ایرنا گزارش می کند

مجموعه آموزش و پرورش؛ ظرفیتی بالقوه برای مقابله با کم آبی

تهران- ایرنا- تصفیه و بازچرخانی پساب ها و نوآوری در زمینه استفاده از «آب خاکستری» یک ضرورت است که به گفته کارشناسان، ظرفیتی ناشناخته برای این امر در زیرمجموعه آموزش و پرورش وجود دارد.

به گزارش گروه علمی ایرنا، کاهش بارش و آب های روان و در نتیجه خشکسالی، برداشت از سفره های آب زیرزمینی را دوچندان کرده و شرایط ناگواری برای منابع آب رقم زده است.
تولید فاضلاب ناشی از فعالیت های انسانی نیز افزایش یافته و به آلوده سازی آب های سطحی و زیرزمینی و نابودی محیط زیست منجر شده است.
این موضوع بسیاری از کشورهای جهان را برآن داشته است که برای جبران کم آبی، حفظ منابع و کاهش آلاینده های محیط زیست، در کنار استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف آب، به تصفیه و بازچرخانی آب مصرف شده موسوم به آب خاکستری برای بهره گیری دوباره از آن فکر کنند.

** آب خاکستری یا طلای روان؛ درمانگر کم آبی
آب بازیافتی از فاضلاب های خانگی را «آب خاکستری» می نامند که در درجه بندی آب، بعد از آب سفید قابل شرب و قبل از آب سیاه حاصل از سرویس های بهداشتی قرار دارد.
به عبارت دیگر، آب خاکستری به پساب حاصل از فعالیت های معمول روزانه نظیر رختشویی، شست و شوی ظروف و استحمام اطلاق می شود که می توان پس از یک تصفیه ساده برای اموری مثل آبیاری فضاهای سبز، سیفون توالت و ساختمان های نیازمند رطوبت زیاد همچون گلخانه ها، دوباره به مصرف رساند.
امروزه بازچرخانی آب خاکستری در بسیاری کشورها صورت می گیرد و توانسته اند مشکل بی آبی را تا حدودی برطرف سازند. در این کشورها، از آب شرب برای استفاده های عمومی مانند آبیاری گیاهان، شست و شوی خودرو، سیفون سرویس بهداشتی و بسیاری موارد دیگر استفاده نمی کنند. از تصفیه خانه هایی با کمترین هزینه برای ساختمان های مسکونی و اداری ساخته شده است تا از هدررفت بیش از 80 درصد آب مصرفی جلوگیری شود.
کشورهایی مانند ژاپن، چین و استرالیا نزدیک به چند دهه از این اقدام بهره برده و توانسته اند فرهنگ مصرف درست و بازچرخانی آب بازیافتی را جایگزین پرمصرفی و هدررفت بی رویه این مایه حیاتی کنند؛ مساله ای که در کشور ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید اولویت ویژه ای به آن داده شود.
یکی از روش های استفاده دوباره از فاضلاب تولیدی تصفیه آن در تصفیه خانه است.
مدیرکل دفتر تحقیقات، توسعه فناوری و ارتباط با صنعت شرکت آب و فاضلاب کشور، اعلام کرده است 183 تصفیه خانه در مرحله بهره‌برداری قرار دارد.
به گفته «احمد سیاحی»، وزارت نیرو برای مبارزه با تنش‌های آبی در نقاط مختلف کشور باید موضوع تحقیقات در صنعت آب و فاضلاب را در اولویت کاری خود قرار دهد.
هزینه زیاد تصفیه فاضلاب باعث شده است این امر به صورت فراگیر اجرایی نشود؛ حال آن که بازچرخانی آب خاکستری، می تواند در سیستم های خانگی برای مصارف غیر شرب نظیر پر کردن فلاش تانک سرویس های بهداشتی و آبیاری فضای سبز استفاده شود.

**فقر خلاقیت و نوآوری، سد راه بازچرخانی آب خاکستری
رییس پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی شاخص پژوه، امروز به خبرنگار ایرنا گفت: در بیشتر کشورهای دنیا فاضلاب یک محصول یا یک فرایند اقتصادی است اما در ایران هنوز نتوانسته ایم برای موضوع، اسپانسر های بزرگ داخلی و خصوصی جذب کنیم تا این فاضلاب را به چرخه بازگردانیم. هنوز نتوانسته ایم شرکای خارجی قدرتمند پیدا کنیم تا خریدار فاضلاب باشند و در ازای این خرید، خدمات لازم برای توسعه بهسازی و نوسازی شبکه های فاضلابی ارایه دهند.
«امیر محمودزاده» افزود: باید همه پروژه ها در وزارت نیرو و شرکت های آب و فاضلاب پیوست اقتصادی داشته باشند و معاونت هایی شکل بگیرد که نگاه اقتصادی به منابع آب ایران داشته باشند.
وی تصریح کرد: نظام آب و فاضلاب دچار فقر خلاقیت و نوآوری است؛ در حالی که می توان میلیون ها ایده خوب را از قشر دانش آموز و دانشگاهی و مردمی گرفت؛ ایده هایی مبنی بر اینکه چگونه می توان فاضلاب را به چرخه آب و اقتصاد بازگرداند یا چگونه می توان فرهنگ درست مصرف کردن را نهادینه کرد.
به گفته محمودزاده، باید کسانی که در حوزه تالیف کتب درسی فعالیت می کنند یا با دانش آموزان ارتباط مستقیم دارند، این موضوع را ملکه ذهن آنان کنند که آب طلاست و باید در استفاده آن از ایده های نوین بهره برد. همچنین باید معلمان در حوزه بهینه سازی مصرف آب، مدیریت فاضلاب و غیره آموزش هایی دهند.
«این نیاز با پرورش دانش آموزانی خلاق که در این پروژه طرح های خوبی ارایه می دهند، برآورده می شود. می توان ایده های برتر در حوزه فرهنگ سازی آب را انتخاب کرد و از آنها بهره برد».
محمودزاده اضافه کرد: علاوه بر فرهنگ سازی برای رفع مشکل کم آبی کشور، در حوزه فناوری نیز باید به قدرت ساخت تجهیزات و شیرآلاتی که مصرف آب را مدیریت می کند، برسیم. همچنین باید به مشارکت و نقش مردم توجه داشت و از این تفکر که دولت باید آب را تامین کند دور شد و مشکل ها را با توان مردمی حل و مدیریت کرد.
وی رویکرد تشویقی دولت را در ترویج مصرف بهینه آب موثر دانست و گفت: دولت باید به مردم امکانات تجهیزات، یارانه و مشوق هایی بدهد. به عنوان مثال عنوان کند اگر در ساختمان سازی از این نوع روش یا ابزار تصفیه یا شیرآلات استفاده کنید، شامل درصدی تخفیف در پروانه ساخت می شوید. در واقع دولت مشوق ها و زیرساخت ها را می دهد و مردم آموزش می بینند و استفاده می کنند.
«هنر مدیریت صنعت فاضلاب کشور بی هزینه است و بر ارکان خلاقیت، تجاری سازی و مشارکت مردمی استوار می شود».

علمی*9294*2017*1961*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال