چین هراسی در نیوزیلند روی دور تند قرار گرفت

کوالالامپور- ایرنا- 150 نفر از 'متخصصان در حوزه چین' از سراسر دنیا با ارسال نامه ای به دولت 'جیسیندا آردرن' نخست وزیر نیوزیلند درباره نفوذ پکن در این کشور هشدار دادند و خواستار مقابله با این روند شدند، موضوعی که سبب شده 'چین هراسی' در نیوزیلند روی دور تند قرار گیرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، از رسانه های آسیایی این محققان همچنین در نامه خود خواستار حمایت دولت نیوزیلند از دکتر' آنه ماری برادی' یکی از استادان دانشگاههای این کشور که علیه نفوذ چین مقالاتی منتشر کرده، شدند.
محققان کشورهای مختلف در نامه خود اعلام کردند: دولت 'شی جین پینگ' سرکوب های داخلی را در چین افزایش داده و سرنوشت صدها نفر از وکلا و فعالان حقوق بشر در این کشور از سال 2015 تاکنون نامشخص است.
150 محقق در حوزه چین خواستار حمایت دولت نیوزیلند از ماری برادی شدند، زیرا وی در یکسال گذشته هدف برخی حملات ناشناس قرار گرفته است.
برادی استاد حوزه چین شناسی دانشگاه 'کانتربری' به رسانه های نیوزیلند گفته است که در یکسال گذشته در خانه و دانشگاه تحت فشار اقدامات چین ستیزانه خود بوده است.
برادی همچنین گفته است که او پس از انتشار مقاله ای در مورد نفوذ چین در کشورهای دیگر در سال 2017، هدف حملات نامشخص قرار گرفته و از دولت نیوزیلند برای امنیت بیشتر خود و خانواده اش درخواست کمک کرده است.
پس از این درخواست قریب به 150 محقق با امضا و ارسال نامه سرگشاده ای به دولت نیوزیلند خواستار حمایت از خانم برادی شدند.
در این نامه تاکید شده که دولت رئیس جمهوری چین سرکوب داخلی را افزایش داده و 'اردوهای بازآموزی' گسترده ای در استان 'سین کیانگ' ایجاد کرده است.
در این نامه همچنین تاکید شده که برخی مستندات نشان می دهد که فشارها علیه محققان خارجی حوزه چین در خارج از مرزهای پکن نیز افزایش یافته است.
برادی در اوائل سال جاری در کمیته پارلمانی استرالیا توضیح داد که چین قصد دارد در گروههای سیاسی ، رسانه ها و آموزش و پرورش نیوزیلند، نفوذ سیاسی داشته باشد و این اقدام در جهت کنترل افکار عمومی و نخبگان سیاسی در سراسر جهان برای حمایت از سیاست خارجی چین انجام می شود.
'یانگ جیان' عضو مجلس نیوزیلند که متولد چین است، در ماه سپتامبر 2017 ، متهم به ارتباط با نهادهای جاسوسی چین شد .
روند چین هراسی پس از استرالیا به همسایه اش نیوزیلند رسیده است.
آساق**1599**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال