ظریف به سوالات نمایندگان در کمیسیون امنیت ملی پاسخ داد

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از حضور ظریف در این کمیسیون خبر داد و گفت: وزیر امور خارجه با حضور در کمیسیون به سوالات نمایندگان پاسخ داد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، علی نجفی خوشرودی با اشاره به نشست امروز- یکشنبه- کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: نشست امروز با حضور محمد جواد ظریف به منظور پاسخ به سوال تعدادی از نمایندگان مجلس از وی و همچنین رسیدگی به استیضاح تعداد دیگری از نمایندگان برگزار شد.
وی اظهار داشت: در ابتدای جلسه کواکبیان نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و پردیس و شش نفر از نمایندگان، اصل ماجرای دانمارک و موضع گیری برخی کشورهای اروپایی در شرایط کنونی را از وزیر امور خارجه جویا شدند، که ظریف در پاسخ به سوال وی تصریح کرد که بررسی و ارزیابی این اتفاق همچنان در دستور کار قرار دارد و این اتفاق مشکوک است و مورد تایید مقامات نظام نیست و قرار شد نمایندگان سوال کننده درخصوص قانع شدن یا نشدن، متعاقبا اعلام نظر کند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: در ادامه سوال پژمانفر نماینده مشهد و کلات درخصوص وضعیت شیعیان در نیجریه مطرح شد که ظریف در پاسخ دیپلماتیک در این رابطه را تشریح و بر ضرورت هماهنگی دستگاه ها تاکید کرد که نهایتا پژمانفر از پاسخ های وی قانع نشد.
نجفی خوشرودی تصریح کرد: نماینده سوال کننده سوم، علی کرد نماینده مردم خاش و میرجاوه بود که سوالی درباره روابط ایران با کشورهای همسایه در شرق و جنوب شرق مطرح کرد که ظریف در پاسخ سفرها و تلاش های وزارت خارجه در روابط با این کشورها به ویژه پاکستان از جمله آزادی مرزبانان را تشریح کرد که نهایتا این نماینده از پاسخ های ظریف قانع نشد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: لاهوتی نماینده لنگرود، نیز در این نشست پرسشی درخصوص ضرورت تقویت دیپلماسی اقتصادی را مطرح کرد که ظریف در پاسخ تصریح کرد که وزارت امور خارجه، تسهیل کننده روابط خارجی است و مسئولیت هماهنگی و زمینه سازی را به عهده دارد.
وی در ادامه گفت: ظریف همچنین مقابله با تحریم و پایش شرایط اقتصادی را از مهمترین برنامه های وزارت خارجه خواند و بیان کرد که وزارت خارجه برای تقویت دیپلماسی اقتصادی، معاونت اقتصادی ایجاد و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران براساس شاخص های اقتصادی ارزیابی می شود، که لاهوتی از پاسخ های ظریف قانع شد.
نجفی خوشرودی بیان کرد: در ادامه این نشست داداشی نماینده آستانه سوالی درخصوص بهره گیری بیشتر از ظرفیت های کشورهای همسایه مطرح را کرد که ظریف در پاسخ به اولویت همسایگان در سیاست خارجی اشاره و تاکید کرد که بر همین اساس، سفرهای متعددی به کشورهای مختلف همسایه داشته و روابط ایران با همسایگان بجز معدودی از کشورها، در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و مقرر شد جلسه مشترکی برای بررسی بیشتر موضوع برگزار شود.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در ادامه ذوالنوری نماینده قم نیز دو سوال درخصوص اظهارات ظریف پیرامون پولشویی و توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد که ظریف در پاسخ به سوال وی، با اشاره به نقل ناقص از اظهاراتشان در دانشگاه تهران تصریح کرد که در آن سخنرانی تاکید شد که آنچه که موجب شد آمریکا به ایران حمله نظامی نکند، فرهنگ ایثار و مقاومت مردم است نه توان دفاعی ما و این به معنای نادیده گرفتن توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران نیست که در نهایت ذوالنوری از پاسخ های ظریف قانع نشد.
وی اظهار داشت: در ادامه نشست کمیسیون درخواست رسیدگی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر امور خارجه درخصوص اظهارات وی پیرامون پولشویی وفق ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس و رسیدگی از طریق قوه قضاییه مطرح شد.
نجفی خوشرودی ادامه داد: ابطحی نماینده خمینی شهر و حسن نژاد نماینده مرند و جلفا به نمایندگی از درخواست کنندگان، طرح موضوع کردند و وفق ماده مذکور کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ظرف مدت 10 روز نتیجه رسیدگی و وارد بودن درخواست نمایندگان فوق الذکر را اعلام می کند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: در ادامه درخواست استیضاح تعداد 24 نفر از نمایندگان مطرح شد؛ نمایندگان استیضاح کننده محورهای استیضاح را مطرح و ظریف در این رابطه پاسخ گفت که مقرر شد تا دو هفته بعد، در این خصوص نشست های بررسی مشترک برگزار و در این رابطه تصمیم گیری شود.
سیام*3061*1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال