فیفا خواستار آزادی فوتبالیست بحرینی در تایلند شد

کوالالامپور- ایرنا - فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی و بازگرداندن فوتبالیست بازداشت شده بحرینی از فرودگاه بانکوک تایلند به استرالیا شد.

به گزارش روز جمعه ایرنا از رسانه های استرالیایی، عضو سابق تیم ملی فوتبال بحرین که از سال 2015 به عنوان پناهجو در استرالیا زندگی می کند پس از سفر به تایلند توسط اینترپل و به درخواست دولت بحرین در فرودگاه بانکوک دستگیر شده و درخطر استرداد به بحرین قرار دارد.
وی که به همراه همسرش از استرالیا به تایلند وارد شده است از 11 روز پیش در فرودگاه بانکوک در بازداشت به سرمی برد.
روزنامه نیشن تایلند گزارش داد: فیفا با صدور بیانیه ای در حمایت از این فوتبالیست از دولت تایلند خواست تا این ورزشکار که اکنون دارای پناهندگی در استرالیاست در اسرع وقت به جای استرداد به بحرین به استرالیا بازگردانده شود.
این سازمان بین المللی همچنین از اتحادیه فوتبال استرالیا خواست تا با گفت وگو با دولت این کشور اقدامات دیپلماتیک لازم را برای حل و فصل موضوع و بازگرداندن این فوتبال به استرالیا به کار گیرد.
فیفا ابراز امیدواری کرد این پرونده براساس استاندارها و قوانین بین الملی حل و فصل شود.
روزنامه نیشن تایلند به نقل از فعالان حقوق بشر گزارش داد: محمدعلی حکیم العریبی پس از دستگیری در سال 2012 توسط نیروهای رژیم آل خلیفه شکنجه شد و پس از آزادی از زندان از بحرین به استرالیا فرار کرد.
حکیم العریبی فوتبالیست بحرینی از 3 سال گذشته تاکنون در استرالیا به عنوان پناهجو زندگی می کند و در سفر به تایلند به درخواست دولت بحرین توسط اینترپل در فرودگاه بانکوک دستگیر شده است.
طبق گزارش این رسانه ها ، حکیم العریبی که از فعالان مدنی در بحرین بوده اکنون در استرالیا زندگی می کند و دستگیری وی در فرودگاه بانکوک نشان داد که دولت بحرین مخالفان خود را در خارج از این کشور نیز تحت تعقیب قرار داده است.
وکیل این فوتبالیست با بیان اینکه 'اینترپل از سال 2015 اعلام کرده که درخواست های دستگیری برای مهاجرانی که روند پذیرش آنها در کشور دیگری ثبت شده را نمی پذیرد' به شبکه سی بی اس استرالیا گفت که اینترپل ازاین قانون خود تخطی کرده است.
وکیل فوتبالیست بحرینی هشدار داد: موکلش در خطر استرداد به بحرین قرار گرفته است.
مرکز حقوق بشر بحرین پیشتر در صفحه رسمی خود در توئیتر با انتشار یک اینفوگرافیک (داده نگاشت) ضمن انتقاد شدید از رفتار پلیس ضد شورش بحرین با شهروندان این کشور، خواستار توقف اقدامات ضد انسانی رژیم آل خلیفه شد.
مرکز حقوق بشر بحرین در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی توئیتر با اشاره به موج جدید رفتار سرکوبگرایانه رژیم آل خلیفه با معترضان این کشور، تاکید کرد:‌ این اقدامات ضد حقوق بشری، شرایط (داخلی) را وخیم تر خواهد کرد.
بحرین از سال 2011 تاکنون، شاهد حوادث فاجعه آمیز و سرکوب مردم ناراضی این کشور توسط رژیم آل خلیفه است.
شبد**1599*9122

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال