رییس سازمان حفاظت محیط زیست:

محیط زیست بر مقابله قاطع با متخلفان صید پرنده تاکید دارد

تهران- ایرنا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان بر برخورد قاطع با متخلفان صید پرنده تاکید دارد و در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، این روزها لاشه رها شده پرندگان در تورهای هوایی، اعتراض علاقه‌ مندان محیط‌ زیست به کشتار بی‌ رحمانه و فروش پرندگان در بازا‌رهای محلی، به مخاطره افتادن زیستگاه ‌ها و نگرانی مردم از انقراض پرندگان مهاجر تیتر بسیاری از رسانه‌ ها است.
منتقدان بر این باورند که قتل عام و کشتار پرندگان رفتاری نیست که با باورهای ملی و دینی ایرانیان همسو باشد اما راه حل منطقی برای پایان دادن به آن چیست؟
برخوردهای قاطع محیط ‌بانان، مقاومت شکارچیان و جوامع محلی که تالاب‌ها و موجودات آن را ملک شخصی خود قلمداد می‌ کنند، درگیری و جنجال رسانه ‌ای و غیره هیچکدام تا امروز نتوانسته است نقطه پایانی بر این داستان خون بار بگذارد.
عیسی کلانتری معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت‌ محیط ‌زیست با توجه به حساسیت موضوع در حصوص برخورد این سازمان با صید و شکار بی رویه پرندگان مهاجر گفت: بعد از سال‌ها مطالبه ‌گری به دغدغه‌ها و دلواپسی‌های مربوط به شکار و صید غیرمجاز پرندگان مهاجر در شمال و جنوب کشور، در سالجاری سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری و هماهنگی مسئولان دستگاه قضائی، حمایت استانداری مازندران و پشتیبانی نیروهای انتظامی، جمع کردن دام‌ های هوایی و حذف روش‌ های غیر مجاز صید پرندگان در شهرستان ‌های محمود آباد، فریدونکنار و بابلسر را آغاز کرده و تاکنون نیز چند صد رشته دام و تور هوایی جمع‌آوری شده است.
وی درباره نهاد متولی هماهنگی بین سازمان ها و ارگان های نقش آفرین گفت: این اقدام قانونی و خداپسندانه، با خرد جمعی و هماهنگی با دستگاه‌ها، به فرماندار فریدونکنار محول شده است تا در انجام کارها تسریع و عملیات اجرایی به صورت فراگیر صورت گیرد، انتظار داریم، فرماندار با حمایت بیشتر به انجام درست کارها کنترل و نظارت دقیق داشته باشد. اصولا نباید با غفلت برخی مسئولان در گذشته و نهادینه شدن تخلفات در یک منطقه، از آن چشم پوشی کرد.
کلانتری افزود: روش‌های غیر گزینشی صید پرندگان مهاجر به قداست سازمان متولی، کشور و منطقه لطمه خواهد زد. تعجب می‌ کنم چرا متولیان محیط زیست و مسئولان استان در سنوات گذشته اجازه داده‌اند تا این موضوع غیر قانونی به این صورت ادامه یابد و امروز به معضلی تبدیل شود. بنابر بر گزارش های موجود، این نابسامانی از عدم همکاری و حمایت مقامات محلی در گذشته حکایت دارد، قطعا سازمان حفاظت محیط زیست، جمع آوری دام‌های غیر مجاز و پس از آن، جمع‌آوری روش‌های غیر گزینشی مانند کرس و گذر را در برنامه خود خواهد داشت.
رئییس سازمان حفاظت محیط زیست تنها روش صید مورد تایید سازمان را صید دوما اعلام کرد و گفت: بقیه روش ‌ها باید با هماهنگی درون استانی و بر اساس مدل مورد توافق، جمع‌آوری شود.
به گفته کلانتری، در حال حاضر هماهنگی و اراده جدی در مجموعه دستگاه قضایی و سایر دستگاه‌ های اجرایی و ذیمدخل در استان برای برخورد با متخلفان زیست محیطی به وجود آمده است. تاکید سازمان نیز برخورد قاطع با متخلفان است. زمان نیز برایمان بسیار مهم است، الان بیش از دو ماه است که فصل صید آغاز شده و حجم کار بسیار گسترده خواهد بود.
وی همچنین گفت: مردم محلی و شهروندان بهتر می‌دانند که پرندگان مهاجر سرمایه‌های ملی و زیستی هستند و این روش‌های برداشت انبوه بی‌تردید، جمعیت پرندگان را در سنوات آینده به شدت کاهش خواهد داد. بسیاری از تالاب‌های داخلی کشور که محل زیست و زمستان گذرانی پرندگان مهاجر بوده‌اند، در اثر خشکسالی پی در پی به کلی خشکیده و این پرندگان به منطقه شمال پناه آورده‌اند.
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: این استدلال که تالاب‌ها و آبگیرهای شمال کشور مسیر مهاجرت پرندگان از کریدورهای شمالی برای زمستان گذرانی است صحیح نیست و باید تالاب‌های شمال کشور مامنی برای پرندگان مهاجر باشد. مطمئن هستیم که عمده مردم شمال کشور از کشتار بی رحمانه پرندگان ناراحت هستند و همچنین افکار عمومی هم قطعا حامی سازمان محیط زیست است. البته شاید افرادی بخواهند کارشکنی کنند یا در مقابل اجرای قانون مقاومت نشان دهند که قطعا تعدادشان بسیار اندک است و قانون برای آن‌ها مجازات در نظر گرفته است.
کلانتری خاطرنشان کرد: در خصوص معیشت جایگزین برای آن دسته از افرادی که امرار معاششان وابسته به این کار است باید تمام دستگاه‌های اجرایی استان با سازمان حفظ محیط زیست برای نسل کنونی و آیندگان هم اندیشی داشته باشند. مثلا به جای پرنده‌ کشی می‌ توانند پرنده نگری را جایگزین کنند، امروزه یکی از اهداف تعیین شده در مسیر اشتغال پایدار، گردشگری طبیعی است که این سرمایه‌گذاری از هر سرمایه‌گذاری دیگری، کم هزینه‌تر و پایدارتر خواهد بود.
علمی 9014**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال