وزیر خارجه کره شمالی؛

پیونگ یانگ همچنان متعهد به خلع سلاح هسته ای است

پکن- ایرنا- 'ری یونگ هو' وزیر امور خارجه کره شمالی امروز جمعه در پکن به 'وانگ یی' همتای چینی اش اطمینان داد که «پیونگ یانگ همچنان متعهد به خلع سلاح هسته ای است».

به گزارش ایرنا وزرای خارجه چین و کره شمالی امروز جمعه، یک هفته بعد از دیدار روسای جمهوری چین و آمریکا در حاشیه نشست سران گروه بیست در آرژانتین، در مهمانسرای دولتی دیائوتو در پکن با یکدیگر دیدار کردند.
وزیر خارجه کره شمالی در این نشست گفت: کشورش در تلاش است تا شرایط خارجی صلح آمیز را برای اجرای 'تصمیم مهمی' که توسط حزب کارگران این کشور اتخاذ شده است ایجاد کند.
'ری' تاکید کرد کشورش سیاست خود مبنی بر «عاری سازی شبه جزیره از سلاح های هسته ای و دستیابی به صلح و ثبات منطقه» را به جلو می برد.
وزیر خارجه کره شمالی ضمن ابراز امیدواری برای ادامه همکاری میان پیونگ یانگ و پکن در مورد این موضوع تاکید کرد روابط دوجانبه امسال وارد 'مرحله جدیدی' شده است.
به گفته وی در سال 2019، دو ملت هفتادمین سالگرد تاسیس روابط رسمی و دیپلماتیک را جشن خواهند گرفت.
'وانگ یی' وزیر خارجه و عضو شورای دولتی چین نیز در این دیدار گفت: روابط دو طرف در حال ورود به «مرحله تاریخی جدیدی» است چرا که رهبران چین و کره شمالی، در سال جاری سه دور مذاکرات صلح برگزار کردند.
او گفت که چین می خواهد کره شمالی، گفت و گوهای نا تمام با ایالات متحده برای حل و فصل 'متعادل' مساله شبه جزیره را ادامه دهد.
وزیر خارجه چین همچنین به صورت شفاف تاکید کرد که دولت چین از تقویت روابط میان کره جنوبی و کره شمالی و سوق دو کشور برای برقراری تعامل و آشتی حمایت می کند.
'ری یونگ هو' وزیر خارجه کره شمالی روز پنجشنبه برای گفت و گو با رهبران چین وارد پکن شد.
کارشناسان معتقدند وزیر خارجه کره شمالی همچنین در این سفر در جریان گفت و گوهای 'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا و 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین در حاشیه نشست سران گروه بیست در آرژانتین قرار گرفته است.
کره شمالی روابط خوب و مناسبی با چین دارد و 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی نیز در سال جاری میلادی سه بار به چین سفر کرد و با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری این کشور دیدار و گفت و گو نمود.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال