هویت و رسالت دانشجویان از منظر رسانه ها

تهران-ایرنا- روزنامه های امروز ایران درآستانه شانزدهم آذر و روز دانشجو مطالبی را در مورد هویت و ویژگی های جنبش دانشجویی و رسالت های دانشجویان در مباحث سیاسی منتشر کردند.

به گزارش گروه نشریات خبری، امسال، در آستانه فرارسیدن شصت و پنجمین سالروز شهادت سه دانشجوی معترض دانشگاه تهران به سفر معاون وقت رئیس جمهوری آمریکا به تهران در سال 1332 که در تقویم کشورمان به نام روز دانشجو ثبت شده است، دکتر حسن روحانی به دیدار دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان رفت.
رسانه های داخلی نیز همزمان با روز دانشجو در گزارش ها و مقالات متعدد خود ،دیدگاه های مختلفی را در این باره ارائه داده اند. رسانه های کشورمان بر لزوم استکبارستیزی تاکید کرده و نیز مطالبی از اهمیت جنبش دانشجویی و لزوم آزادی دانشجویان منتشر کرده اند.
شیوه دولت در تعامل با دانشگاه‌ها و نظرات دانشجویان از دیگر محورهای مهم این رسانه ها بوده است. رسانه های وابسته به اصلاح طلبان از بازتر شدن فضای سیاسی در دولت روحانی می گویند و رسانه های موسوم به اصولگرایان از شیوه برخورد دولت با دانشجویان منتقد ابراز نارضایتی کرده اند.
رسانه های اصلاح طلب
...............................
** شیوه تعامل دولت با دانشجویان
روزنامه «ابتکار» تعامل دولت‌ها با جامعه دانشجویی را بررسی کرده و می نویسد: روی کار آمدن دولت یازدهم با رویکردی میانه‌رو در سال 1392 مانند بسیاری از حوزه‌های جامعه، فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه‌ها را هم معتدل و شرایطی بهتر برای جنبش‌های دانشجویی فراهم کرد؛ شرایطی که اگرچه بسیار بهتر از سال‌های گذشته است اما با فضای مطلوب و مورد نظر فعالان و مسئولان تشکل‌های دانشجویی فاصله بسیاری دارد.

روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: در دولت روحانی استقلال به دانشگاه‌ها برگشت و فضا به‌طور محسوسی باز شد. دانشجویان ستاره دار به دانشگاه‌ها برگشتند و تمام استادان منتقد دولت که در دوره مهرورزی حذف شدند دوباره به کلاس‌ها بازگشتند. تشکل‌های سیاسی پویا شدند و چند صدایی در دانشگاه به وجود آمد.

ایران در مطلبی دیگر با تیتر « صدای دانشگاه را بشنوید» می نویسد: مطالبه اصلی در حوزه آزادی بیان ایجاد فضای آزاد برای منتقدین عملکرد دولت (به‌عنوان حقوق اساسی جریان دانشجویی) در چارچوب قانون بود. که نه تنها این فضا محقق نشده است بلکه اندک منتقدینی هم که وجود داشت نیز برچسب‌های متعددی دریافت کرده و با همه توان سعی در محدود کردن آنها شد. آسیب دیگر ایجاد فضای ناامیدی بواسطه نپذیرفتن نقدها بود. درواقع دولت هم با بستن افواه منتقدین و هم با گرفتن گوش‌های خود به روی حرف‌های آنها، زمینه بروز هرگونه اصلاحی را بست.

**بی رمقی تشکل ها و جنبش های دانشجویی
به گزارش ایسنا عماد افروغ استاد دانشگاه و جامعه‌شناس در آستانه‌ 16آذر؛ روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه ادیان‌ و مذاهب شهر قم به انتقاد از وضعیت جنبش دانشجویی پرداخت و اظهار کرد: امروزه جنبش دانشجویی ما از رمق افتاده‌ است.آفت جنبش دانشجویی، تقلیل قدرت اجتماعی به قدرت سیاسی بود و از وقتی جنبش دانشجویی با گروه‌ها و جریان‌های سیاسی بست و خودش را در قدرت مستقر سیاسی و رسمی مستحیل کرد، رسالتش را فراموش کرد.

عبدالله ناصری فعال سیاسی در روزنامه ابتکار نوشت: تشکل‌های دانشجویی یا جامعه دانشجویی بسیار بی‌رمق شده است. یک اتفاق دیگری هم که در دو دهه اخیر رخ داده این است که نهادهای قدرت در بیرون از دانشگاه به سمت بازسازی یا تاسیس نهادهای دانشجویی خاص رفتند. این نهادهای حکومتی و قدرت ساخته‌ای که در دانشگاه‌ها شکل گرفت با امکاناتی که در اختیار داشتند فضای دانشجویی را اشغال کردند. آنها تا آنجا که در توان‌شان بود در مقابل جنبش دانشجویی و انجمن‌های اسلامی اصیل مقاومت کردند. این روند در واقع روندی است که از سر بی‌تدبیری و تغییر نگرشی بود که در بخشی از ارکان حاکمیت پیش آمد.

محمدعلی ابطحی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: متاسفانه در سال‌های اخیر دانشگاه‌ها در حوزه سیاسی بی‌رمق شده‌اند. اخیرا نیز رییس نهاد برای همین دانشگاه بی‌رمق خط و نشان هم کشیده است که سیاست جیز است و نباید به آن وارد شوند. همین امسال به مناسبت روز 16 آذر یکی، دو دانشگاه برای سخنرانی من را دعوت کردند و می‌گفتند اولا اجازه سخنرانی وجود ندارد بلکه باید مناظره شکل بگیرد از دوجناح. کاملا به شکل درهم میوه فروشی‌ها. بعد از موافقت دو طرف، مراکز امنیتی باید مجوز صادر کنند.

روزنامه اقتصاد به نقل از مصطفی میرسلیم در مراسم روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی نوشت: «ما در حال حاضر با دانشگاه خاموش مواجه هستیم»،دانشگاه در زمینه مسائل کشور احساس تعهد نمی‌کند. تنها ایراد گرفتن کافی نیست، بلکه باید چاره‌جویی نیز انجام شود. امیدواریم دانشگاه و مجامع علمی ما زنده شوند تا بتوانیم گره از مشکلات کشور بگشاییم.

**بودجه دانشگاه ها
علی خاکی صدیق (رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره بودجه کم دانشگاه‌ها در مقابل بودجه‌های میلیاردی مراکز آموزشی و پژوهشی خارج از حوزه وزارت علوم گفت: اولویت اول کشور هرچیزی که باشد، بودجه‌ها صرف آنجا می‌شود به هر حال آموزش عالی آن طور که باید و شاید جزو اولویت‌های اول نیست و این مشکلی است که الان با آن مواجه‌ایم، البته در کشور ما اینطور است.

رسانه های اصولگرا
.........................
** دانشجو و لزوم استکبار‌ستیزی
به گزارش وطن امروز بیش از 25 حزب، گروه‌ و تشکل‌ انقلابی درباره بزرگداشت 16 آذر بیانیه‌ای صادر کردند که در بخشی از آن آمده است:دانشگاه و دانشگاهیان در طول ایام پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همچنان این پیشتازی را با اشغال سفارت آمریکا، مرکز جاسوسی و براندازی نظام نوپای اسلامی، حضور گسترده در دفاع‌مقدس و فعالیت در حوزه‌های سازندگی کشور و تولید علم و فناوری حفظ کردند. برخی امروز اگر ترامپ به ایران بیاید حاضرند دانشجویان را هم پایش ذبح کنند. این میزان ارادت برخی به آمریکا یا از سر جهل تاریخ است یا از سر وادادگی.

روزنامه کیهان در گزارشی از 16 آذر با استناد به «موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران» می نویسد: مناسبت روز 16 آذر به روز دانشجو به سال 1332 و سفر ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور آمریکا به ایران باز می‌گردد. روزی که دانشجویان تلاش کردند از فضای رسانه‌ای آن استفاده کرده و صدای اعتراض و نارضایتی خود را به دنیا مخابره کنند. در واقع ملت از دخالت بیگانگان به ستوه آمده بودند.

به گزارش روزنامه رسالت محمدمهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: 16 آذر جریان بین‌المللی مقاومت مقابل استکبار را کلید زد. حوادثی که در این چند سال اخیر در منطقه و کشور رقم خورده به نوعی متأسی از 16 آذر است که جریان بین‌المللی و فراملی تحت عنوان مقاومت مقابل استکبار را ایجاد کرده است.

**تعامل دولت روحانی با دانشجویان
کیهان در انتقاد به سخنان روحانی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان می نویسد: در دیدار مهرماه گذشته رئیس‌جمهور با دانشجویان دانشگاه تهران به هیچ یک از دانشجویان مستقل و منتقد اجازه سخنرانی داده نشد و دانشجویان نتوانستند صحبت و یا درد دلی با رئیس‌جمهور داشته باشند، رئیس‌جمهور 22 مهرماه سال جاری درحالی در دانشگاه تهران در یک سالن 400 نفره برای دانشگاهیان سخنرانی کرد که به گفته نمایندگان تشکل‌های قانونی این دانشگاه تنها 5 درصد صندلی‌ها در اختیار دانشجویان قرار گرفته است!

به گزارش فارس محمد حسین کاظمی دبیر واحد تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان درباره برگزاری مراسم روز دانشجو در سمنان می گوید: مراسم به اصطلاح روز دانشجو در دانشگاه و استانی که برخی اتحادیه‌های بزرگ و تاثیرگذار دانشجویی نماینده‌ای در آن ندارند، برگزار شد؛ اما سخنران‌ها و پرسشگر‌های به اصطلاح منتقد این روز کاملا مهندسی شده انتخاب شده بودند و در کمال تعجب به تشکل‌های بزرگی همچون تشکل جامعه اسلامی دانشجویان که بیش از 70 دفتر فعال در سطح کشور دارد، تریبونی داده نشد!

فارس در گزارشی می نویسد: از ابتدا مشخص بود سخنرانی رئیس‌جمهور در هر دانشگاهی برگزار شود، دانشجویان انتقادات تندی را در زمان حضور وی خواهند داشت. رئیس جمهور در سمنان هم از تیر تند انتقادات دانشجویان در امان نماند و دانشجویان در مقابل وی از نابسمانی بازار اقتصادی و مشکلات مردم گرفته تا وضعیت و مشکلات دانشجویان و دانشگاه‌ها انتقاد کردند.

**رسالت جنبش ها و تشکل های دانشجویی
روزنامه جوان در یادداشتی درباره رسالت جنبش دانشجویی می نویسد: نفوذ و بهره برداری از جنبش دانشجویی. یکی از آفات حرکت دانشجویی این است که عناصر و مجموعه‌های ناباب به آن طمع بورزند و بخواهند از آن سوءاستفاده کنند. دور شدن و پشت کردن به آرمان‌ها و فراموش کردن آن‌ها نگرش سطحی به پدیده‌ها. آنجا که می‌فرمایند؛ یکی دیگر از آفات مهم جنبش دانشجویی، سطحی شدن است. عزیزان من! از سطحی‌اندیشی به‌شدت پرهیز کنید. خصوصیت دانشجو، تعمق و تدقیق است. هر حرفی را که می‌شنوید، رویش فکر و دقت کنید.

روزنامه فرهیختگان میزگردی با موضوع عدالتخواهی و مصداق‌های آن در جنبش دانشجویی تشکیل داده و می نویسد: تشکل‌های دانشجویی رسالت‌شان این است که تعریف کاملی از عدالت را تبیین کنند. باید با نخبگان جلسه بگذاریم و اصلا بفهمیم که دنبال چه چیزی در عدالت هستند؛ یعنی ما از قوه قضائیه چه عدالتی می‌خواهیم؟ عدالت در ساختار، محتوا، رفتارشناسی حاکمان، سبک زندگی، طبع مردم در چه چیزی عدالتخواهی را می‌خواهیم تعریف کنیم؟ ساختار جمهوری اسلامی پیچیده شده است و رفتار حاکمان در این 40 ساله پیچیده‌تر، مشکلات جمهوری اسلامی هم به همین پیچیدگی ایجاد شده‌اند و همین مساله نوع کنش فعالان سیاسی را در این 40 سال تغییرداده است. شما ببینید پنج سال پیش چرا دانشجویان سیاسی دانشگاه‌ها به کارگران سرنمی‌زدند، اما الان چه اتفاقی افتاده که دانشجویان دانشگاه‌ها برای اعاده حق کارگران اعتراض می‌کنند.
*گروه نشریات خبری
پژوهشم**9344**1732

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال