مذاکرات صلح یمن به میزبانی سوئد آغاز شد

تهران- ایرنا- مذاکرات صلح یمن با حضور هیأت های یمنی و «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل درامور یمن روز پنجشنبه برای برقراری صلح و پایان دادن به درگیری ها، در استکهلم پایتخت سوئد آغاز شد.

به گزارش شبکه خبری المیادین، طبق اعلام «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و «عبدالقادر المرتضی» عضوی از هیات اعزامی صنعاء(جنبش انصارالله)، مذاکرات طرفین یمنی در استکهلم بطور رو در رو نخواهد بود و غیرمستقیم انجام می شود.
«مارگوت والستروم» وزیر خارجه سوئد نیز گفت که امیدهای بسیاری برای تحقق گفت و گوهای یمنی-یمنی در سوئد وجود دارد.
وی افزود که عملکرد این مذاکرات باید با توجه به وضعیت وخیم یمن و برای کاهش وضعیت غم انگیز مردم این کشور باشد.
نماینده سازمان ملل در نشستی خبری پیش از شروع مذاکرات استکهلم گفت: می توانیم درحالی سوئد را ترک کنیم که این مذاکرات دستاوردی برای مردم یمن داشته باشد.
طبق این گزارش گریفیتس در سخنان خود در آغاز این مذاکرات گفت که برای رسیدن به صلح و پایان درگیری‌ها، هر دوطرف (هیأت انصارالله و کنگره ملی یمن و هیأت دولت منصور هادی) باید تصمیمات سختی بگیرند.
وی افزود که موضوع بندر الحدیده و موضوعات دیگر در جدول کاری این مذاکرات قرار دارد و درباره تبادل اسرا براساس توافقی که حاصل شده و بازگشایی فرودگاه صنعاء گفت و گو خواهد شد.
گریفیتس اضافه کرد که این مردم یمن هستند که آینده خود را تعیین خواهند کرد و ایران و عربستان هردو توافق دارند که سرنوشت یمن را مردم این کشور تعیین می کنند.
این مقام سازمان ملل افزود: امیدواریم که دو طرف چه به شکل مستقیم یا از طریق سازمان ملل دیگاه تعامل با یکدیگر را داشته باشند و هدف این مذاکرات ایجاد هماهنگی بین طرف ها از طریق کلیه امکانات و ابزارها است.
وی تصریح کرد که ما پیشنهادی درباره بازگشایی فرودگاه صنعاء داریم که در این مذاکرات به مناقشه خواهیم گذاشت اما مساله بازگشایی این فرودگاه به لحاظ فنی نیز بابد بررسی شود.
گریفیتس اضافه کرد که سازمان ملل آماده است در اداره بندر الحدیده در صورت پذیرش آن از سوی دو طرف نقش ایفا کند و این سازمان به دنبال حفظ شریان حیاتی مردم یمن است.
نماینده سازمان ملل متحد در این نشست خبری از امضای توافق تبادل اسیران بین دولت مستعفی و دولت صنعاء خبرداد و افزود که امضای توافقنامه تبادل اسیران به دوباره جمع شدن اعضای خانواده‌های یمنی در کنار یکدیگر کمک می‌کند.
وی تصریح کرد که این مذاکره موتور محرکه روند سیاسی و حرکت به سمت صلح است و مشکلات یمن بدون گوش کردن به حرف‌های طرف مقابل حل نخواهند شد.
عملیات تبادل اسیران و اجساد میان نیروهای انصارالله یمن و نیروهای دولت مستعفی یمن روز چهارشنبه در استان البیضاء در مرکز یمن انجام شد و به دنبال آن پنج تن از اسیران انصارالله را در ازای تحویل اجساد 12 سرباز ارتش دولت مستعفی یمن آزاد شدند.
ریاست هیئت دولت مستعفی را خالد الیمانی و ریاست هیئت دولت صنعا را محمد عبدالسلام برعهده دارند.
مذاکرات گروه‌های یمنی در حالی در کاخ ژوهانسبورگ در شهر ریمبو حوالی استکهلم برگزار شده که بازگشایی فرودگاه صنعا و بندر الحدیده ایجاد اعتمادسازی، لغو محاصره، پرداخت حقوق کارمندان و ارسال کمک‌ها از نکات اصلی مذاکرات کنونی است.
خاورم**9366**1723

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال