ملی‌پوش یخ‌نوردی زنان: طاقت دیدن دیواره کامل‌نشده را ندارم

تهران- ایرنا- «زینب‌کبری موسوی» ملی‌پوش یخ‌نوردی ایران گفت: طاقت ندارم در آستانه مسابقات جهانی به ایران برگردم و ببینم هنوز دیواره تمرینی‌مان کامل نشده‌ است.

به گزارش ایرنا، مسابقات جهانی یخ‌نوردی حدود یک ماه دیگر آغاز می‌شود و تیم ملی ایران نیز باید در آن شرکت کند.
اگرچه فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، برای ایجاد آمادگی بیشتر ملی‌پوشان آن‌ها را به مسابقات روسیه اعزام کرده تا برایشان مسابقاتی تدارکاتی باشد اما مشکل اصلی ملی‌پوشان، کمبود امکانات ورزشی از جمله دیواره حرفه‌ای است.
موسوی که قهرمانی آسیا را هم در کارنامه خود دارد و این روزها در روسیه به سر می‌برد، روز جمعه در گفت و گو با ایرنا از وضعیت دیواره‌ای که در ایران وجود دارد و همچنین مقایسه‌اش با امکانات روس‌ها گفت.
او معتقد است در آستانه مسابقات جهانی، وقت آن است که دیواره تعمیر شده باشد و مسیر راه‌ها را هم روی آن مشخص کرده باشند تا ملی‌پوشان بتوانند با تمریناتی استاندارد راهی رقابت های جهانی شوند. گفت و گوی ایرنا با زینب‌کبری موسوی را در زیر می خوانید:

** ایرنا: از اردوی روسیه بگویید.
موسوی: از ابتدا برنامه این بود که 10 روز در شهر کیرو روسیه بمانیم و روی دیواره این شهر تمرین کنیم. به نظرم حضور در این شهر و تمرین کردن در کنار یخ‌نوردهای روس و مسابقه دادن با آن‌ها و تماشای کیفیت و امکاناتشان واقعا جذاب بود.

** ایرنا: این فرصت را هم داشتید که در مسابقات داخلی کشور روسیه شرکت کنید.
موسوی: بله، روس‌ها یک مسابقه انتخابی تیم ملی داشتند و اتفاق خوب این بود که ما هم توانستیم در این مسابقه شرکت کنیم تا میزان آمادگیمان بالاتر برود.

** ایرنا: سطح مسابقه در روسیه چطور بود؟
موسوی: باورتان نمی‌شود تعداد شرکت کنندگان چقدر زیاد بود. 149 ورزشکار در مسابقه انتخابی شرکت کرده‌بودند. از این تعداد 50 ورزشکار درجه یک داشتند. چنین چیزی برای ما که از ایران آمده بودیم و در کل کشور تعدادمان به 40 نفر هم نمی‌رسد واقعا عجیب بود. تعداد کل ورزشکارانی که به مسابقات جهانی می آیند هم این قدر زیاد نیست.

** ایرنا: به همین دلیل هم روس‌ها یکی از بهترین‌های دنیا در این رشته هستند.
موسوی: اگر روس‌ها در این رشته قهرمان هستند به خاطر این است که هم از نظر اقلیمی شرایط بی‌نظیری دارند و هم اینکه دیواره فوق‌العاده ای دارند. می‌شود گفت ورزشکارانشان نان دیواره و امکاناتشان را می خورند چون خیلی حرفه‌ای است.

** ایرنا: نتیجه‌ای که در این مسابقات کسب کردی چطور بود؟
موسوی: خودم راضی بودم. در رشته لید پنجم شدم و با توجه به اینکه شرایطم قبل از اعزام به هیچ عنون مناسب نبود بازهم توانستم نتیجه درخوری کسب کنم. البته که مهم برای ما مسابقات اصلی در شهر مسکو است.

** ایرنا: چه مشکلاتی قبل از اعزام داشتی؟
موسوی: مشکل کم نداشتم. چند وقت پیش همه ابزار ورزشی‌ام را از ماشینم دزدیده بودند و به خاطر همزمانی با بالا رفتن نرخ دلار نتوانستم همه آن‌ها را تهیه کنم. دیواره تمرینی که روی آن کار می‌کردیم خراب و در حال بازسازی بود. زمان تحویلش به اعزام ما نخورد و عملا تمرین روی دیواره درایتولینگ نداشتم. از طرف دیگر تولید یک نوع تبر مخصوص که جزو بهترین‌های دنیاست متوقف شده بود و تولید آن تازه از سر گرفته شده‌است. به این دلیل بدون تبر سرعت و لید به مسابقات آمدم. قصد داشتم از یکی از هم‌تیمی‌هایم تبر قرض بگیرم اما در اوج بدشانسی ساعت مسابقه ما با هم یکی شد و در اوج استرس وارد مسابقه شدم. به طور کلی همه‌چیز دست به دست هم داد تا با بدترین شرایط ممکن در مسابقه حاضر شوم. در دنیای ورزش حرفه‌ای نباید یک ورزشکار چنین دغدغه‌هایی داشته باشد اما هر بار با مشکلات این‌چنینی روبرو هستیم.

** ایرنا: فدراسیون هم در این مدت تجهیزاتی در اختیارتان نگذاشت؟
موسوی: فدراسیون که اصلا هیچ تجهیزاتی ندارد چون شاید فکرش را هم نمی‌کرد که یخ نوردی در ایران تا این اندازه پیشرفت کند. همین الان ورزشکاری داریم که طلای آسیا را دارد اما کفش نداشت چون هزینه‌اش برایش سنگین بود.

** ایرنا: اما دیواره را که می توانستند زودتر تعمیر کنند؟
موسوی: برای دیواره هم گفتند که بودجه نیست. حدود 50 روز طول کشید تا تعمیر شود و دوم آذر هم افتتاح شد. در حالی که من باید هفتم آذر برای همین مسابقات روسیه اعزام می شدم. عملا فرصتی برای تمرین روی دیواره وجود نداشت. در نهایت توانستم چهار جلسه تمرین کنم. الان فقط امیدوارم مسیرها روی دیواره مشخص شده باشد تا بتوانیم وقتی به ایران برگشتیم خوب تمرین کنیم.
فرصت زیادی تا مسابقات جهانی باقی نمانده است. به ایران که برگردیم حدود 25 روز دیگر باید به مسابقات جهانی اعزام شویم و اگر قرار باشد تا آن زمان باز هم دیواره آماده نباشد واقعا دیگر تحملش برایم سخت می شود. امیدوارم حداقل وضعیت راه‌ها را روی دیواره به نحوی آماده کنند که وقتی به ایران برگشتیم بتوانیم به خوبی تمرین کنیم.
ورزشی ** 2024

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال