تحرک مرزی در کردستان عراق بدون هماهنگی بغداد

بغداد - ایرنا - یک رسانه عراقی از عبور دادن یک اتوبوس مسافربری از مناطق کردنشین سوریه به خاک اقلیم کردستان عراق از سوی مقامات این منطقه و بدون اطلاع یا هماهنگی دولت مرکزی در بغداد خبر داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری سیاسه نیوز در خبری، این رویداد را تحولی قابل توجه و برای نخستین بار دانست که مقامات کردستان عراق اجازه می دهند مسافران بجای استفاده از قایق و عبور از دجله با اتوبوس و از طریق پلی که برای حمل سلاح استفاده می شود، به کردستان عراق بیایند.
این رسانه نوشته است که پل نصب شده بر روی دجله مهمترین کانال نقل و انتقال سلاح و تجهیزات نظامی از عراق به سوریه از طریق ائتلاف مدعی مبارزه با تروریسم به سرکردگی آمریکاست و نخستین بار است که از آن برای جابجایی مسافر استفاده می شود.
در این گزارش به تعداد و هویت مسافرانی که از این طریق وارد اقلیم کردستان عراق شدند، اشاره نشده است.
سیاسه نیوز افزود: این گذرگاه مرزی از سوی بغداد و دمشق رسمی نیست و از سال 2012 بدستور مسعود بارزانی رئیس وقت اقلیم کردستان عراق برای تسهیل در سفر سوری ها به اقلیم کردستان عراق گشایش یافت و هم اکنون نیز تحت کنترل نیروهای مسلح وابسته به اقلیم قرار دارد.
موضوع نحوه اداره گذرگاه های مرزی اقلیم کردستان عراق سال گذشته و در پی شکست همه پرسی جدایی طلبانه در این منطقه، به یکی از داغ ترین مباحث میان بغداد و اربیل تبدیل شد که سرانجام با عقب نشینی مقامات اقلیم، نیروهای فدرال عراق کنترل اغلب آنها را بدست گرفتند.
خاورم*4**380**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال