پارلمان کره جنوبی توافق تجارت آزاد با آمریکا را تصویب کرد

پکن- ایرنا- خبرگزاری رسمی کره جنوبی گزارش کرد پارلمان این کشور توافق اصلاحی «تجارت آزاد» کره جنوبی با آمریکا را تصویب کرده است.

به گزارش ایرنا یونهاپ روز شنبه گزارش کرد دو کشور این توافق را رسما در ماه سپتامبر امسال در نیویورک امضا کردند و به دنبال آن ماه اکتبر توافقنامه برای تصویب نهایی در اختیار مجلس کره جنوبی قرار گرفت و پس از تصویب این لایحه کارهای اجرایی روی آن شروع می شود.
از ابتدای سال جاری میلادی دو کشور مذاکراتشان را روی توافقنامه جدید تجارت آزاد با انجام پاره ای از اصلاحات شروع کردند توافقی که سال 2012 میلادی امضا شده بود و دوره اش نزدیک به پایان بود.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا توافق قبلی را یک فاجعه دانسته بود و گفته بود که اگر این توافق نبود باید 250 هزار فرصت شغلی در آمریکا ایجاد می شد که در اختیار کره قرار گرفته است.
یکی از اصلی ترین اهداف واشنگتن این بود که با تحت فشار گذاشتن کره جنوبی برای قبول اصلاحات، باعث شود تا مازاد تجاری کره در برابر آمریکا کاهش یابد.
آمریکا تهدید کرده است شرکت های خودروساز کره جنوبی را مورد تعرفه 25 درصدی قرار می دهد ولی هنوز معلوم نیست که تصویب این لایحه چه تاثیری روی این تصمیم آمریکا خواهد داشت.
براساس توافق جدید، بسیاری از کالاهای بارگیری شده کره جنوبی برای آمریکا شامل تعرفه 25 درصدی می شود و این کشور سهمیه واردات 25 هزار دستگاه خودرو آمریکا را به 50 هزار دستگاه افزایش خواهد داد.
سئول می گوید کره ای ها در آمریکا برای صنایع خودروسازی 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند و باعث ایجاد 110 هزار فرصت شغلی شده اند.
کره جنوبی همچنین خاطر نشان کرده که در شش سال گذشته میزان واردات خودرو از آمریکا 3 برابر شده است.
آمریکا در راستای یکجانبه گرایی تجاری اما با نام حمایت از تولید ملی، بر روی کالاهای وارداتی از بیشتر کشورهای دنیا از جمله چین، کره جنوبی، ژاپن و اتحادیه اروپا تعرفه های 10 تا 25 درصد وضع کرده است.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال