هند بزرگترین ماهواره خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

دهلی نو-ایرنا- هند روز چهارشنبه بزرگترین و سنگین ترین ماهواره ساخت این کشور را با موفقیت از گینه فرانسه در آمریکای جنوبی به فضا پرتاب کرد.

به گزارش ایرنا، به نقل از شبکه خبری ' زی نیوز'،'کی سیوان' رییس سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) گفت:این ماهواره با موشک 'آریان 5' به فضا پرتاب شد.
این ماهواره به ارائه بهتر خدمات اینترنتی در هند کمک خواهد کرد.
وی افزود: موشک آریان 5 پس از 33 دقیقه از پرتاب، ماهواره 'جی ست 11' هند را در مدار زمین قرار داد.
رییس سازمان ایسرو توضیح داد: ماهواره 'جی ست 11' با وزن پنج هزار و 854 کیلوگرم ،سومین ماهواره ای است که در راستای برنامه دولت هند موسوم به 'هند دیجیتالی' برای ارائه خدمات اینترنت پر سرعت در سرتاسر این کشور، به فضا پرتاب می شود.
دهلی نو بر اساس طرح 'هند دیجیتالی' خود قصد دارد خدمات اینترنت پر سرعت را در روستاهای دور افتاده این کشور نیز ارائه دهد.
این درحالی است که سازمان تحقیقات هوا و فضای هند( ایسرو) هفته گذشته یک ماهواره نظارت زمینی خود به همراه 30 ماهواره کوچک کشور های خارجی را با استفاده از یک موشک به فضا پرتاب کرد.
سازمان تحقیقات فضایی هند( ایسرو) به رکورد پرتاب موفقیت آمیز 269 ماهواره خارجی دست یافته است.
موشک پی اس ال وی هند تاکنون 52 ماهواره هندی و 239 ماهواره خارجی متعلق به 28 کشور را به فضا پرتاب کرده است.
هند قصد دارد تا سال 2022،نخستین فضانورد خود را به فضا اعزام کند.
ماموریت قرار دادن سه هندی در فضا کمی بیش از 1.4 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت که این نشان دهنده هزینه پایین تر ماموریت فضایی هند در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا و چین است.
ماموریت پرتاب انسان به فضا در سال جاری توسط نارندرا مودی نخست وزیر هند اعلام شد و سازمان تحقیقات فضایی هند(ایسرو) آن را اجرا خواهد کرد. در این ماموریت سه فضانورد هندی به مدت هفت تا 10 روز در فاصله 300 تا 400 کیلومتری از زمین قرار خواهند گرفت.
سازمان ایسرو همچنین سنگین ترین موشک ( جی اس ال وی نسل 3) ساخت این کشور را با موفقیت به فضا پرتاب کرده است.
پیش از این هند برای پرتاب ماهواره های خود با وزن بیش از 2 تن به کشور های خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند(ایسرو) در سال گذشته با ثبت رکود بی سابقه پرتاب 104 ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا، تاریخ ساز شد.
جزیره کوچک 'سریهاریکوتا' در صنعت فضایی هند ،حکم دماغه 'کاناورال' در ایالت فلوریدای آمریکا را دارد که تاکنون موشک های فضایی و ماهواره های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده است.
آساق**267**1600

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال