معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی:

دانشجویان ایرانی در مناظرات بین المللی شرکت می کنند

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی گفت که این سازمان به دنبال حضور در مناظره های بین المللی و در تلاش برای برگزاری این مسابقات در سطح منطقه یا کشورهای اسلامی در ایران است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، عیسی علیزاده امروز (سه شنبه) در نشست خبری مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویان ایران گفت: جهاد دانشگاهی در راستای برنامه های گوناگون فرهنگی امسال 23 طرح ملی و سراسری با حضور دانشجویان اجرا کرد.
وی گفت: اگرچه مناظرات نیاز به پژوهش دارند اما عنصر اصلی آن فرهنگ است که با توجه به شرایط کنونی جامعه و آستانه تحمل موجود نسبت به نقد باید عنصر مدارا و گفت وشنود در جامعه رواج یابد چرا که اگر در این حوزه به بلوغ نرسیم به پیشرفت دست نخواهیم یافت.
وی مسابقات مناظرات دانشجویی را زمینه ساز رواج کرسی های آزاد اندیشی دانست و عنوان کرد: این کرسی ها فرهنگ شنیدن حرف مخالفت را ترویج می کنند و دانشجویان می توانند در کنار کار تیمی، زیر نظر اساتید و داوران، به مناظره های علمی پرداخته و آن را از مجادله و تخریب جدا سازند.
علیزاده اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به دنبال برگزاری برنامه هایی است که افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی را به دنبال دارد اما هنوز از نظر کمی و کیفی رشد نیافته ایم.

** ساز وکار مرحله کشوری مسابقات ملی مناظرات دانشجویان
مهدی کاظمی خالدی دبیر مسابقات ملی مناظرات دانشجویان و رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در ادامه نشست گفت: در این دوره از مسابقات ٥٧٧ تیم دانشجویی متشکل از تیم های ٤ نفره شرکت کردند.
وی با اشاره به راهیابی ١٢ تیم به مرحله کشوری، اظهار داشت: این مسابقات در ٢٣ استان کشور و ٩ دانشگاه شهر تهران و مرحله منطقه ای مهرماه با حضور ٥٦ تیم برگزار شد که از این میان ١٢ تیم به مرحله کشوری راه یافتند.
وی افزود: تیم های راه یافته به مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویان ایران از 18 تا 20 آذرماه در دانشگاه علم و فرهنگ به رقابت خواهد پرداخت.
کاظمی با بیان اینکه تیم های دانشگاه تهران و شهید بهشتی از استان تهران به مرحله کشوری راه یافته اند ، گفت: محتوای مناظره های از این نظر که کدام تیم درست می گوید یا نه بررسی نخواهد بود بلکه علمی بودن مناظرات مورد توجه و سنجش داوران قرار می گیرد.
وی افزود: در هیات داوران سه عضو هیات علمی و سه دانشجوی برتر از مناظرات دوره های گذشته حضور دارند و تیم های مناظره را ارزیابی می کنند.
دبیر مسابقات مناظرات دانشجویان ایران همچنین در باره جوایز تیم های قهرمان و دوم گفت: به تیم قهرمان 4 میلیون تومان و به تیم دوم 2 میلیون تومان جایزه پرداخت می شود. در این دوره یک تیم اخلاق و پرهوادارترین تیم هم انتخاب می شود.
کاظمی در بیان تقسیم بندی تیم های استانی گفت: استان چهارمحال بختیاری با 96 تیم بیشترین تیم های شرکت کننده در هفتمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویان ایران را به خود اختصاص داد. استان های زنجان، هرمزگان و یزد نیز هر یک با 32 تیم در ردیف بعدی قرار گرفتند. از تهران نیز دانشگاه تهران با 12 تیم و دانشگاه علم و صنعت با 10 تیم بیشترین تیم ها را داشتند.
رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در ادامه از حضور مجموع 2 هزار و 308 دانشجو در این دوره از مسابقات مناظرات دانشجویان خبر داد و عنوان کرد: 42 از شرکت کنندگان دانشجویان زن و مابقی مرد بودند. همچنین 79 درصد از مسابقه دهندگان دانشجویان مقطع کارشناسی، 7 درصد ارشد و حدود 5 درصد نیز دانشجوی مقطع دکتری بودند.
وی در باره گزاره های مناظرات گفت: گزاره های دانشجویی درباره موضوعات مختلفی چون توسعه و پیشرفت، اخلاق اجتماعی و سلامت و پیشرفت است. امسال نیز محورهای تازه ای مانند 40 سالگی انقلاب و امور صنفی دانشگاه ها به گزاره های دانشجویی اضافه شده است.

** دانشگاه علم و فرهنگ پیشگام در نسل سوم دانشگاه ها
علی اکبر هاشمی راد سرپرست معاونت فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ نیز در این نشست گفت: دانشگاه علم و فرهنگ با سه دهه سابقه فعالیت جزو دانشگاه های نسل سوم به شمار می رود. این دانشگاه با پنج دانشکده و حدود 8 هزار دانشجو در حال فعالیت است.
وی در پایان تاکید کرد: دانشگاه به دنبال ظرفیت سازی در حوزه مناظرات دانشجویی است. به کمک عنصر فرهنگی جهاد توانسته گام‌ های خوبی در فعالیت‌ های فرهنگی بردارد،‌ امیدواریم با میزبانی این دوره از مسابقات بتوانیم فعالیت‌های خوبی در حوزه فرهنگ داشته باشیم.

**9283**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال