چالش میلیون ها تن زباله در سواحل پایتخت اندونزی

کوالالامپور- ایرنا- منابع خبری گزارش دادند:زباله های دریایی به یکی از مهمترین چالش های شهروندان ساکن جاکارتا پایتخت اندونزی تبدیل شده به گونه ای که در هفته گذشته روزانه 36 تن زباله دریایی درخط ممتد ساحلی این شهر جمع آوری شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از رسانه های اندونزیایی، مسئولان شهری در جاکارتا دهها نفر را استخدام کردند که روزانه با قایق و کشتی های کوچک این زباله ها را جمع آوری کنند.
کارشناسان زیست محیطی معتقدند جاکارتا تنها شهری نیست که با این معضل روبروست بلکه این مساله در سایر شهرهای اندونزی نیز فزاینده بوده و این موضوع نشان دهنده چالش بزرگ آلودگی منابع دریایی این کشور به زباله های بیشمار به ویژه مواد پلاستیکی است.
اندونزی پس از چین به عنوان دومین کشور بزرگ جهان با پسماندهای دریایی است و در سواحل این کشور سالانه افزون بر 1.29 میلیون متریک تن زباله تولید می شود.
برخی از مسئولان زیست محیطی در جاکارتا اعلام کردند که به نظر کارشناسان این حجم از زباله دریایی احتمالا به دلیل زلزله های اخیری که دراین کشور به وقوع پیوسته از طریق امواج به سواحل جاکارتا رانده شده است.
این حجم از زباله جانداران دریایی در آبهای اندونزی را نیز بی نصیب نگذاشته است.
هفته گذشته در سواحل سولاوسی اندونزی لاشه یک نهنگ بزرگ پیدا شد که بیش از 115 فنجان و 25 بسته پلاستیکی از معده این جاندار بزرگ دریایی خارج شده بود.
مساله زباله های دریایی در اندونزی در یکسال خود به بدترین وضعیت خود رسیده و جزایری مانند بالی نیز که روزانه شاهد حضور هزاران گردشگر خارجی است نیز از این چالش زیست محیطی بی تاثیر نبوده اند.
طبق گزارش جاکارتا پست افزون بر 270 نفر از کارشناسان بخش های مختلف زیست محیط در یک پویش دولتی به همراه داوطلبان مردمی با استفاده از 13 کشتی بزرگ در هفته جاری سرگرم تمیز کردن خط ساحلی جاکارتا از هزاران تن زباله های دریایی بوده اند که قرار است تا سال آینده 10 کشتی دیگر برای پاکسازی جزایر اندونزی به این ناوگان بپیوندد.
سازمان محیط زیست جاکارتا با انتشار گزارشی دراین زمینه اعلام کرد هزاران تن از این زباله ها در اثر جریانات آب و هوایی مونسون از سایر بخش های آبهای اقیانوس آرام و از مسیرهای بسیار دور توسط جریانات دریایی به سواحل اندونزی و ازجمله جاکارتا رانده شده اند.
طبق برنامه دولت اندونزی، این کشور با 17 هزار جزیره دراقیانوس آرام ، قرار است زباله های دریایی را تا 75 درصد در سواحل و جزایرش تا سال 2025 کاهش دهد.
اما کارشناسان زیست محیطی می گویند به نظر می رسد فقدان آگاهی های عمومی در میان مردم اندونزی و جمعیت 260 میلیون نفری این کشور بزرگترین مشکل درمسیر تحقق اهداف اعلامی باشد.
آساق**1599 **1600

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال