موفقیت مجیدی، صلواتی، امیر و سورنجان در جشنواره‌های خارجی

تهران- ایرنا- سینماگران و فیلم‌های ایرانی در تازه‌ترین حضور خود در فستیوال‌های خارجی علاوه بر کسب جوایز متعدد به عنوان داور نیز انتخاب شدند.

به گزارش شنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، مجید مجیدی کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس ایرانی در آیین افتتاحیه جشنواره فیلم «کرالا» هند جایزه جایزه یک عمر دستاورد هنری دریافت کرد.
مجیدی که رییس هیات داوران بخش بین‌الملل بیست و سومین دوره جشنواره فیلم «کرالا» است، شامگاه گذشته، جمعه ۷ دسامبر (۱۶ آذر) این جایزه را گرفت.
وی در طول 25 سال فعالیتش در عرصه فیلمسازی با فیلم‌هایی مانند «بچه‌های آسمان» (1997)، «رنگ خدا» (1999) و «آواز گنجشک‌ها» (2008) تحسین‌های بین‌المللی را برانگیخته است.
فیلم «همه می‌دانند» جدیدترین ساخته اصغر فرهادی نیز پیش از این به عنوان فیلم افتتاحیه این جشنواره معرفی شده بود.
بیست و سومین دوره جشنواره فیلم «کرالا» بین روزهای 7 تا 14 دسامبر (16 تا 23 آذر) در شهر تریواندروم ایالت کرالا واقع در کشور هند برگزار می‌شود.

*جایزه امیر در هند
دیگر جایزه بین المللی سینمای ایران نیز برای فیلم سینمایی «امیر» به کارگردانی نیما اقلیما از هند بود.
این فیلم به تهیه کنندگی سیدضیا هاشمی در هفتمین حضور بین المللی خود، جایزه بهترین فیلم جشنواره همه نور هند را در بخش مسابقه فیلم‌های اول دریافت کرد.
اختتامیه جشنواره همه نور هند در حیدرآباد برگزار ‌شد و سیدضیا هاشمی به نمایندگی از عوامل این فیلم، جایزه خود را از داوران دریافت کرد.
فیلم «امیر» با هفت اثر سینمایی از کشورهایی همچون ژاپن، کانادا، رومانی، سریلانکا و هند به رقابت پرداخت و درنهایت موفق به کسب جایزه بهترین فیلم اول در این دوره از جشنواره شد.
«کوپال» ساخته کاظم مولایی، «بدون تاریخ بدون امضا» ساخته وحید جلیلوند از دیگر آثار ایرانی حاضر در این جشنواره بودند و همچنین مروری بر آثار عباس کیارستمی از دیگر بخشهای این فستیوال بود.
در بخش مرور آثار جشنواره نیز فیلم‌های سینمایی «آبنبات چوبی»، «دوران عاشقی»، «پرونده هاوانا» و «حریم شخصی» به نمایش درآمد.

**نمایش «سورنجان» در بلغارستان
اما دیگر موفقیت سینما ایران فیلم سینمایی «سورنجان» به کارگردانی محمدرضا رسولی و تهیه‌کنندگی هادی علی‌محمدی است که در یازدهمین جشنواره بین‌المللی «صوفیا منار» به نمایش درمی‌آید.
در «سورنجان»، میلاد کی‌مرام، بهدخت ولیان، مهدخت مولائی و امیربهادر اورعی به ایفای نقش پرداخته‌اند.
این فیلم درباره سه هم‌دانشگاهی است که بعد از سالها و در حالی که ازدواج کرده‌اند، در خانه‌ای مرموز با همدیگر ملاقات می‌کنند و در خانه قدیمی رازهای گذشته برملا می‌شود.
یازدهمین جشنواره «صوفیا منار» از 25 دی‌ تا 11 بهمن در شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان برگزار می‌شود.

**داور ایرانی در چین
دیگر موفقیت امروز سینمای ایران در عرصه بین‌الملل، حضور سالم صلواتی کارگردان عرصه فیلم کوتاه به عنوان داور بخش داستانی نهمین دوره جشنواره ماکائو چین است.
صلواتی سال گذشته جایزه ویژه هیات داوری جشنواره «ماکائو» چین را برای فیلم «آینه‌های پریده ‌رنگ» دریافت کرده بود.
این فیلم کوتاه هم اکنون در سری سوم اکران‌های سراسری فیلم کوتاه با عنوان «زمستانه فیلم کوتاه» در قالب یک سانس 100 دقیقه‌ای با دیگر فیلم در گروه «هنر و تجربه» در حال اکران است.
نهمین دوره جشنواره «ماکائو» 4 تا 9 دسامبر برابر با 13 تا 18 آذرماه در کشور چین در حال برگزاری است.
فراهنگ**9246** 1055

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال