استیضاح وزیر علوم، اقدامی نظارتی یا سیاسی

تهران - ایرنا - استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناری به نظر می رسد در فرصت یک ساله فعالیت منصورغلامی نتیجه گیری زودهنگامی از سوی برخی نمایندگان مجلس است به نحوی که این شائبه را ایجاد می کند مقاصد سیاسی در پشت پرده این استیضاح وجود دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، طرح استیضاح منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که روز سه شنبه هفته با 80 امضا تقدیم هیات رییسه مجلس شد، پنجمین استیضاح در نوع خود طی هفته جاری است.
نبود برنامه و سیاست‌های کلان پژوهشی و فناوری در چهارچوب اسناد بالادستی و اقتصاد مقاومتی و عدم اجرای پژوهش‌های کلان کشوری تحت نظارت شورای عتف، بی توجهی به آموزش در دانشگاه ها و عدم توسعه رشته‌های میان رشته‌ای در دانشگاه های کشور و عدم به روز رسانی رشته‌های دانشگاهی ازجمله محورهای این طرح استیضاح است.

** به جای استیضاح وزیر علوم راهکار ارائه دهیم
«معصومه آقاپور» نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این خصوص ضمن مخالفت با استیضاح «منصور غلامی» می گوید که نمایندگان به جای استیضاح و نقد وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به وی راهکار مناسب ارائه دهند.
وی معتقد است که اکنون فرصت این گونه کارها نیست، ما نباید خود را صرف استیضاح، سوال و اینگونه کارها کنیم. در حال حاضر مجلس باید در راستای تسهیل قوانین و در جلسات غیرعلنی برای خروج از بحران ها گام بردارد.
نماینده مردم شبستر در مجلس با تاکید بر این که باید به وزیر علوم فرصت داد که گام های مناسب را بردارد، یادآوری می کند که ممکن است دکتر غلامی نتوانسته همه انتظارت را برطرف کند ولی باید به وی فرصت بدهیم و به جای این همه نقد به او راهکار ارائه دهیم.

** باید به وزیر علوم فرصت اقدامات کاربردی داد
حجت الاسلام و المسلمین «مصطفی ذوالقدر» نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی نیز در پاسخ به سوالی در خصوص عملکرد وزیر علوم، آن را مثبت ارزیابی می کند و می گوید که دکتر غلامی تاکنون اقدامات خوبی را در این وزارتخانه انجام داده است و مخالف استیضاح وی هستیم.
وی در عین حال استیضاح وزیر علوم در شرایط کنونی را به مصلحت و به نفع کشور نمی داند و تاکید می کند که باید به وزیر علوم فرصت برای اقدامات کاربردی را داد.
نماینده مردم بندرعباس در مجلس یادآور می شود که این به صلاح نیست که ما هر روز یک نماینده را استیضاح کنیم.

** استیضاح وزیر علوم به مصلحت نظام آموزش عالی نیست
«رسول خضری» نماینده مردم پیرانشهر در مجلس هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید استیضاح منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در شرایط کنونی به هیچ وجه به مصلحت نظام آموزش عالی کشور نیست.
وی ضمن مخالفت با استیضاح وزیر علوم و تحقیقات و فناوری تاکید می کند که این استیضاح را به صلاح کشور نمی دانم و امروز باید به جای این گونه اقدامات به مسائل مهم پرداخت.
نماینده مردم پیرانشهر به ابرچالشی مانند بیکاری اشاره می کند و می گوید که 42 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند که باید فکری برای آنها کرد.

** وزیر علوم با آرامش در حال حرکت در مسیر حل مشکلات است
«بهروز بنیادی» نماینده کاشمر در مجلس نیز با اشاره به این که هر استیضاحی باید بر اساس مباحث علمی و فنی باشد نه نگاه سیاسی یا جناحی، می گوید که وزیر علوم تلاش بسیاری برای رفع این مشکلات انجام داد و با آرامش در حال طی کردن مسیر و رسیدن به نقطه مطلوب است.
وی معتقد است که رسیدگی به امور وزارتخانه ای همچون علوم و در کنار آن دانشگاه ها کار کلان و سنگینی است.
نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی بر درایت و پیگیری وزیر علوم تاکید می کند و یادآور می شود که بخشی از مشکلات حل شده است و بخش دیگر در حال پیگیری است و در حال حاضر دانشگاه ها از آرامش نسبی برخوردار هستند.
بنیادی به تلاش وزیر علوم برای سامان بخشیدن به دانشگاه ها اشاره می کند و می گوید که رسیدگی به این موارد زمان بر است.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ابراز امیدواری می کند که استیضاح وزیر علوم بر اساس مباحث علمی و فنی باشد نه نگاه سیاسی یا جناحی زیرا معتقد است این نگاه باعث آسیب بیشتر به کشور می شود.
به گزارش ایرنا، منصور غلامی که طی چهار دهه پس از انقلاب در مسئولیت های متفاوت و در استان های مختلف کشور مشغول به فعالیت بوده است از آبان 96 بعنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از مجلس رای اعتماد گرفت.
به نظر می رسد یک سال فعالیت در وزارتخانه ای گسترده مانند علوم فرصتی محدود برای ایجاد تغییر یا تحول در ساختار اداری و دانشگاهی و نتیجه گیری برای چنین وزیری است.
در عین حال اگرچه موضوع استیضاح به عنوان یک ابراز نظارتی شیوه ای در خور توجه برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی است اما استیضاح های پی در پی وزیران در هفته های جاری به شائبه سیاسی بودن آن ها و ایجاد چالش برای دولت قوت می بخشد.
سیام**9314**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال