رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی:

ایران قاطعانه بر موضع موشکی خود ایستادگی می کند

تهران – ایرنا – رویترز به نقل از دو دیپلمات اروپایی نوشت: «ایران قاطعانه بر موضع خود ایستاده و می گوید که برنامه موشک بالستیکی آن دفاعی است و قابل مذاکره نیست».

به گزارش چهارشنبه ایرنا به نقل از رویترز، از سال 2017 هنگامی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نشان داد از توافق هسته ای برجام خارج می شود، آلمان، فرانسه و انگلیس در مذاکرات دوجانبه خود با مقام های ایرانی درباره برنامه موشک بالستیکی ایران گفت وگو کرده اند.
به گفته دیپلمات ها، پس از بیش از یک سال مذاکرات مرتب ، ایران قاطعانه بر موضع خود ایستاده و می گوید که برنامه موشک بالستیکی اش دفاعی است و قابل مذاکره نیست.
به گزارش رویترز، این مساله مقام ها را «مستاصل کرده است» و فرانسه از ایران می خواهد که باب مذاکره در مورد موشک هایش را باز کند.
طی یک ماه گذشته، «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس و هیات های بلندپایه ای از فرانسه و آلمان به تهران سفر کرده و این موضوع را مطرح کرده اند. یک دیپلمات اروپایی اظهار داشت: آنها (ایران) نمی خواهند درباره موشک های بالستیک گفت وگو کنند.
همچنین یک دیپلمات دیگر گفت: برای لندن ، پاریس و برلین دشوار است که در اتحادیه اروپا توافقی درخصوص تحریم ها علیه ایران ایجاد کنند.
در پی ادعاهای آمریکا مبنی بر اینکه ایران آزمایش موشکی بالستیک انجام داده است، شورای امنیت سازمان ملل در نشستی غیرعلنی به بررسی این مساله پرداخت اما نتوانست ایران را به نقض قطعنامه 2231 متهم کند.
قطعنامه 2231 شورای امنیت که پس از توافق هسته ای ایران با اجماع اعضای این شورا تصویب شد، تنها از ایران درخواست کرده است آزمایش موشک های بالستیکی را که قابلیت حمل کلاهک اتمی دارند متوقف کند. این قطعنامه هیچ گاه ایران را ملزم به توقف آزمایش موشکی نکرده است.
نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز سه شنبه با صدور بیانیه ای همه فعالیت های مرتبط با موشک بالستیک ایران را به طور کامل در انطباق با قطعنامه2231 شورای امنیت دانست و افزود: این آمریکا است که این قطعنامه را به صورت کامل نقض کرده است.
شبک**9423**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر