داور جشنواره نوای خرم: جوانان را بیهوده تشویق نکنیم

تهران- ایرنا- سومین روز از پنجمین جشنواره و جایزه (نوای خرم) در حالی برگزارشد که یکی از اعضای هیات داوران این دوره بر پرهیز از تشویق های بیهوده و آموزش اشتباه هنرمندان کودک تاکید کرد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی پنجمین جشنواره و جایزه موسیقی همایون خرم (نوای خرم)، بهناز ذاکری نوازنده سنتور و یکی از داوران بخش رقابتی پنجمین دوره جشنواره خرم درباره اجراهای ارائه شده گفت: در بین شرکت‌کنندگان، کودکان با استعداد بسیاری حضور داشتند که به طور قطع می‌توانند آینده خوبی را برای موسیقی ایران رقم بزنند.
وی افزود: البته اگر این کودکان هنرمند را با تشویق‌های بیهوده و آموزش غلط به بیراهه نکشانند زیرا آموزش در به نتیجه رسیدن استعدادهای موسیقی از اهمیت بسیاری برخوردار است.
دیروز(پنجشنبه) در سومین روز از برگزاری پنجمین جشنواره و جایهز موسیقی همایون خرم ( نوای خرم) بیش از 105 هنرمند در بخش «اجرای ‌گروهی»، 32 هنرمند در بخش «تک نوازی»، 53 هنرمند در بخش«دو و سه نوازی» آثار خود را در فرهنگسرای نیاوران تهران در معرض رقابت هیات داوران گذاشتند.
لوریس چکناواریان، رضا خرم، سالار عقیلی، عباس سجادی و حریر شریعت زاده از مهمانان ویژه روز سوم بودند.
در بخش «تک نوازی» ملیکا قیطاسوند، محمد یوسفیان، امیررضا حسین زادثانی، صبا رجبی طراز کوهی، نگار عباس زاده، محمد امین رضاخانی، سالار علیمردانی، فرنوش اصلانی، محمد رستمی، امیر حسین افروز، سیدمحمدرضا حسینی، فراز رهنما، نگین بهروزی فر، محمد امین میاندوآبی و کیانا امیری روی صحنه رفتند.
از دیگر هنرمندانی که در بخش «تک نوازی» اجرا کردند می توان به پارمیدا ایزدی، هانیه زینلی، نیلوفر سقایی، امیر حسین دولخانی بوانلو، محمد فتاحی، محمد روشنی، آیدایزدان پناه، غزل شکوری دیزجی، محراب قلعه جوقی، اشکان محمدی، پوریا محمدپور، علی اکبر حیدری، عمادالدین مومنی، علیرضا محمدی، مهدی احمدی میرقائد، میلادرجبی و مریم توکلی اشاره کرد.
در بخش «دو و سه نوازی» نیز غزاله اسماعیل‌زاده، آرین نیکمرد نمین، النا طرزی، حسام حق ویردی‌زاده، بارمان رسولی نژاد، پانیا جمیلی، مهدیار رستمی کوپائی، بهار رستمی کوپائی، شکیبا امیری، امیررضا موذن، سید مانی هاشمی، امین جمشیدی، ماهان کریمی، طاها نیکخواه، امیرعباس جمال‌زاده، محمدامین کیا حسینی، علی احمدوند و بنیامین احمدوند به رقابت با یکدیگر پرداختند.
سید بردیا محمودی، ایلیا فخریان نجفی کاشانی، سارینا صالحی، پارمیس جاوید، پارسا جاوید، عرشیا محمدی، افرا اصلان حسینی، تبسم احمدی، امیرحسین حقایق، نیما نایب آقایی، نیما عبدی، عسل ثبوتی، غزل ثبوتی، علی مثقالی، محمد مثقالی، امید احمدی پور، ایلیا فاضلی پور، نیما بناری، کیان کوچک زاده و الینا اقدسییکتا نیز دیگر هنرمندان بخش «دو و سه نوازی» بودند.
ستایش سادات ابراهیمی مقدم، ریحانه احمدی پیله ور، پارمیسموسوی، کیمیا بیگلری، چاوش شمس، پیام غم گسار، طاها میرگل،یلدا فاضلی نیا، عرفانه ولد بابا گلزاری، مهرزاد منصوری نژاد، پونه رمضان نژاد، ماهور عقیلی، سینا نوشادی، سینا طاهر خانی و مریم مقدس نیز در بخش «دو و سه نوازی» به رقابت با یکدیگر پرداختند.
در بخش «گروه نوازی» نیز گروه‌ها و هنرمندانی از ارکستر نوجوانان «رودکی» از تبریز به سرپرستی قادر رودکیان، آموزشگاه موسیقی «آفرینش» از یزد به سرپرستی علیرضا ارجمندی، آموزشگاه موسیقی «آوا» از کرج به سرپرستی افشین علوی، گروه «بیداد» از تهران به سرپرستی مجتبی محمدی نیا، آموزشگاه موسیقی «الهی» از مشکین شهر به سرپرستی حسن الهی، گروه سنتی آموزشگاه موسیقی «آسمان» از دلیجان به سرپرستی نیما شکر کردی آثار خود را ارایه کردند.
هنرستان موسیقی « روزنه» از سنندج به سرپرستی محمد مسلم زارعی، آموزشگاه موسیقی «هزار دستان» از رشت به سرپرستی جاوید رضایی، گروه «نکیسا» از تهران به سرپرستی صدا سدیفی، هنرستان موسیقی دختران تهران به سرپرستی حنانه سعیدی، ارکستر نوجوانان آموزشگاه موسیقی «نوان» از چالوس به سرپرستی محمدرضا عمو جوادی، گروه نوجوانان «آوانا» از ملایر به سرپرستی امید آزاک، گروه همخوانی آموزشگاه موسیقی «آسمان» از دلیجان به سرپرستی امیر هوشنگ ابراهیمی و آموزشگاه موسیقی «شباهنگ» از کرمان به سرپرستی شهرام ابوعامری دیگر رقابت کنندگان بخش «گروه نوازی» بودند.

** نگاه چکناواریان به آینده موسیقی
یکی از اتفاقات ویژه سومین روز جشنواره موسیقی نوای خرم به حضور لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر پیشکسوت موسیقی کشورمان اختصاص داشت.
این هنرمند صاحب نام در سومین روز جشنواره پس از تماشای برخی از اجراها به صحنه رفته و گفت: آثار ارائه شده در این روز فوق‌العاده بودند و به شخصه حس می‌کنم جشنواره خرم در این دوره نسبت به دوره پیش شاهد پیشرفت کمی و کیفی شرکت‌کنندگان است. این جشنواره جوان‌ها را تشویق کرده و سبب شده تا آنها برای شرکت در آن تلاش زیادی را انجام دهند.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چند درصد از شرکت‌کنندگان این جشنواره را می‌توان در آینده موسیقی ایران دید، گفت: پیش‌بینی این موضوع فقط در اختیار خداوند بوده است اما باید بگویم که شرکت موزیسین در چنین جشنواره‌ها، کمک روحی بزرگی بوده که می‌تواند در ادامه راه کمک آنها باشد.

** قدردانی از پدر و مادرهای اهل موسیقی
بهناز ذاکری نوازنده سنتور و یکی از داوران بخش رقابتی پنجمین دوره جشنواره خرم نیز درباره اجراهای ارائه شده گفت: نخستین سالی است که به عنوان داور در این جشنواره حضور دارم، اما باید بگویم فضای جشنواره خرم بسیار مثبت بوده و رده سنی کودک و نوجوان برای اینکه در آن شرکت کنند به شدت تلاش می‌کنند. من بر این باورم جشنواره نوای خرم آنها را به شدت تشویق به تمرین می‌کند.
وی افزود: یکی از بزرگترین محاسن این جشنواره یادآوری قطعات قدیمی و ماندگار بزرگان موسیقی ایرانی است که توسط شرکت‌کنندگان آن اجرا می‌شود و به این صورت آثار جاودانه بزرگان موسیقی توسط کودکان و نوجوان یاد می‌شود که این موضوع ارزشمند است. همچنین پدر و مادرهایی که تا این اندازه به بچه های خود بها داده و آنها را از شهرستان‌های دور به این جشنواره آورده‌اند؛ از نکات جذاب جشنواره خرم بوده که به شدت قابل تحسین هستند.

** جشنواره خرم و نوابغ جوان
ناصر ایزدی دبیر هنری پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرم نیز گفت: جشنواره موسیقی نوای خرم در پنجمین دوره خود علاوه بر اینکه نسبت به سال گذشته میزبان شرکت کنندگان بیشتری است بلکه از لحاظ کیفی نیز رشد خوبی را تجربه می‌کند. از همان ابتدا وقتی فیلم های فرستاده شده متقاضیان را می‌دیدم متوجه پیشرفت شرکت کنندگان بودیم. اما اکنون شاهدیم که حتی از فیلم‌هایی که فرستاده‌اند نیز بهتر اجرا می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد جشنواره خرم، برای والدین، مربیان آموزشگاه‌ها و استادان اهمیت یافته است و آنها تلاش دارند تا هرچه بهتر هنرجویان را برای شرکت آماده کنند.
این هنرمند با قدردانی از شرکت کنندگان دوره پنجم ادامه داد: در این دوره متقاضیانی داشتیم که در شرایط به شدت سخت برای ما فیلم فرستاده بودند و دلمان نمی‌آمد که آنها را قبول نکنیم؛ اما واقعا امکانات ما در همین حد بود. البته به طور مسلم اگر بتوانیم برای سال‌های آینده امکانات بیشتری فراهم کنیم، تعداد شرکت کنندگان و کیفیت جشنواره بالاتر خواهد رفت.
وی افزود: بسیاری از استادان، از بین شرکت‌کنندگان متعدد یک جشنواره، فقط دو یا سه نفر را از نوابغ موسیقی آینده ایران معرفی می‌کنند اما با توجه به اینکه در هنرستان موسیقی درس می‌دهم، اطمینان دارم بسیاری از شرکت‌کنندگان این جشنواره، موزیسین‌های خوب آینده ما می‌شوند؛ زیرا بسیار باهوش، با استعداد و اهل ذوق اند و خوشبختانه موسیقی را دوست دارند.
پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرم (نوای خرم) از دیروز با حضور هنرمندان شرکت‌کننده گروه سنی کودک و نوجوان آغاز شده است. مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) نیز پنج‌شنبه هفته آینده(22 آذرماه) در تالار وحدت تهران برگزار می شود.
فراهنگ**9494**9012 ** 2023

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال