غم‌نامه‌های حنجره زخمی زاگرس در تهران

تهران- ایرنا- ایرج رحمانپور مشهور به «حنجره زخمی زاگرس» آثار ماندگارش را در تالار وحدت روی صحنه می‌برد.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، ایرج رحمانپور (زاده۲۰ بهمن ۱۳۳۵ کوهدشت لرستان)، شاعر، خواننده و ترانه سرای ایرانی است. او دارای آثار نوشتاری و موسیقایی دربارهٔ فرهنگ و هنر منطقهٔ زاگرس و موسیقی لری و لکی است. بن مایهٔ آوازهای او را «هوره» و «مویه» تشکیل می‌دهد که در اصل غمنامه هایی در سوگ از دست رفتگان است..
یاسر یگانه تهیه کننده این کنسرت در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی ایرنا در باره «هوره و مویه» گفت: هوره و مویه را در حقیقت می‌توان مقام هایی از موسیقی آوازی منطقه زاگرس نامید که در غم از دست دادن عزیزان خوانده می‌شوند. تفاوت اصلی هوره و مویه را باید در نقش آوازی زنان جست بدین صورت که هوره معمولا توسط مردان اجرا می‌شود و نقش زنان در اجرای مویه پررنگ تر از نقش مردان است.
این تهیه کننده افزود: در کنسرت پیش رو مجموعه‌ای از آثار ماندگار این هنرمند برای مخاطبانش اجرا خواهد شد. سرپرستی گروه «هانای» در این اجرا را امیر نوروزی برعهده دارد و بابک پیمانی نوازنده سازهای کوبه‌ای، علیرضا عقیقی نوازنده تار، شاهرخ پیمانی نوازنده سرنا، مهدی مرتضایی نوازنده سنتور و کسری زرین‌قلم نوازنده کمانچه باس دیگر اعضای این گروه هستند.
به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، رحمانپور از موسیقی کار، آیینهای نمایشی، موسیقی سوگ، موسیقی جشن، حماسه، لالایی‌ها و اسطوره‌ها بهره می‌برد. او موسیقی قدیمی و ملودیهای فولکلور را با جریانهای اجتماعی و سیاسی تاریخ معاصر تلفیق نموده است. به همین دلیل او را «حنجره زخمی زاگرس» نامیده‌اند.
آوارگان شیمیایی حلبچه، زلزله زدگان بم، زلزله زدگان رودبار و منجیل، جنگ ایران و عراق، خودسوزی زنان در ایلام و لرستان، فقر و اعتیاد، وطن پرستی، تنهایی انسان معاصر، نابودی فرهنگ، یاد حسین پناهی (شاعر و بازیگر) و یاد حسین شیدایی (بازیگر)، مجموعه موضوعاتی را تشکیل می‌‌دهد که رحمانپور با آن دست به خلق اثر هنری زده است .
کنسرت ایرج رحمانپور 16 آذر 1397 از ساعت 21:30 در تالار وحدت برگزار خواهد شد.
فراهنگ**9494** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال