سئول از افزایش پرواز جت های چینی در حریم هوایی خود نگران است

پکن- ایرنا- کره جنوبی می گوید؛ پرواز جنگنده ها و هواپیماهای شناسایی چین در حریم دفاعی هوایی این کشور افزایش یافته و بشدت باعث نگرانی شده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری یونهاپ روز جمعه گزارش داد: در سال های گذشته شمار بیشتری از هواپیماهای چینی وارد حریم هوایی منطقه دفاعی شناسایی کره جنوبی شده اند.
آمارهایی که از سوی کره جنوبی ارایه شده، نشان می دهد که در طول دو سال گذشته ورود پروازهای جنگی و شناسایی چین به این منطقه کره جنوبی، بیش از دو برابر شده است.
برخی گزارش ها حاکی است؛ تضعیف موقعیت نظامی آمریکا در شبه جزیره کره احتمالاً باعث خواهد شد تا چین از لحاظ نظامی به دنبال نفوذ فزاینده در منطقه باشد.
وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرده است؛ یک هفته قبل یک فروند هواپیمای شناسایی مدل وای ـ 9 چین بدون اطلاع قبلی وارد محدوده دفاعی شناسایی کره جنوبی شده بود.
این کشور می افزاید که این هواپیما یک بار وارد منطقه پوهانگ کره جنوبی شده و سپس از این منطقه خارج شده و وارد محدوده انحصاری اقتصادی کره در دریای ژاپن شده بود.
اصولاً مناطق دفاعی و شناسایی هوایی تحت پوشش پیمان های بین المللی نیستند و به همین علت، کشورها در صورت ورود پروازهای خود به این محدوده ها باید از قبل، اطلاع رسانی های لازم را انجام دهند.
کره جنوبی اعلام کرده است؛ در سال 2016 میلادی نزدیک به 60 پرواز جنگی و شناسایی چین وارد این منطقه شده اند. این رقم در سال 2017 به 70 پرواز و در سال 2018 میلادی به 110 پرواز رسیده است.
گزارش ها حاکی است؛ روز دوشنبه گذشته وزارت خارجه کره جنوبی 'دو نونگی' وابسته نظامی چین را احضار کرده و مراتب اعتراض جدی کشورش به این اقدام پکن را به اطلاع وی رسانده است.
کره جنوبی بارها نسبت به حضور هواپیماهای نظامی و جنگنده های چین به این منطقه در سال جاری میلادی هشدار داده اما پکن نقض حریم هوایی این کشور را تکذیب کرده است.
آساق**231**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال