حضور چین در جنوب شرق آسیا گسترش می یابد

کوالالامپور- ایرنا- منابع خبری گزارش دادند کنفرانس بین المللی با شرکت بیش از 250 هیات و نمایندگی از کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا در سنگاپور برای گسترش برنامه های سیاسی و اقتصادی ابتکار 'یک کمربند یک جاده' چین دراین منطقه درحال برگزاری است.اقدامی که درسایه رقابت گسترده واشنگتن – پکن دراین منطقه ارزیابی شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از رسانه های سنگاپوری، این اجلاس دو روزه توسط دانشگاه فناوری سنگاپور با هدف گسترش همکاری های کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا 'آسه آن' با چین در زمینه های مختلف علمی و فناوری و سرمایه گذاری های اقتصادی در این منطقه برگزار شده است.
طبق گزارش استریت تایمز ، بیش از 250 نفر از شخصیت های آکادمیک، مسئولان دولتی ، تجار و نمایندگان شرکت های مختلف از کشورهای سنگاپور، چین، مالزی، تایلند و برخی دیگر از
کشورهای جنوب شرق آسیا در آن شرکت داشتند.
این اجلاس امروز شنبه به کار خود پایان می دهد.
سنگاپور که بتازگی ریاست اتحادیه آسه آن را به تایلند واگذار کرده ، معتقد است می تواند به عنوان تسهیل کننده همکاری های منطقه ای چین در جنوب شرق آسیا عمل کند.
'لیو هنگ' از مقام های ارشد حوزه علم و فناوری سنگاپور گفت: سنگاپور به عنوان یک مرکز مالی و تجاری جهان درصدد است تا اتصال میان چین و آسیای جنوب شرقی را در زمینه های مختلف تبادل دانش و رشد سرمایه های انسانی تقویت کند.
چین و آسه آن از سال 1991 تاکنون روابط دوجانبه تجاری و اقتصادی دارند.
مالزی، اندونزی، سنگاپور، فیلیپین، برونئی، میانمار، کامبوج، لائوس، ویتنام و تایلند اعضای ده گانه 'آسه آن' را تشکیل می دهند که از سال 1967 تشکیل شده است.
طبق گزارش کنسولگری چین در تایلند ، پکن در هشت سال اخیر بزرگترین شریک تجاری کشورهای عضو آسه آن بوده و آسه آن نیز سومین شریک تجاری چین در 6 سال اخیر بوده است.
براساس این گزارش، روابط تجاری دو طرف همواره از روند فزاینده ای برخوردار بوده به گونه ای که حجم روابط تجاری چین و آسه آن درسال 2016 به 452.2 میلیارد دلار رسید که این رقم نسبت به 7.9 میلیارد دلار سال 1991 ، افزایش 60 برابری داشته است.
آمریکا رقابت گسترده ای را با چین در منطقه جنوب شرق آسیا دارد و از اختلافات میان پکن و برخی از اعضای آسه آن برای حضور نظامی در دریای جنوبی چین سوء استفاده کرده است.
چین، مالزی، برونئی و ویتنام با چین در دریای جنوبی چین اختلافات ارضی دارند.
به رغم این اختلافات و رقابت های آمریکا با چین، پکن با ابتکار یک کمربند یک جاده برنامه بلند مدتی را برای گسترش حضور در جنوب شرق آسیا دارد.
شبک**آساق**1599**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال