ایران با ماهواره پیام امیرکبیر در نمایشگاه 'باکو تل' حضور یافت

باکو - ایرنا - ایران امسال با ماهواره پیام امیرکبیر در بیست و چهارمین نمایشگاه ارتباطات، نوآوری و فناوری های پیشرفته - باکو تل - 2018 ، حضور یافته و توانمندی خود در عرصه ساخت ماهواره های سنجشی را به نمایش گذاشته است.

حضور در نمایشگاه های بین المللی و معرفی دستاوردهای علمی کشورمان ، گامی در جهت صادرات خدمات فنی و مهندسی و مشارکت با کشورهای دیگر در اجرای پروژه های دانش بنیان است .
«وفا صدقی» مدیر کنترل سیستم پروژه ماهواره پیام دانشگاه صنعتی امیرکبیر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به دستاورد های ایران در حوزه فضا و ساخت ماهواره درباره پروژه پیام امیرکبیر، گفت: ماهواره پیام، سه ماموریت اصلی شامل تصویر برداری از سطح زمین با هدف پایش تغییرات زیست محیطی ، سنجش تشعشات، ذخیره و ارسال پیام کاربران را دارد و همزمان 256 کاربر را می تواند سرویس دهد.
وی افزود: تیم ما متشکل از اساتید و دانش آموختگان دانشگاه امیر کبیر هستند و با افتخار بعد از تلاش مداوم، مدل های مهندسی ، کیفی و پرواز ماهواره را آماده کردند و الان آماده پرتاب است .
وی، درباره جایگاه کشورمان در حوزه فضا و در سطح جهانی گفت: جایگاه ایران در این حوزه بسیار امیدوار کننده و رو به پیشرفت است و ما در حوزه فضا توانستیم ماهواره ای به وزن 100 کیلوگرم بسازیم و امکان ساخت ماهواره سنجشی را پیدا کردیم.
صدقی افزود: امیدواریم همه اینها پلی باشد برای ساخت ماهواره های ژئو که در مدار زمین آهنگ و با هدف ارسال تصاویر ویدیویی و تلویزیونی قرار می گیرند.
وی افزود: نکته بسیار امیدوار کننده این است که ما توانستیم این فناوری را بومی کنیم تا مثل دیگر کشورها ماهواره نخریم .
مدیر کنترل سیستم پروژه ماهواره دانشگاه صنعتی امیر کبیر اظهار داشت : این ماهواره ها در کشورمان ساخته و تست شده، زیر ساخت های تست ایجاد و دانش و فنآوری لازم برای تست ها فراهم شده است و ما می توانیم با اعتماد به نفس تیمی از جوانان متخصص و متعهد را تحویل کشور بدهیم .
صدقی افزود: نکته مهم این است که ما توانستیم دانش فضایی و این فنآوری را در داخل کشور نهادینه کنیم .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که همزمان با برپایی نمایشگاه باکو تل به جمهوری آذربایجان سفر کرده بود ، از توافق دو کشور ایران و آذربایجان در مورد ساخت ماهواره سنجشی مشترک با استفاده از توان علمی دو کشور خبر داد.
نمایشگاه بین‌المللی « باکو تل -2018» با حضور 200 شرکت از 20 کشور جهان از جمله 14 شرکت ایرانی روز سه شنبه در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان گشایش یافت و تا امروز جمعه بر پا است.
خاورم ** 337** 1579

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال