المانیتور

آسیا از ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا حمایت می کند

تهران - ایرنا - تارنمای المانیتور نوشت؛ چین و کشورهای آسیایی با حفظ تداوم روابط اقتصادی با ایران اعتراض شدید خود نسبت به رفتارهای یک جانبه واشنگتن علیه تهران را نشان داده و حاضر به ترک شریک تجاری خود (ایران) در منطقه نیستند.

به گزارش ایرنا به نقل از این رسانه آمریکایی ، بعد از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، چین مانند دوره قبل اتحادیه اروپا را کنار زده و همچنان خود را به‌عنوان مهم‌ترین متحد ایران در مواقع اضطراری به جهان معرفی کرده است. چین حتی بعد از انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا این سیاست را ادامه داده و به دلایل اقتصادی و ژئوپلیتیکی خواهان تداوم روابط خود با ایران است.
به گزارش مرکز تحلیلی 'اس اند پی گلوبال پلاتس' آمریکا، چین در ماه اکتبر سال جاری 600 هزار بشکه در روز از ایران نفت خام خریداری کرد و انتظار می‌رود تا در ماه نوامبر نیز حجم خرید نفتی چین به 650 هزار بشکه در روز برسد و در حقیقت باید گفت چین به مقدار 360 هزار بشکه بیشتر از مقدار مشمول معافیت خود از تحریم‌های آمریکا از ایران نفت وارد می‌کند. بیشتر حجم نفت خام خریداری شده این کشور در استان لیائونینگ که پیش از این میزبان پالایش نفت ایران نبوده‌اند منتقل می‌شوند.
انتظار می‌رود تا چین از طریق فروش کالا، خدمات و سرمایه گذاری هزینه نفت خریداری شده خود را پرداخت کند و مانند سال‌های قبل «کنلون بانک» که خدمات تسهیلاتی تجارت میان ایران و چین را نیز بر عهده داشت به‌تازگی از ادامه فعالیت‌های خویش محدود شده است.
وو بینگبینگ مدیر موسسه فرهنگ عرب اسلامی در دانشگاه پکن گفت، ایران موضوع چالشی میان چین و آمریکا نیست اما اخیراً آمریکا تمایل دارد تا ایران را به‌عنوان موضوع چالشی میان خود با چین مطرح کند. آمریکا ادعا می‌کند که ایران تهدید جدی علیه منافع این کشور است و از چین می‌خواهد تا همکاری و روابط اقتصادی خود با ایران را کاهش دهد اما چین اصرار دارد که روابط اقتصادی پکن و ایران در قالب همکاری اقتصادی دوجانبه طبیعی است.
وو بینگبینگ در ادامه افزود، اما با توجه به رخداد جنگ تجاری میان امریکا و چین، پکن درصدد به وجود آوردن تعادلی میان روابط چین و ایران با روابط چین و آمریکا است.
مدیر موسسه فرهنگ عرب اسلامی در دانشگاه پکن تصریح کرد، معافیت از تحریم‌های آمریکا راه حل موقت است و ما باید منتظر بمانیم تا ببینیم بعد از 180 روز چه موضع‌گیری‌هایی میان دو کشور مطرح خواهد شد.
کشورهای هند، ژاپن، کره جنوبی نیز در کنار چین توانسته‌اند از معافیت موقت نسبت به تحریم‌های آمریکا برخوردار شوند. سارا وخشوری کارشناس صنعت نفت ایران و رئیس مرکز بین‌المللی انرژی اس دو بی (SVB) پیش بینی می‌کند که هند به‌طور میانگین بتواند 300 هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کند و ژاپن نیز در حدود 130 هزار تا 150 هزار و کره جنوبی نیز 180 هزار بشکه نفت خام در روز از ایران بعد از اعمال تحریم‌ها وارد کنند.
وخشوری به المانیتور گفت، تایوان از معافیت تحریم‌های آمریکا برخوردار شد اما تصمیم بر عدم استفاده از آن گرفت. در حقیقت باید گفت تایوان از اول نیز به‌عنوان یکی از مشتریان نفت خام ایران نبوده و بخش عمده نیازات نفتی این کشور از طریق عربستان و کویت تأمین می‌شود.
میکائیل هربرگ مدیر دفتر تحقیقاتی امنیت انرژی آسیا نیز با تأیید حرف سارا وخشوری به المانیتور گفت، تایوان حجم بسیار کمی از نفت نیازمند خود را از ایران تأمین می‌کرد و باید گفت به‌طور میانگین این کشور از ماه ژانویه تا سپتامبر روزانه 16 هزار بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است.
میکائیل هربرگ تصریح کرد، تایوان هزینه نفت خریداری شده خود به ایران را از طریق سوئیفت پرداخت می‌کرد و با توجه به قطع همکاری سوئیفت با ایران، برای این کشور مقرون به‌صرفه نبود تا برای حجم بسیار پایین نفت خام به دنبال جایگزین دیگری برای پرداخت‌های نفتی به ایران باشد.
کشورهای کره جنوبی و ژاپن نیز علاوه بر داشتن روابط امنیتی قوی با آمریکا از طرف دیگر خواهان حفظ روابط اقتصادی و تجاری خود با ایران هستند. به گفته هربرگ، برای خریداران بزرگ نفتی ایران در منطقه آسیا در حقیقت موضوع هماهنگی‌های پرداخت هزینه نفت خریداری شده در مدت معافیت موقت بسیار مهم است.
ایران در اول ماه دسامبر (10 آذر) اعلام کرد که ساز و کاری برای بازگرداندن پول نفت صادراتی از کره جنوبی تعریف شده است که بر مبنای آن، مطالبات نفتی ایران با واردات کالا تهاتر می‌شود. حسین تنهایی رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی گفت، بر اساس این ساز و کار، کالا توسط کره جنوبی به واردکنندگان عرضه و وجه آن از منابع حاصل از صادرات نفت کسر می‌شود و واردکنندگان نیز وجه کالاهای وارداتی را به دولت ایران پرداخت می‌کنند.
وی تأیید کرد: اگر بانک مرکزی دو کشور نتوانند در مبادلات مالی با یکدیگر همکاری داشته باشند، روابط اقتصادی بخش خصوصی می‌تواند در بستر یک صندوق مشترک برای تهاتر کالا انجام شود.
در سال 2017 میلادی، صادرات ایران (شامل نفت خام) به کره جنوبی هشت میلیارد دلار بود و کره جنوبی چهار میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرد؛ این رقم در 10 ماه نخست امسال کاهش یافت و مبادلات دو کشور به پنج میلیارد و 700 میلیون دلار رسید که سهم صادرات ایران سه میلیارد و 700 میلیون دلار بود.
از طرف دیگر از آنجا که اتحادیه اروپا به‌شدت مخالف خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران بود، دو کشور فرانسه و آلمان بر این باورند که می‌توانند با ایجاد سازوکاری ویژه امکان تبادلات مالی میان ایران و اروپا را فراهم کنند.
بر اساس این گزارش، وزرای خارجه سه کشور عضو اتحادیه اروپا؛ آلمان، فرانسه، بریتانیا همراه روسیه و چین توافق کردند که سازوکار جدیدی برای تسهیل روابط تجاری مجاز شرکت‌های اروپایی با ایران ایجاد کنند که بتواند تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را دور زند. آمریکا تصمیم دارد با تحریم‌های اقتصادی خود علیه ایران مانع تجارت این کشور با سایر کشورهای جهان شود.
قرار است یک نهاد حقوقی-مالی جدید ایجاد شود که امکان انجام معاملات مالی بین ایران و شرکت‌های نفتی و سایر فعالیت‌های تجاری را فراهم کند.
اداره فعالیت‌های خارجی اتحادیه اروپا (EEAS) می‌گوید در حال تهیه معیارهای مورد نیاز برای تشکیل این نهاد است تا اجرای کامل و مؤثر توافقنامه ایران را تضمین کند.
بنا بر داده‌های EEAS، نهاد جدید یک سیستم جدید پرداخت برای کمک «به شرکت‌های اروپایی مایل به ادامه تجارت با ایران» است که تأثیر تحریم‌های آمریکا را که ممکن است شامل آنها شود مطابق با قوانین اتحادیه اروپا کاهش می‌دهد.
سال 2017 میلادی اروپا پس از چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران بود.
ایران همچنین برای ادامه همکاری‌های تجاری خود با کشورهای همسایه بویژه سه کشور ترکیه، هند و روسیه ساز و کار مبادلات تجاری با واحد پول ملی را نیز فراهم کرده است و ایران به‌خوبی می‌تواند از این طریق در مقابل تحریم‌های آمریکا ایستادگی کند.
به گزارش ایرنا، آمریکا به دلیل ترس از افزایش قیمت نفت جهانی با اعمال دور دوم تحریم‌های این کشور علیه مردم ایران، سرانجام در ماه گذشته به اعطای معافیت به هشت کشور جهان برای ادامه واردات نفتی از ایران به مدت 180 روز مجبور شد که از میان هشت کشور معاف شده پنج کشور در حوزه منطقه آسیا و چین نیز در این میان بزرگ‌ترین خریدار نفت این منطقه از ایران است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال، خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین‌المللی، تأکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت‌هایشان با ایران حمایت می‌کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم‌های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، ولی تجربه ماه‌های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ‌گاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
تحریم‌هایی که آمریکا یک‌جانبه علیه ملت ایران اعلام می‌کند، از مدت‌ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جایی که ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند.
آساق**9473**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال