاپریو هنرپیشه مشهور هالیوودی که از سال 2014 سفیر صلح سازمان ملل شده و فعالیت های گسترده ای در قالب ساخت یک مستند درباره اقیانوس ها و گرمای زمین داشت، با این معاهده گره خورد و در ماه آوریل 2016 یک سخنرانی احساسی در جمع رهبران جهان انجام داد.
او در سخنرانی اش در سازمان ملل این سوال را مطرح کرد که 'وقت آن رسیده از خود بپرسید در کدام طرف از تاریخ ایستاده اید؟'، ولی همان هنگام ، تصورش هم سخت بود که تنها چند ماه بعد رئیس جمهوری پیدا شود که با تریلی از روی همه آمال و آرزوهای مردان اروپایی عبور و همه آنان را تحقیر کند.
ترامپ با خروج از پیمان بین المللی آب و هوایی پاریس بیش از هر چیزی ، اروپایی ها را تحقیر کرد که حاصل تلاش های طولانی مدت آنان بود.
2- در همین سال 2016 اما یک فیلم هالیوودی به روی پرده سینماهای آمریکا و اروپا رفت تا نشان دهد ، اروپایی چقدر ضعیف هستند. این فیلم با عنوان 'لندن سقوط کرده است' پخش شد؛ فیلمی که بابک نجفی یک کارگردانی ایرانی - سوئدی آن را برای هالیوود ساخت.
اگرچه بخش مهمی از فیلم های تخیلی هالیوودی طی سال های اخیر با نگرش 'آمریکا ناجی جهان بی دفاع'، ساخته شده اند، اما این بار در سقوط لندن، آمریکایی ها بی پرده و عیان، تصویری از اروپا و در واقع قلب آن لندن خلق کردند که بدون آمریکایی ها هر لحظه فرو خواهد پاشید.
فیلم که با بازی بازیگرانی چون جرارد باتلر، آرون اکهارت، آنجلا باست، مورگان فریمن، و رادا میشل بر روی پرده رفت، به لحاظ محتوا توجه چندان منتقدان را به خود جلب نکرد، اما لندن را به عنوان یکی از مهمترین ستون های اتحادیه اروپا چنان سست و آسیب پذیر به تصویر کشید که نمونه آن تاکنون دیده نشده است؛ آن هم توسط یک مشت تروریست از کشورهای خاورمیانه که تا مغز و استخوان ساختار امنیتی انگلیس نفوذ کرده اند!
شاید اگر نام فیلم را 'بدون آمریکا هرگز' گذاشته بودند، بیشتر به ماهیت فیلم نزدیک بود، آن هم وقتی می بینی یک مامور مخفی آمریکایی محور مبارزه با تروریست ها است و ام آی 6 یک نهاد اطلاعاتی درمانده!
3- حالا به هفته های اخیر بپردازیم؛ جایی که جلیقه زردها به دنبال ماه ها چالش میان اروپا و آمریکا ، بویژه خروج آمریکا از پیمان های بین المللی از جمله برجام و معاهده تغییرات آب و هوایی پاریس، خیابان های پاریس و شهرهای فرانسه را به محل اعتراض هایی تبدیل کردند که یک سر آن بی واسطه به همان پیمان پاریس بر می گردد.
پیش از شروع اعتراض های اخیر جلیقه زردها ، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون روسای جمهور آمریکا و فرانسه وارد یک جنگ لفظی در ماه گذشته میلادی شدند که در جریان سفر ترامپ به پاریس به مناسبت یک صدمین سالگرد پایان جنگ جهانی اول رقم خورد.
ترامپ ایده اروپایی ها مبنی بر ایجاد یک ارتش واحد اروپایی را چنان به سخره گرفت که از آن به عنوان بدترین توهین رئیس جمهور آمریکا به اروپا تعبیر شد.
ترامپ به ایده مکرون مبنی بر تشکیل ارتش واحد اروپایی برای محافظت از خود در برابر قدرت هایی مانند آمریکا، روسیه و چین ، توئیت کرده بود که 'شاید بهتر باشد اروپا ابتدا سهم عادلانه‌ای را در ناتو پرداخت کند که آمریکا به آن کمک مالی بسیاری کرده است.'
این توئیت در میان اروپایی سر و صدای زیادی بپا کرد که سنگین ترین اعتراض ها را آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون از خود بروز دادند و اندک زمانی بعد جلیقه زردها در خیابان های شهرهای فرانسه ظاهر شدند.
اگرچه جلیقه زردها ، با مطالبات و خواسته های معیشتی به خیابان ها ریخته اند، اما یکی از مهمترین محورهای صف آرائی آنان در برابر مکرون، اجرای سیاست تغییر الگوی مصرف سوخت است که دولت فرانسه تلاش دارد در چارچوب معاهده آب و هوایی پاریس ، خودروهای برقی را جایگزین خودروهای گازوئیلی و بنزینی کند.
اما نکته عجیب ماجرا اینجاست که هیچیک از احزاب و گروه های سیاسی، حتی مخالفان مکرون رهبری این جنبش را که برخی ها تصور می کنند، چیزی شبیه بهار عربی است به عهده نگرفته است و در عین حال جنبش زردها نیز سازماندهی شده نیست و گویا رهبری مشخصی ندارد.
فارغ از اینکه قشر ضعیف و آسیب پذیر فرانسه با اجرای این سیاست، در موقعیتی دشوار قرار خواهندگرفت، اما شکی نیست که این تغییر الگوی مصرف سوخت در فرانسه چیزی نیست جز اجرای همان معاهده پاریس که ترامپ چند ماه پیشتر با افتخار از آن خارج شد.
حال باید دید این حرکت اجتماعی فاقد رهبری که باب میل ترامپ است و تداوم آن می تواند به آشوب های گسترده تر و هرج و مرج غیر قابل کنترل هم تبدیل شود، به دیگر کشورهای اروپایی مانند هلند، آلمان ، بلژیک و حتی انگلیس هم سرایت خواهد کرد؟
فرانسه قطعا می بایست هزینه های سیاست های اینچنینی را بپردازد و جهت اجرای کم هزینه تر این دست سیاست ها برای اقشار ضعیف جامعه چاره اندیشی کند، اما سوال مهم در این مقطع اینجاست که آیا می توان ربطی میان جنبش جلیقه زردها با تفکر ترامپیسم که اشاعه دهنده افراط گرایی و ناسیونالیسم تند است، قائل شد؟
به هرحال هرچه هست، اینکه در همه مواردی که میان اروپا و آمریکای دوران ترامپ حادث می شود، نوعی تحقیر و تلاشی نفس گیر برای به زیر کشیدن دوباره اروپا درون آن نهفته است، از جمله مهمترین آن خروج او از برجام بود و همچنان تلاش دارد با کارشکنی های مستمر و پیچیده، ابتکار عمل اروپایی ها را در گشایش کانال های فرعی جهت داد و ستد با ایران خنثی سازد.
................................................................................................................................................................................................
* خبرنگار ایرنا

1770//

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال