توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی؛

همایش «پانینی:دستورنویس سنسکریت» به کار خود پایان داد

تهران - ایرنا - همایش دو روزه «پانینی:دستورنویس سنسکریت با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و شورای روابط فرهنگی هند به کار خود پایان داد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، همایش بین‌المللی دو روزه «پانینی: دستورنویس سنسکریت» با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و شورای روابط فرهنگی هند، در روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.
آغازگر این همایش رونمایی از تندیس ادیب هندی، رابیند رانات تاگور، اهدایی سفارت هند به کتابخانه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود که با حضور سهراب کومار سفیر هند، ساهاسرابودهه رئیس شورای روابط فرهنگی هند، حسینعلی قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی این مراسم برپا شد.
دبیران این همایش پروفسور سینگ و آزیتا افراشی، این همایش را پلی در راستای ارتباط بیش از پیش این دو فرهنگ دانستند و اذعان داشتند این رویداد علمی و فرهنگی تمام انسان‌های برجسته‌ای را که در این وادی همکاری می‌کنند، گرامی می‌دارد.
سخنران اول روز اول این همایش سهراب کومار با اشاره به این نقل قول باسابقه که هیچ دو ملتی به اندازه ایران و هند به هم نزدیک نبوده‌اند، پیوندهای زبانی و تماس‌های فرهنگی را نقطه شروع تعامل فرهنگی و علمی بیشتر این دو ملت کهن دانست.
وی با نقل گفته‌های حجت الاسلام حسن روحانی در سال گذشته در بندر چابهار مبنی بر اینکه علی رغم مشکلات ایران با غرب، روابط ایران با شرق اغلب دوستانه و مبتنی بر احترام متقابل بوده است، بر لزوم انجام کارها و مطالعات بیشتر با توجه به پیوندهای زبانی و فرهنگی تأکید کرد. کومار با تبریک به برگزارکنندگان این همایش برای تدارک این رویداد خجسته، سخنان خود را به پایان رساند.
در ادامه حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، به بیان سرچشمه‌های مشترک این دو فرهنگ پرداخت.
قبادی خاطر نشان کرد که سرچشمه‌های مشترک اسطوره‌ای و حماسی ایران و هند به حدی سیال مانده و تا روزگار ما به پیش آمده است که بسیاری از اسامی اسطوره‌های ایرانی در بین مردم هند رواج دارد.
وی با اشاره به اینکه تمدن ایران و هند همواره ملازم هم بوده و با هم راه آمده‌اند، شواهدی را پیرامون اشتراکات این دو فرهنگ در حوزه علم و ادب و فرهنگ ارائه کرد.
سخنران بعدی فتح‌الله مجتبایی، هندشناس برجسته‌ی ایرانی به جذابیت زیاد کار پانینی اشاره و خاطر نشان کرد که پس از سال‌ها کار در این حوزه، کار پانینی در دستورنویسی چیزی کم از معجزه ندارد.
سخنران بعدی ساهاسرابودهه، رایزن فرهنگی هند در ایران بود.
به گفته وی ایران و هند ممکن است مرز مشترک نداشته باشند اما چیزی فراتر از مرزهای جغرافیایی آن‌ها را به هم پیوند می‌دهد. وی با اشاره به تعداد زیاد کلمات پذیرفته‌شده‌ فارسی در هند، خاطر نشان کرد با توجه به اینکه نام لاتین ایران و هند (Iran and India) هر دو با I آغاز می‌شود، تغییر و تحول برای رابطه‌ هر چه بیشتر این دو فرهنگ غنی با یکدیگر باید از دو طرف آغاز شود و برگزاری همایش های این چنینی گامی درست در جهت تحقق این نزدیکی بیشتر است.
در ادامه حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی به ایراد سخنرانی پرداخت. به بیان وی تا قبل از دوران تجدد، هند برای متفکران ایرانی به منزله غرب امروز بوده است.
حداد عادل با اشاره به شخصیت کمتر شناخته‌شده‌ داراشکوه، شاهزاده ایرانی تبار که تمام قدرت و توان خود را صرف بسط معارف عرفانی و ادبی کرد و در راستای صلح و مودت بین ادیان گام برداشت و جان خود را در این راه داد، به زنده‌کردن آرمان‌های اینچنینی از طریق پیوند بین این دو زبان و فرهنگ تأکید کر
وی به تلاش 25 ساله‌ فرهنگستان در گروه تحقیق برای زبان و ادب فارسی در شبه قاره و تألیف دانشنامه زبان و ادب فارسی در هند اشاره کرد.
دبیرمقدم، سخنران بعدی روز اول این همایش با اشاره به اینکه دستور پانینی (اشتادهیایی) در طول تاریخ زبان‌شناسی بی‌رقیب مانده است، آن را تجمیع تمام چیزهایی می‌داند که ما پیش از آن دانش مستقیمی از آن نداشتیم.
وی سپس به بیان تأثیر این دستور روی الکتاب سیبویه پرداخت.
دبیرمقدم در پایان به تحلیل‌های دستوری پانینی و مفهوم «پیشرفت» در فلسفه علم برای توصیف جدیدترین نظریه‌های زبان‌شناسی فعلی پرداخت.
سپس راشد محصل، استاد برجسته‌ زبان‌های باستانی و عضو شورای واژه‌گزینی فرهنگستان، به ایراد سخنرانی پرداخت.
به گفته‌ وی ارتباط ایران و هند به دوره‌های تاریخی می‌رسد و تا کنون ادامه دارد. در پادشاهی هخامنشیان شواهدی از ارتباط این دو تمدن وجود دارد. حتی واژه هند تاریخچه‌ای ایرانی دارد. با تشکیل دولت ساسانی این ارتباط فزونی گرفت. نهضت ترجمه، فرستادن سفیر علمی، ابداع شطرنج و بسیاری از موارد تاریخی دیگر، نشان از ارتباط علمی، فرهنگی و ادبی دو کشور است. این پیوند، پیوندی به درازای تاریخ دو سرزمین است.
روز اول این همایش با سخنرانی شوکلا از دانشگاه دهلی به پایان رسید که به موضوع کاربرد مدل پانینی در یادگیری زبان فارسی اختصاص داشت.
وی با بیان اینکه در صورت آشنایی با دستور پانینی، نیاز کمتری به تفسیر وجود دارد، به قابلیت این دستور در به‌کارگیری در دستورهای دیگر اشاره کرد.
شوکلا جامع و کامل‌بودن، اقتصاد و بدون‌ابهام‌بودن را از جمله ویژگی‌های دستور پانینی دانست.
وی در ادامه به بیان تفاوت‌های اندک این دو زبان و استفاده از دستور پانینی برای یادگیری سریع و علمی زبان فارسی پرداخت.
در روز دوم همایش نیز ارائه مقالات علمی اندیشمندان ایرانی و هندی ادامه داشت.
*9492* 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال