نماینده مجلس شورای اسلامی:

شاخص های فرهنگی ایرانشهر در سطح پایینی قرار دارد

زاهدان - ایرنا - نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: این شهرستان با وجود اینکه مرکز فرهنگی بلوچستان محسوب می شود اما از لحاظ شاخص های فرهنگی در سطح پایینی قرار دارد.

به گزارش ایرنا محمد نعیم امینی فرد روز پنجشنبه در نشست شورای اداری ایرانشهر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: شخصیت های فرهنگی و هنری ارزشمندی در ایرانشهر وجود دارند که باید آنان را پاس داشت.
وی بیان کرد: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است و باید سیاست گذاری های خوبی در این زمینه انجام شود.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نیازهای فرهنگی مردم جنوب سیستان و بلوچستان به خوبی براورده کند.
امینی فرد ادامه داد: مردم بلوچ تاکنون به خوبی توانسته اند ارزش های انقلاب اسلامی را پاس بدارند و نیاز است تا توجه ویژه ای به آنان شود.
عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم این استان همواره در تمام صحنه های انقلاب اسلامی حضور پر شور داشته اند به طوری که مشارکت بالا در انتخابات ریاست جمهوری و سایر انتحابات نشان دهنده وفاداری مردم این استان به انقلاب اسلامی است.
امینی فرد اظهار داشت: مردم سیستان و بلوچستان انتظار دارند که مسئولان کشوری توجه بیشتری به حل مشکلات آنان داشته باشند.
وی تصریح کرد: مردم این استان تاکنون به خوبی توانسته اند مطالبات خودشان را به صورت مدنی دنبال کنند.
نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم بلوچ مرزداران فرهنگی و سرزمینی ایران اسلامی هستند و نیاز است تا تلاش های بیشتری برای حل مشکلات این مردم نجیب انجام شود.
امینی فرد بیان کرد: مردم سیستان و بلوچستان به خوبی تاکنون وفاداری خوشان را به انقلاب اسلامی را نشان داده اند و این مسئولیت ما را سنگین می کند.

**توسعه فرهنگی جوانترین استان کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیراست
فرماندار ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: فضاهای فرهنگی و هنری در جوان ترین استان کشور بسیار کم است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه باید اقدامات بیشتری انجام دهد.
نبی بخش داودی افزود: سهم سیستان و بلوچستان از آثار فرهنگی و هنری، مطبوعات، رسانه ها، کتاب و غیره بسیار ناچیز است و این شایسته مردم این استان ولایتمدار نیست.
فرماندار ایرانشهر گفت: سیستان و بلوچستان در جبهه مقابله با تهاجم فرهنگی قرار دارد و نیاز است تا خدمات فرهنگی و هنری در این استان افزایش یابد تا بتوان به خوبی با تهاجمات دشمنان مقابله کرد.
وی تصریح کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی در 40 سال پس از پیروزی انقلاب خدمات و تلاش های بسیار زیادی در جنوب سیستان و بلوچستان انجام داده اما برای رفع محرومیت ها نیاز به کار و تلاش بیشتر است.
داودی بیان کرد: سرانه مطالعه کتاب و کتابخوانی در ایرانشهر 11 دقیقه و 38 ثانیه است در حالی که سرانه مطالعه کشوری 16 دقیقه و 30 ثانیه است.
فرماندار ایرانشهر گفت: این شهرستان با 6 کتابخانه در مجموع 21 هزار جلد کتاب دارد.
وی بیان کرد: فضای کتابخانه ای به ازای هر 100 نفر جمعیت در سیستان و بلوچستان 60 سانتی متر است و باید فضای بیشتر کتابخانه ای در نظر گرفته شود.
داودی تصریح کرد: بهترین استعدادهای فرهنگی و هنری در ایرانشهر وجود دارد و نیاز است تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه بیشتری به این افراد داشته باشد.
وی گفت: موسیقی و هنر سیستان و ‌بلوچستان به خوبی توانسته حرمت انقلاب اسلامی را حفظ کند.
فرماندار ایرانشهر بر بیمه و‌ بهبود وضعیت معیشتی هنرمندان این شهرستان تاکید کرد.

**دولت توجه ویژه ای به اشتغال جوانان این خطه از ایران اسلامی داشته باشد
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر نیز در این نشست گفت: پایه و اساس نظام مقدس جمهوری اسلامی بر مردم استوار است.
مولوی عبدالصمد کریم زایی اظهار داشت: مردم سیستان و بلوچستان در تمام صحنه های انقلاب اسلامی به ویژه انتخابات حضوری پر شور و با شکوه دارند بطوریکه بیشترین میزان مشارکت در انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری به این استان اختصاص دارد.
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر تصریح کرد: مردم جنوب سیستان و بلوچستان مشکلات زیادی دارند که باید مورد توجه ویژه قرار گیرند.
وی ادامه داد: انتظار است مسئولان ارشد نظام مقدس جمهوری اسلامی به ایرانشهر سفر کنند و از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شوند.
مولوی کریم زایی بر توجه ویژه دولت به اشتغال جوانان این خطه از ایران اسلامی تاکید کرد.
به گزارش ایرنا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از امروز سفر 2 روزه خود را به جنوب سیستان و بلوچستان آغاز کرد.
حضور در گلزار شهدا، شرکت در نشست شورای اداری و دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر از جمله برنامه های سفر وزیر ارشاد به ایرانشهراست.
سیدعباس صالحی در ادامه سفر مرداد ماه گذشته به شمال سیستان و بلوچستان امروز دور دوم سفر خود را به شهرهای جنوبی استان آغاز کرد.
سفر به چابهار از دیگر برنامه های پیش بینی شده سفر 2 روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جنوب سیستان و بلوچستان است.
به گزارش ایرنا ایرانشهر از توابع سیستان و بلوچستان در 337 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان واقع شده است.
7316 **3213 **6081

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال