دلایل افول شطرنج در المپیاد زیر 16 سال؛

وقتی که گردش نخبگان بر نتیجه گرایی غلبه می کند

تهران- ایرنا- کسب عنوان پنجمی المپیاد شطرنج زیر 16 سال توسط تیم ایران هر چند که نسبت به چهار دوره گذشته نتیجه مطلوبی به شمار نمی رود اما فراموش نکنیم پوست اندازی تیم ملی در این رده سنی می تواند سرآغازی بر معرفی نخبگان جدید شطرنج باشد.

به گزارش ایرنا، هر چند که تیم شطرنج زیر 16 سال ایران توانست تیم های قدرتمند چین و آمریکا را از پیش رو بردارد اما 2 باخت متوالی در دور هشتم و نهم به ازبکستان و هند امید ها را برای رسیدن به سکوها کمرنگ کرد.
تیم ایران در دور پایانی این مسابقات در حالی به مصاف هند تیم چهارم جدول رده بندی رفت که در صورت برتری نایب قهرمانی آن قطعی بود اما شکست 2.5 بر 1.5 برابر این تیم موجب شد هند در جایگاه دوم قرار گیرد و ایران با سه پله سقوط، پس از تیم های ازبکستان، هند، چین و بلاروس به عنوان پنجمی بسنده کرد.
بررسی کارنامه شطرنج زیر 16 سال ایران در چهار المپیاد گذشته حکایت از 2 عنوان قهرمانی، یک نایب قهرمانی و یک عنوان سوم دارد و کسب عنوان پنجمی برای این تیم در سال 2018 می تواند یک افت محسوس به شمار آید اما آیا این افت نشانه ها سراشیبی در شطرنج ایران قلمداد می شود؟
در پاسخ به این پرسش «مهرداد پهلوان زاده» رییس فدراسیون شطرنج مدعی است که این نتایج نه تنها افت نیست بلکه دوره جدیدی از نخبه پروری در شطرنج به شمار می رود.
وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از تیم طلایی که توانست دو عنوان قهرمانی و یک نائب قهرمانی را کسب کند تنها علیرضا فیروزجاه به ترکیه اعزام می شود و دیگر شطرنج بازان مانند «امیرضا پورآقابالا» نخبگانی هستند که در آینده از آنان بسیار خواهیم شنید.
کسب عنوان پنجمی در المپیاد زیر 16 سال شطرنج جهان در حالی برای ایران رقم خورد که در رده بندی نخست شانس های کسب عنوان قهرمانی ایران در بین سه تیم برتر جایگاهی نداشت بلکه کمیته برگزاری این رقابت ها ایران را شانس پنج پس از ازبکستان، روسیه، آذربایجان و هند دانست.
در این زمینه «علیرضا فیروزجاه» با سابقه ترین عضو تیم شطرنج زیر 16 سال ایران پیش از اعزام به ترکیه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به تجربه شطرنج بازان حاضر در تیم و مدعیانی که به این رقابت ها اعزام می شوند شانس ایران برای کسب مدال کم می باشد زیرا تیم هایی مانند ازبکستان با نفرات اصلی تیم ملی در این دوره از رقابت ها حضور پیدا خواهد کرد.
کسب این عنوان هر چند ایران را پس از چهار سال متوالی از رسیدن به یکی از سکوها محروم کرد اما نباید فراموش کنیم که روند تکامل شطرنج در ایران به پروسه ای برنامه محور تبدیل شده است؛ پروسه ای که «احسان قائم مقامی» استاد بزرگ شطرنج ایران از آن به عنوان الگویی برای دیگر کشور ها یاد می کند.
او در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به روند موفقیت و نخبه پروری در شطرنج کشور گفت: در پنج سال گذشته شطرنج ایران در دو بخش آقایان و بانوان در سطح جهان خوب درخشیده و این درخشش ناشی از نهضت تکامل شطرنج می باشد؛ نهضتی که در صورت استمرار می تواند به الگویی برای دیگر کشورها تبدیل شود.
نهضتی که استاد بزرگ شطرنج ایران از آن به عنوان الگویی برای دیگر کشورها یاد می کند شامل 2 عنوان قهرمانی یک نایب قهرمانی و یک عنوان سوم در المپیاد زیر 16 سال جهان، قهرمانی آسیا در بخش تیمی، قهرمانی انفرادی جوانان جهان و قهرمانی در گروه b المپیاد جهانی است. عناوینی که موجب شد تا اخبار بیشتری از نخبگان جوان ایران در این رشته در سطح جهان منتشر شود. اخباری که موجب شد روند لژیونر شدن شطرنج بازان ایرانی نسبت به سال های گذشته شدت بیشتری گرفته و هم اکنون ملی پوشان اصلی ایران در لیگ های آلمان و چین در حال رقابت با حریفان می باشند.
رقابتی که رییس فدراسیون شطرنج آن را زمانی برای کسب تجربه و افزایش ریتینگ جهانی می داند. او در پاسخ به انتقاد برخی رسانه ها از سطح پایین لیگ شطرنج ایران به خبرنگار ایرنا گفت: حضور فیروزجاه، طباطبایی، مقصودلو، خادم الشریعه و ... در لیگ های معتبر دنیا یک فرصت است زیرا آنان در رقابت با بزرگان شطرنج هان کسب تجربه خواهند کرد و می توانند ریتینگ بین المللی خود را نیز افزایش دهند.
کسب عناوین تیمی و انفرادی موجب شد تا شطرنج ایران در رده بندی جهان در چهار سال گذشته از رتبه 51 به 25 صعود کند و در بخش انفرادی نیز «سادات خادم الشریعه» در بین 19 شطرنج باز زن برتر جهان قرار گیرد. همچنین مبینا علی نسب دیگر بانوی شطرنج باز ایرانی برای نخستین بار در رقابت های قهرمانی شطرنج زنان جهان به مرحله دوم و سوم این رقابت ها صعود کند.
در پایان المپیاد زیر 16 سال شطرنج جهان علیرضا فیروجاه با تجربه ترین عضو تیم شطرنج ایران توانست در میز یک با کسب 8 امتیاز از 9 دور بازی مدال طلای این دوره از رقابت ها را از آن خود کند.
ورزشی ** 2052**9118

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال