نیلی احمد آبادی:

دانشگاه تهران مدل مشارکت خیرین را تدوین کرده است

تهران - ایرنا - رئیس دانشگاه تهران گفت : مسائل مشارکت خیرین درطرح های دانشگاه تهران در دوره ای با مشکلاتی مواجه بود که به مرور حل شده و در زمان حاضر مدل و الگویی برای مشارکت آنها تدوین شده است .

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، محمود نیلی احمد آبادی عصر چهارشنبه در چهارمین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه تهران گفت: زمانی که یکی از خیرین برای ساخت دانشکده فنی فومن قصد همکاری با دانشگاه تهران را داشت ، الگو و مدلی برای همکاری به صورت یک پروژه مشترک موجود نبود ، مدت ها طول کشید تا این الگو تدوین شد.
وی دراین گردهمایی که در سالن علامه طباطبایی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: امروز ما به این مدل دست پیدا کرده ایم و در این الگو و مدل خیرین در اداره دانشکده ها و مراکزی که در ساخت آن ها مشارکت کرده اند دخیل هستند بدون اینکه امور و اصول آموزشی دچار تغییر و تحول بشود.
رئیس دانشگاه تهران افزود: زمانی که یکی از خیرین می خواست در ساختن کتابخانه پردیس فنی شماره دو دانشگاه تهران مشارکت کند ما دچار اختلاف در نحوه مشارکت شدیم اما زمان زیادی طول کشید تا بعد از آن مسیر مشارکت خیرین در دانشگاه تهران باز شد. امری که مشارکت خیرین در دانشکده مدیریت، دانشکده فنی، ساختن خوابگاه ها و کتابخانه ها و در آخرین مورد بازسازی دانشکده حقوق و علوم سیاسی را در پی داشت .
استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران با اشاره به پیشینه وقف در دانشگاه تهران اظهار کرد این دانشگاه از زمان تاسیس خود با مسئله وقف و اهدا توسط خیرین مواجه بوده است و به همین جهت دانشگاه تهران یکی از بزرگترین مجموعه هایی است که بیشترین میزان وقف را به خود اختصاص داده است.
نیلی با تاکید بر این نکته که بعد از انقلاب اسلامی هم پدیده وقف گسترش زیادی پیدا کرد، ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی در سطح دانشگاه ها پدیده وقف علاوه بر گسترش، تنوع هم پیدا کرد؛ یعنی خیرین در طرح های مختلف دانشگاه ها از جمله در ساختن خوابگاه، کتابخانه، اهدای کتاب، بازسازی دانشکده ها و در سال های اخیر حمایت از دانشجویان مستعد مشارکت کردند که باعث شد دانشگاه به عنوان یک موجود زنده عامل حرکت و شتاب در جامعه باشد.
رئیس دانشگاه تهران با تجلیل از مشارکت خیرین در امر مدرسه سازی و بی نظیر توصیف کردن آن در دنیا تاکید کرد: حضور خیرین در حوزه آموزش عالی هم باید گسترش پیدا کند. هر چند در سال های اخیر رشد مناسبی در این حوزه داشته ایم اما این کافی نیست و دانشگاه بیش از این باید از مشارکت خیرین بهره ببرد.
نیلی با بیان اینکه موضوع بورسیه کردن دانشجویان مستعد در دانشگاه تهران تبدیل به یک سازمان شده است گفت: وقتی از سازمان سخن می گوییم یعنی همه ارکان و چارچوب های این امر تعریف و نقش همه واحدها و افراد معین شده و از حالت فردی و بدون فرایند مشخص خارج شده است.
رئیس دانشگاه تهران راهبرد این دانشگاه را پیگیری کار آفرینی دانست و تاکید کرد: دانشگاه تهران نمی تواند خود را صرفا مقید به امر آموزش و پژوهش کند بلکه وظیفه این دانشگاه این است که به دانشجو کمک کند تا ایده ها و یافته های علمی خود را به سود و اشتغال تبدیل کند.
نیلی ادامه داد: البته این امر خود یک مهارت و دانش محسوب می شود که پارک علم و فناوری دانشگاه این وظیفه را بر عهده گرفته است و امسال با مشارکت خیرین دومین دوره جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان برگزار شد تا مسیری برای تبدیل ایده ها به درآمد زایی برای صاحبان ایده ها باشد.
**9487**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال