سفیر سوریه در لبنان:

سوریه برای شهروندانش امن تر از کشورهای میزبان پناهجویان است

بیروت-ایرنا- «علی عبدالکریم علی» سفیر سوریه در لبنان با بیان اینکه کشور نیاز به بازگشت فرزندان سوریه به دامان خود را دارد، تاکید کرد: سوریه اکنون از اکثر کشورهایی که پناهجویان ما در آنجا حضور دارند، امن تر است.

به گزارش ایرنا، وی این سخنان را ظهر امروز (پنج شنبه) در دیدار با کمیته مرکزی بازگشت آوارگان در حزب مسیحی «جریان ملی آزاد» نزدیک به رئیس جمهوری و وزیر خارجه لبنان عنوان کرد.
علی افزود: سوری ها می دانند که خدمات پزشکی، آموزشی و نیازهای ضروری در سوریه به وفور برای آنان، بیش از همه کشورهایی که اکنون در آن حاضرند، وجود دارد.
سفیر سوریه در بیروت با اشاره به اینکه شرایط برای بازگشت آوارگان و پناجویان سوری از طرف کشورش فراهم است، تاکید کرد: آنچه مورد نیاز است، اطمینان بخشی به آوارگان درباره امنیت کشور است و روند بازگشت آنان می تواند شدت و سرعت بیشتری داشته باشد.
علی همچنین همکاری سوریه و لبنان برای بازگشت آوارگان را به نفع و مصلحت دو کشور دانست چرا که به گفته وی تروریسمی که سوریه را مورد حمله قرار داد، رو به لبنان داشت.
طی بحران نزدیک به هشت ساله سوریه، میلیون ها نفر از مردم این کشور از خانه و کاشانه خود آواره شدند و هزاران نفرشان به کشورهای دیگر پناه بردند. از جمله حدود یک و نیم میلیون آواره سوری در لبنان وجود دارد.
طی ماه های اخیر با بهبود وضعیت امنیتی در سوریه روند بازگشت آوارگان به کشورشان شدت گرفته اما دمشق و بیروت معتقدند، سرعت و حجم این بازگشت قابل قبول نیست؛ از این رو دولت لبنان و احزاب بزرگ و فعالی همچون «حزب الله» و جریان ملی آزاد کمیته هایی برای کمک به این فرایند تشکیل داده اند.
حزب الله حتی دفاتری را در سراسر لبنان افتتاح کرده که از آوارگان سوری که داوطلب بازگشت به شهر و دیارشان هستند، ثبت نام به عمل آورده و هماهنگی های لازم را با دستگاه های امنیتی لبنان و سوریه انجام می دهد.
از سویی دیدار هیاتی از حزب بزرگ جریان ملی آزاد با سفیر سوریه در لبنان، ولو به بهانه پرونده آوارگان سوری باشد، در عرصه سیاسی لبنان بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که روابط پر فراز و نشیب بیروت و دمشق طی سالیان دراز گذشته به برخی دلایل از جمله حضور نظامی سوریه در لبنان تا سال 2005 و صف کشی ها در قبال جنگ و بحران در سوریه به شدت به هم ریخته بود. برخی از احزاب سیاسی از جمله «جریان المستقبل» به رهبری «سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان و «نیروهای لبنانی» به ریاست «سمیر جعجع» مخالف هرگونه عادی سازی روابط با سوریه هستند. ولی احزاب حامی مقاومت معتقدند از نظر اقتصادی، اجتماعی و امنیتی اینک ترمیم روابط با دمشق ضروری است.
خاورم**2054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال