امامان جمعه: استکبار ستیزی رویکرد اصیل جنبش دانشجویی است

استان ها - ایرنا - 16 آذر در سالنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران به عنوان «روز دانشجو» نام گذاری شده است، مناسبتی ملی که هر سال در سراسر کشور به ویژه دانشگاه ها برای نکوداشت آن آیین ها و ویژه برنامه های گوناگونی تدارک دیده می شود.

به گزارش ایرنا، 65 سال پیش (16 آذر 1332) در چنین روزی سه دانشجو (مصطفی بزرگ‌ نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت ‌رضوی) به دیدار رسمی «ریچارد نیکسون» معاون رئیس ‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، (حدود چهار ماه پس از کودتای 28 مرداد همان سال) اعتراض کردند که سرانجام آنان شهادت به دست دژخیمان رژیم پهلوی در دانشگاه تهران بود.
با پیروزی انقلاب اسلامی این روز به نماد جنبش دانشجویی تبدیل شد و هر سال 16 آذر با برپایی برنامه ها و آیین ها متعدد و متنوع در دانشگاه های سراسر کشور گرامی داشته می شود به طوری که به عنوان سنت رئیس جمهوری اسلامی ایران با توجه به جایگاه دانشجو و دانشگاه نزد کارگزاران و مسوولان نظام در این روز با حضور در یکی از دانشگاه های کشور برای سخنرانی به میان دانشجویان می رود.
همزمانی 16 آذر امسال با روز جمعه فرصتی فراهم آورد که امامان جمعه سراسر کشور نیز در خطبه های نماز به تحلیل تاریخی و سیاسی این واقعه برای نمازگزاران بپردازند به گونه ای که مقوله «دانشجو و دانشگاه» به محور و بن مایه اصلی سخنان امروز ائمه جمعه تبدیل شد.
امامان جمعه با اشاره به نقش امریکا در پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تبیین سیاست ها و خیانت ها، دسیسه ها و دشمنی های دولت مردان ایالات متحده علیه ملت ایران پرداختند و عدالت خواهی، ظلم ستیزی و استکبارستیزی در کنار مبارزه با آمریکا را محور جدایی ناپذیر و رویکرد اصیل جنبش دانشجویی توصیف کردند.
چکیده سخنان خطیبان نمار جمعه مراکز استانی در پی می آید:

** تبریز:
امام جمعه موقت تبریز با بیان اینکه اتکای همگان باید به خدا و توان داخلی باشد، گفت: مسوولان در هر جایگاهی باید تقوای کلامی را رعایت کنند.
حجت الاسلام مهدی عالی در خطبه های نماز جمعه تبریز اظهار کرد: سخنان مسوولان هم تاثیرگذاری داخلی و هم خارجی دارد؛ بر این اساس باید تقوای کلامی را رعایت کنند و موضع گیری مناسب داشته باشند.
وی همچنین با گرامیداشت 16 آذر روز دانشجو بیان کرد: روز دانشجو در واقع روز ضد استکبار و مبارزه با آمریکا است، بنابراین دانشجویان باید انقلابی بوده و با تلاش های خود امیدوار به دستیابی به آرمان های بزرگ تر انقلاب باشند.
او تاکید کرد: دانشجو موتور محرکه جامعه و زبان گویای مردم است، پس باید با روحیه انقلابی خود عمل کند و با حفظ استقلال و تقوا ابزار دست جناح های سیاسی نباشد.

** ارومیه
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: برداشت های نادرست و دامن زدن به مسایل قومیتی حی از سوی شمار معدود و اندک، خیانت به اسلام و سرپیچی از دستورهای الهی است.
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه ارومیه افزود: بیان روشن و صریح مسایل و مشکلات توسط مسوولان از بروز برخی ناهنجاری ها و برداشت های نادرست جلوگیری می کند.
وی همچنین با اشاره به اهمیت روز 16 آذر گفت: پس از کودتای 28 مرداد عوامل استکبار قصد ورود به ایران داشتند ولی دانشجویان مومن مانع از این کار شدند و این روز به نام استکبارستیزی دانشجویان نامگذاری شد.
امام جمعه ارومیه افزود: دانشجویان، استادان و مسوولان انقلابی باید این روز را زنده نگه دارند زیرا عوامل استکبار بر خلاف این موضوع کوشش می کنند که نمادهای استکبارستیزی ما را از بین ببرند.

** اردبیل:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: قیمت دلار و سکه رفته رفته پایین می ‌آید اما از کاهش قیمت کالاها که به بهانه دلار بالا برده شد خبری نیست و دولت و مجلس باید برای کاهش قیمت اجناس اساسی اقدام کنند.
آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل افزود: از دولت و مجلس می خواهم در میان اجناس روی کالاهای اساسی تمرکز کنند، مردم ما قانع بوده و اگر در خصوص کالاهای اساسی قیمت ‌ها تعدیل شود ملت ما راضی می ‌شود.
وی بیان کرد: برای رسیدن به تعدیل باید زمینه تولید و عرضه بیشتر محصولات با دادن تسهیلات فراهم شود و روند تولید و عرضه از کارخانه و بازارمصرف زیر پایش و نظارت قرار گیرد.

** اصفهان:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: از طرف خود، مردم و کشاورزان از اقدام نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی در مورد مساله آب که دسته جمعی استعفا کردند، تشکر می کنم.
آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در خطبه های نماز جمعه این هفته اصفهان با اشاره به حضور جمعی از کشاورزان در نماز جمعه اظهار کرد: چاپ تصاویر نمایندگان استعفا دهنده توسط کشاورزان اقدام مناسبی است و به منظور قدردانی از این اقدام آنان است.
او همچنین با اشاره به 16 آذر روز دانشجو گفت: این جوانان هستند که می توانند از نظر ایستادگی و مقاومت آینده مملکت را تامین کنند و لذا جوانان و دانشجویان امروز با الگو گرفتن از شهدای دانشجو در آذر 1332 و سایر دانشجویان شهید در این مسیر محکم بایستند.
وی بیان کرد: اگرچه ریزش هست، ولی در جوانان رویش های بسیاری هم وجود دارد که نمونه آن را در جوانان مدافع حرم می توان یافت.

** کرج:
نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با اشاره به اینکه دانشجویان در طول تاریخ ایران اسلامی نقش برجسته و عملکرد موثری داشته اند، گفت: دانشگاه از مراکز مورد طمع دشمنان است.
آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در خطبه های نماز جمعه این هفته کرج افزود: جنبش دانشجویی با جریان روشنفکری و پیوند با توده مردم در جریان های اجتماعی تاثیر گذار و همیشه در خط مقدم مبارزه با فساد، استکبار، نفوذ دشمنان خارجی و خائنان داخلی بوده اند.
وی اضافه کرد: امروز دشمنان برای مراکز دانشگاهی برنامه ریزی دارند و به دنبال آن هستند تا با نفوذ در این جایگاه، کارکرد موثر آن را از بین ببرند.

** ایلام
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: دانشجویان ایرانی همواره در صف مقدم مبارزه با استکبار بوده اند و 16 آذر سال 32 و شهادت سه دانشجوی مبارز و انقلابی طلیعه مبارزه ظلم ستیزانه این قشر فرهیخته بود.
حجت الاسلام والمسلمین الله نور کریمی تبار در خطبه های این هفته نمازجمعه ایلام تاکید کرد: دانشجویان باید گفتمان انقلابی را در جامعه گسترش دهند و در راستای بصیرت افزایی اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان و نوجوانان اهتمام ورزند.
وی افزود: اکنون دشمنان با استفاده از فضای مجازی در حال نفوذ و گسترش فرهنگ غربی و تهاجم فرهنگی میان خانواده ها و نسل جوان و نوجوان هستند که باید فرزندان فرهیخته و متعهد این مرز و بوم با استفاده از همین فضای مجازی از ارزش های انقلاب و دین مبین اسلام دفاع کنند.

** بوشهر
امام جمعه موقت بوشهر گفت: استکبارستیزی و دشمن شناسی از ویژگی های مهم 16 آذر روز دانشجو است و باید مراقب باشیم این روز دچار انحراف و تحریف نشود.
حجت الاسلام یوسف جمالی در خطبه های نماز جمعه بوشهر افزود: جامعه ای زنده است که دانشجویان آن در عرصه های علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فعال باشند.
وی بیان کرد: با توجه به توطئه های دشمن برای ضربه زدن به نظام و انقلاب اسلامی، ترویج گفتمان انقلابی در دانشگاه ها و جامعه از ضرورت هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

** مشهد:
امام جمعه مشهد با اشاره به دشمنی 65 ساله و طولانی آمریکا با ملت ایران گفت: این دشمنی چند برابر شده و به شکل روزافزون ادامه پیدا کرده بنابراین اندیشه رابطه با آمریکا فکر شیطانی و ناشی از جنون و مالیخولیا است.
آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نمازجمعه این هفته مشهد افزود: محور سیاست خارجی ما باید «نبرد و مقابله با آمریکا» باشد.
وی اظهار کرد: انگلیس نیز در این مدت همواره با دشمنی های آمریکا علیه ملت ایران همراه بوده است و اینکه برخی هفت ماه بعد از خروج آمریکا از برجام به اروپا چسبیده و فکر می کنند اروپا می تواند مشکلات ما را حل کند، درست نیست.
امام جمعه مشهد همچنین با گرامیداشت روز دانشجو افزود: 16 آذر؛ تابلوی تمام نمای تذکر دشمنی آمریکا است.
وی اظهار داشت: خاطره 16 آذر به نسل نخبه و دانشگاهی یادآوری می کند که دانشگاه در صف مقدم مقابله با استکبار جهانی قرار دارد.

** زنجان:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان گفت: دانشجویان ولایتمدار باید موقعیت و دشمن شناس باشند و در راه آرمان های انقلاب و اسلام تلاش کنند، زیرا آینده سیاسی و اجتماعی کشور در دست آنان خواهد بود.
حجت الاسلام علی خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته زنجان با اشاره به 16 آذر روز دانشجو افزود: امام راحل دانشجو را ذخیره ملتی معرفی کردند که مقدرات مملکت به دست این قشر است.
وی با بیان اینکه منشا همه گرفتاری و سعادت های مادی و معنوی کشور از دانشگاه و حوزه های علمیه است، تاکید کرد: سال 32 ماهیت کفر، استعمار و استبداد ستیزی شروع شد و بعد از کودتای ننگین آمریکا و انگلیس دولت مصدق که معتقد بود انگلیس استعمارگر است رابطه با آنها را کم کرد.

**سمنان:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: دانشجویان پیشتاز استکبارستیزی هستند و این مسیر را به صورت مستمر ادامه دهند.
آیت‌الله سید محمد شاهچراغی در خطبه های نماز جمعه این هفته سمنان در مسجد امام خمینی(ره) این شهر افزود: دانشجویان و حوزویان را دو نهاد تاثیرگذار در تاریخ انقلاب برشمرد و اظهار کرد: این نهادها حافظان آرمان های انقلاب اسلامی در کشور هستند.
او با تشکر از مهمان نوازی مردم استان سمنان از دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و کاروان تدبیر و امید در روزهای سه شنبه و چهارشنبه گذشته، افزود: مردم به طور شایسته از رئیس جمهوری و مهمانان اجلاس نماز پذیرایی کردند و حرمت آنان را نگه داشتند.
امام جمعه سمنان با اشاره به برگزاری خوب و مناسب اجلاس سراسری نماز در سمنان بیان کرد: این اجلاس با پیام پرمحتوا و جامع مقام معظم رهبری گشایش یافت.

** شهرکرد:
امام جمعه موقت شهرکرد¬ با اشاره به 16 آذر روز دانشجو گفت : دانشجوی ایرانی مظهر استکبار ستیزی، عزت و غیرت است.
حجت ‌الاسلام امیرقلی جعفری در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرکرد در مصلی امام خمینی (ره) با اشاره به حماسه تاریخی 16 آذر در دانشگاه تهران در مخالفت با سفر معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا افزود : استکبارستیزی و مبارزه با ظلم در خون جوانان ایرانی همیشه در خروش است.
وی دانشگاه را مکانی مقدس و مطهر دانست و دانشجویان با بصیریت و انقلابی را به عنوان دیده بان و حافظ صیانت ازعزت، شرف و ارزش های دینی توصیف کرد.

** بیرجند:
امام جمعه موقت بیرجند فرهنگ استکباری را عامل اصلی بدبختی جهان دانست و گفت: همه قتل و کشتارهای رخ داده در جهان برگرفته از ترویج این فرهنگ است.
حجت الاسلام محمد مختاری در خطبه های نمازجمعه بیرجند در مصلای المهدی (عج) افزود: دانشجویان نباید عقبه استکبارستیزی و عدالت خواهی خود را فراموش کنند بلکه باید با باورهای اسلامی و روحیه عدالت خواهی مسیر شهدای دانشجو را ادامه دهند.
او اظهار کرد: غربی ها با تفکر استکباری خود در پوشش تفکر لیبرالیسم به میدان آمده اند و در جهان شروع به غارتگری و قتل و کشتار می کنند، فرهنگ غرب، فرهنگ نفاق، فسق، ظلم و وحشی گری است که غربی ها جنایت های خود را در قالب لباس میش و با دستکش مخملی انجام می دهند.

** بجنورد:
نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد گفت: از مدیران که در آستانه بازنشستگی قرار دارند انتظار می رود جانشین پروری کنند و سال های آخر خدمت خود را به تربیت مدیران آینده اختصاص دهند.
حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسم یعقوبی در خطبه های نمازجمعه بجنورد اظهار کرد: هر کس به استکبار وابسته باشد، ذلیل می شود و امروز دیدیم «بن سلمان» را حتی برای گرفتن عکس دسته جمعی تحول نگرفتند و این درسی است که باید از اعتماد به استکبار بگیریم، دشمن ذلت ما را می خواهد و عزت ما را بر نمی تابد.
حجت الاسلام والمسلمین یعقوبی در ادامه با اشاره به پیام رهبری به اجلاس نماز گفت: امسال مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که اثرگذارترین جا برای فرهنگ سازی اقامه نماز؛ آموزش و پرورش است از این رو مسوولان و دبیران آموزش و پروش باید در ترویج نماز بیش از پیش تلاش کنند.

** زاهدان:
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: رشادت و شجاعت ماموران دژبانی ستاد انتظامی چابهار که به قیمت نثار جانشان بود بسیار ستودنی است که باعث شکست خوردن نقشه شوم تروریست ها شد.
آیت الله عباسعلی سلیمانی در خطبه های این هفته نماز جمعه زاهدان اظهار کرد: جنبش دانشجویی حرکت مهمی بود که در فضای استبدادی آن زمان به وجود آمد و شهادت سه نفر از دانشجویان این جنبش ثمره ادامه دار شدن این جنبش تا کنون بوده است.
او گفت: دانشجو همان گونه که از نامش مشخص است باید تحقیق گر و پرسش گر باشد و نباید در فضای تقلیدی پیش برود.

** شیراز:
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با گرامیداشت 16 آذر، روز دانشجو گفت: دانشجو چشم بصیر جامعه محسوب می شود و حرکت های دانشجویی باید در مسیر استکبارستیزی و گسترش عدالت باشد.
آیت الله لطف الله دژکام در خطبه های نماز جمعه این هفته شیراز افزود: دانشجو نقش اجتماعی در جامعه دارد از این رو باید بصیر بوده و حرکت های دانشجویی را بر مبنای بصیرت ترسیم کند.
وی ادامه داد: جوانان دانشجو امید آینده کشور هستند، در آینده ایران را اداره خواهند کرد به همین سبب باید جهت گیری ملت را در راستای پیشرفت جامعه ترسیم و تدوین کنند.

** قزوین:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر قزوین گفت: 16 آذر روزی است که سه نفر از دانشجویان انقلابی و مبارز به نام های مصطفی بزرگ نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت رضوی در اعتراض به حضور نیکسون معاون رئیس ‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا به ضرب گلوله به شهادت رسیدند.
آیت الله عبدالکریم عابدینی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر قزوین افزود: مسوولان کشور هرگز نباید به دشمن چراغ سبز نشان و اجازه دهند که سیطره دشمنان بر کشور فراهم شود.
وی اظهار کرد: ننگ نامه‌هایی که از سوی آمریکا برای دانشمندان و نمایندگان کشور ارسال می شود، جز فرصت سوزی و هدر دادن وقت حاصلی ندارد و باید یک بار برای همیشه تکلیف خود را با آنها مشخص کرد.

** قم:
امام جمعه موقت قم با تاکید بر اینکه امنیت جمهوری اسلامی خط قرمز همه ما است، گفت: دشمنان بدانند با این ترورهای کور، آرزوی بر هم زدن امنیت جمهوری اسلامی را همچون این تروریست عامل حمله کور در چابهار به گور خواهند برد.
آیت الله سید محمد سعیدی در خطبه های نماز جمعه این هفته قم در مصلی قدس این شهر، با محکومیت حمله انتحاری تروریستی در چابهار افزود: امام راحل (ره) به نقش بی بدیل دانشجویان و طلاب در مقابل طمع دشمنان همواره تاکید داشتند و در این مسیر بسیج دانشجویی و طلاب وظیفه مهم پاسداری از شعار «نه شرقی و نه غربی» به عنوان اصل تغییر ناپذیر انقلاب اسلامی را برعهده دارند.
او ادامه داد: 16 آذر روز دانشجو نامگذاری شده است؛ سال 1332 در چنین روزی، سه دانشجو در اعتراض به سفر ریچارد نیکسون معاون رئیس ‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا به ایران و همچنین از سرگیری روابط ایران با انگلیس، در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند.

** سنندج:
امام جمعه موقت سنندج گفت: کسب علم و ادب به عنوان اهداف و آرمان اصلی دانشجویان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
ماموستا سید احسن حسینی در خطبه های این هفته نماز جمعه سنندج اظهار کرد: حواشی در دانشگاه ها به متن و بطن اصلی که باید کسب علم و ادب باشد غلبه کرده است.
وی تاکید کرد: نباید اخلاق اسلامی، حجاب، متانت، ادب و کسب علم و دانش در دانشگاه ها جای خود را به بی اخلاقی، بی حجابی، دوری از علم و دانش و اموری این چنین بدهد.
ماموستا حسینی ضمن تبریک فرا رسیدن روز دانشجو به جامعه دانشگاهی افزود: دانشجو و دانشگاه نماد علم، عزت، فرهنگ و ادب هر جامعه ای است و جامعه علمی ما نیز وابسته به دانشگاه است.

** کرمان:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان با گرامیداشت روز دانشجو گفت: امروز دانشگاه در گذر از بحران ها و تحقق تمدن اسلامی در راستای نهضت 16 آذر نقش آفرین است.
حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر کرمان افزود: ماهیت نهضت 16 آذر سال 32 ضد استعماری و استکبارستیز است و پس از کودتا و محیط رعب و وحشت، ندای حق طلبانه دانشجویان بلند شد.
وی با بیان اینکه دانشجویان باید تحلیل سیاسی مشخصی از اوضاع داشته باشند اظهار کرد : دانشجو باید اوضاع و احوال خود را بشناسد و تحلیل گر باشد.

** کرمانشاه:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه با تبریک و گرامی داشت 16 آذر روز دانشجو، از دانشجویان به عنوان ذخایر کشور و نماد بیداری و آگاهی جامعه نام برد.
آیت الله مصطفی علما در خطبه های نماز جمعه این هفته کرمانشاه اظهار کرد: دانشجو شخصیت مهمی در جمهوری اسلامی است و امام راحل (ره) فرمودند که سعادت کشور به دست دو قشر معلم و دانشجو است.
وی افزود: اگر معلمان و دانشجویان هر کدام به نوبه خود به وظایف و تعهدهای خود عمل کنند سعادت کشور تا زمان ظهور حضرت ولی عصر(ع) تضمین شده است.
آیت الله علما همچنین به اظهارات رهبر انقلاب در خصوص دانشجویان اشاره کرد و گفت: ایشان بر تربیت ضد استکباری و ضد استبدادی دانشجو تاکید دارند و از آن ها خواسته اند که عدالتخواه باشند و از بیان حقایق هراس نکنند.

** یاسوج:
امام جمعه موقت یاسوج گفت: سال 1332 در چنین روزی رژیم پهلوی عده ای از دانشجویان معترض به سفر نیکسون معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا به ایران را به خاک و خون کشید.
حجت الاسلام سید جواد خاضع در خطبه های نماز جمعه این هفته یاسوج با اشاره به 16 آذر روز دانشجو، اظهار کرد: هدف این دانشجویان دفاع از عزت و استقلال کشور و مقابله با آمریکا به عنوان نماد ظلم، ستم، جنایت و استعمارگری بود.
امام جمعه موقت یاسوج افزود: دانشجویان ایرانی افرادی استقلال طلب، عدالت خواه، استکبارستیز و ضداستبداد هستند.
حجت الاسلام خاضع بیان کرد: نقش ارزنده دانشجویان در کمک به رشد، توسعه، پیشرفت و رشد روزافزون کشور انکارناپذیر بوده و بر هیچ کس پوشیده نیست.

** گرگان:
نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان با اشاره به فرا رسیدن 16 آذر روز دانشجو گفت: دانشجویان و جوانان برای عظمت و استقلال کشور ایستادگی و مقاومت کنند.
آیت الله سیدکاظم نورمفیدی در خطبه های این هفته نماز جمعه گرگان اظهار کرد: عده ای تلاش می کنند شهادت سه دانشجوی حق طلب به دست رژیم پهلوی در اعتراض به سفر نیکسون به ایران در 16 آذر سال 32 را حرکتی در راستای طرفداری از آمریکا معرفی کنند در حالی که این اقدام اعتراض آمیز برای دفاع از ایران و جلوگیری از دخالت بیگانگان در سرنوشت کشور بود.
نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: صلابت و شجاعت دانشجویان پس از انقلاب اسلامی بسیار بیشتر شده و به همین علت این قشر باید راهی که در گذشته برای دفاع از عزت انقلاب اسلامی و حاکمیت پیموده شده را ادمه دهد.

** رشت:
خطیب جمعه رشت در خطبه های این هفته نماز جمعه همزمان با 16 آذر روز دانشجو گفت: جرقه استقلال طلبی و مبارزه با استکبار جهانی از دانشگاه زده شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله رسول فلاحتی اظهار داشت : خوشبختانه، روحیه اسلام خواهی و اسلام طلبی در جوانان نسل چهارم ما موج می زند و مفتخریم جوانان کشور روح دینداری و استقلال طلبانه بر مبنای دین دارند.
وی با بیان اینکه افتخار می کنیم که ایران اسلامی هیچ گاه آغاز گر جنگ نیست،افزود : امروز ایران اسلامی در همه نقاط دنیا، جای پای مردمی دارد و همه مستضعفان جهان خواهان حرکت استقلال طلبانه ایران هستند.

** خرم آباد:
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به 16 آذر روز دانشجو نیز گفت: جنبش دانشجویی پیشینه 65 ساله در ایران دارد که با هدف اصلاح وضعیت کشور، جلوگیری از انحراف سیاسی در سیاست های کلان و ایستادگی مقابل استبداد شکل گرفت.
آیت الله سید احمد میرعمادی با بیان اینکه یکی از ویژگی های اصلی جنبش دانشجویی استکبارستیزی است ادامه داد: 16 آذر متعلق به دانشجوی ضد امریکایی و ضد استکبار است.
وی حق طلبی، عدالت خواهی و استقلال طلبی را جز ماهیت جنبش دانشجویی دانست و بیان کرد:16 آذر واقعه تاریخی ماندگار در انقلاب است و امروز به جنبش دانشجویی ضد امریکایی نیازمند هستیم.
او تاکید کرد: دانشجویان باید در عرصه اجتماع نقش آفرینی کنند و پیشتاز مبارزه با امریکا و استکبار باشند.

** اراک:
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک گفت: حوزه و دانشگاه بازوان توانمند و بستر توسعه و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران به شمار می روند.
آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی» در خطبه های نماز جمعه اراک با گرامیداشت روز دانشجو و مناسبت وحدت حوزه و دانشگاه، افزود: حوزه علمیه در جمهوری اسلامی بازوی دینی و دانشگاه بازوی علمی و فناوری کشور به شمار می رود که با عمل به وظایف خود می توانند زمینه توسعه و پیشرفت را در حوزه های مختلف فراهم کنند.
او ادامه داد: دانشگاه ها تولید کننده علم و فرهنگ در جامعه است و به عنوان یکی از مهمترین کانون های پیش برنده اهداف نظام در عرصه فناوری و ترویج فرهنگ دینی و ملی محسوب می شوند.

** ساری:
امام جمعه موقت ساری گفت: نقش جنبش دانشجویی در پیروزی انقلاب اسلامی و دوام و قوام نظام الهی بی بدیل و ستودنی بوده است.
حجت الاسلام محمد قاسمی در خطبه های نماز جمعه ساری نامگذاری 16 آذر ماه به عنوان روز دانشجو را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و افزود: دانشجویان آزادی خواه در چنین روزی سال 1332 خورشیدی با اظهار مخالفت با حضور معاون رییس جمهوری آمریکا در ایران، آزادگی و ضد استکبار بودن خویش را به نمایش گذاشتند.
وی گفت: سه دانشجوی مسلمان و انقلابی با شهادت خویش در چنین روزی جنبش دانشجویی را بنیان نهادند.

** بندرعباس:
نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس گفت: 16 آذر از روزهای درخشان تاریخ ایران است که به دست دانشجویان رقم خورد.
آیت الله غلامعلی نعیم آبادی در خطبه های این هفته نمازجمعه بندرعباس اظهار کرد: دانشجویان دانشگاه تهران از 14 آذر سال 1332 اعتراض خود را به سفر معاون رییس جمهور آمریکا به ایران آغاز کردند که رژیم پهلوی نتوانست آن را تحمل کند و سرانجام در روز 16 آذر به دانشگاه و دانشجویان حمله و عده ای را شهید و شماری دیگری را مجروح کرد.

** همدان:
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: حادثه تروریستی و انتحاری چابهار و گروگانگیری مرزبانان ما نشان می دهد که نباید یک لحظه از دشمن غافل شد، چرا که دشمن در کمین نفوذ به کشور است.
آیت الله غیاث الدین طه محمدی در خطبه های نماز جمعه این هفته همدان افزود: این دشمن بی رحم از هر فرصتی برای ضربه زدن به ایران اسلامی استفاده می کند و هرگاه دیدیم کسی به دنبال تخریب دین خدا است، باید با اعلام نفرت و انزجار با آن مقابله کرد.
او با گرامیداشت 16 آذر روز دانشجو از دانشگاه و دانشجو به عنوان سنگربانان دانش، خردورزی، استکبار ستیزی و عدالت خواهی نام برد.

** یزد:
امام جمعه موقت یزد گفت: دشمنی های استکبار جهانی در ابعاد فرهنگی، سیاسی و اقتصادی، علیه انقلاب اسلامی ادامه دارد و راه شکست آنها در گروه همدلی و هوشیاری مردم و مسوولان و بصیرت همگانی است.
آیت الله سید محمد رضا مدرسی در خطبه های نمازجمعه این هفته یزد با اشاره به اینکه خوی استکبار، تحریم و تهدید است افزود: برای خنثی کردن اهداف شوم دشمنان باید مردم و مدیران به وظایف دینی و انقلابی خود ادامه دهند.
وی به 16 آذر، روز دانشجو و نقش دانشگاهیان در انقلاب اسلامی به خصوص عدالت خواهی و استکبارستیزی اشاره کرد و از آنان خواست مراقب ترفندهای دشمنان و مخالفان نظام باشند.
6033

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال