گرامی مقدم: ظریف سزاوار این نوع برخورد نمایندگان نیست

تهران- ایرنا- سخنگوی حزب اعتماد ملی با تاکید بر این که وزیر امور خارجه سزاوار این نوع برخورد نمایندگان نیست، گفت: نمایندگانی که در مجلس طرح استیضاح را ارائه کردند باید خودشان را استیضاح کنند، ظریف و دولت روحانی از حقوق مردم دفاع می کنند و این اقدام بیهوده است.

«اسماعیل گرامی مقدم» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درخصوص طرح شماری از نمایندگان مجلس برای استیضاح ظریف، اظهارداشت: این که عده ای از نمایندگان مجلس این طرح را امضا کرده اند، حق قانونی آنها است اما می بایست شرایط کشور را لحاظ می کردند.
وی ادامه داد: فراموش نکنیم ظریف با هنرمندی و تجربه ای که داشت، توانست برجام را به سرانجام برساند. توافقی که باعث شد دشمنان از آن ناراضی باشند. این موضوع در عرصه بین المللی به نفع ما شد اگر امروز میان اروپا و آمریکا اختلافی به وجود آمده است به دلیل کار بسیار خوب و هنرمندانه تیم دیپلماسی ایران است.
وی افزود: حتی متحدان آمریکا هم مخالف تحریم ایران و به صفر رساندن خرید نفت ایران هستند و برابر آن مقاومت می کنند تا این که برخی کشورها از لیست تحریم ها معاف شدند تا بتوانند از ایران نفت بخرند. این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: این مساله یک شبه به وجود نیامده است بلکه پافشاری و تسلط تیم دیپلماسی ایران دلیل آن بود.
گرامی مقدم با تمجید از تلاش های صورت گرفته در دوره نخست ریاست جمهوری دکتر روحانی، تصریح کرد: وزیر امور خارجه تمام تلاش خود را کرده است و سزاوار این نوع برخورد نمایندگان نیست.
وی همچنین گفت: موضع روشن ظریف، مخالفت با پولشویی و پیوستن ایران به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) و FATF است، این به سود نظام مالی و بانکی است. سخنگوی حزب اعتماد ملی ادامه داد: مشکل این کار چیست که آقایان برافروخته شده و علیه ظریف استیضاح مطرح کردند.
گرامی مقدم، بزرگ ترین سند حقانیت ظریف را قوانین و نظام بانکی دانست و اظهارداشت: در نظام بانکی که محدودیتی برای انتقال پول وجود ندارد، فساد رشد می کند و پول های کثیف جابجا می شود و پولشویی رواج پیدا می کند.
وی افزود: چه اشکالی دارد که به قوانین و معاهدات بین المللی در زمینه نظام بانکی بپیوندیم؟ وقتی ما به این لوایح ملحق نشده و قوانین بانکداری را رعایت نمی کنیم عملا پول های که از قاچاق مواد مخدر، کالا، پورسانت های قراردادها، دلالی های غیرقانونی انجام می شود موجب رشد فساد می شود.
این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه چون هند و مالزی، به دلیل رعایت همین قوانین بین المللی رشد کردند. در مالزی یا ترکیه نمی توان بدون روشن شدن منبع پول به راحتی 10 هزار دلار جابجا کنید.
گرامی مقدم خاطرنشان کرد: وقتی پولی به دست می آید که پشتوانه تولید ندارد می گویند پول کثیف است چرا می گویند پول کثیف، چون در توزیع درآمدها اختلال به وجود می آورد و با برهم ریختن نظام توزیع درآمد فساد بوجود می آید.

**از رای به روحانی پشیمان نیستیم
سخنگوی حزب اعتماد ملی با بیان این که از رای به روحانی پشیمان نیستیم، گفت: ما بیش از منافع جناحی به منافع ملی توجه داشتیم و حسن روحانی را انتخاب کردیم . روحانی در بسیاری از حوزه ها موفقیت های بزرگی داشت. رفع تهدیدها و خارج کردن ایران از انزوا را از برنامه های موفق و سیاست های درست دولت می دانیم.
وی ادامه داد: مقصر همه مشکلات پیش آمده دولت روحانی نیست، چون عوامل داخلی و خارجی باعث شده که همه موارد دست روحانی نباشد. آنهایی که سنگ اندازی کردند و چوب لای چرخ دولت گذاشتند مقصر وضعیت فعلی هستند.
سخنگوی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: مردم در انتخابات نشان دادند طبعشان متمایل به اصلاح طلبی است و تنگناها و محدودیت های اصلاح طلبان را می شناسند و قطعا در انتخابات آینده شرکت می کنند چون با شرکت نکردن در انتخابات، کشور را به جریان تندی که ما را به سمت تهدیدها می برد، می دهند.

**باید بر توانمندی داخلی و منابع اقتصادی خود متکی باشیم
گرامی مقدم همچنین در خصوص شرایط تحریم ها و برنامه های بلند مدت وکوتاه مدت اقتصاد ایران گفت: اقتصاد تابعی از متغیرهای سیاسی و اجتماعی است اما مهم ترین متغیر مسائل بین المللی است پس از خروج آمریکا از برجام چند راه پیش روی ما بود، راه اول این بود که از برجام خارج می شدیم که موجب آسیب سنگین به اقتصاد کشور می شد و ممکن بود در دنیا منزوی شویم.
وی ادامه داد: راه دوم این بود که از برجام خارج نشویم و سعی کنیم با اروپایی ها کار کنیم. راه سوم نیز مذاکره بود که طبق سیاست ها این موضوع ممنوع شده است. ولی نظر شخصی من این است اگر آمریکایی ها می پذیرفتند که تمامی تحریم ها برداشته شود و به برجام برگردند در این شرایط می شد مذاکره کرد. در هرصورت ما راه دوم را برگزیدیم.
سخنگوی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: در چهارچوب سیاست دوم می بایست از این توافق خارج نشویم تا از شکاف میان اروپا و آمریکا راهی برای ورود درآمدها به کشور پیدا کنیم که این کار بسیار دشواری است در این شرایط نمی توانیم برای اقتصاد کشور چشم انداز نویدبخشی داشته باشیم.
گرامی مقدم تاکید کرد: در شرایط کنونی با بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی و کثرت منابع مالی باید بتوانیم تا دوسال آینده یعنی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مقاومت کنیم که قطعا در این مسیر دچار اعوجاج هایی در حوزه پولی ومالی خواهیم بود مانند افزایش شدید نرخ ارز در ماه های گذشته.
وی همچنین اظهار داشت: اگر بتوانیم راه هایی چون درآمد نفت یا حتی نفت در برابر کالا ادامه پیدا کند شاهد هیجانات و تشکیل حباب در بازار ارز نخواهیم بود.

**روزی یک دروغ شلیک کردند
این فعال سیاسی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد اظهارات یکی از سیاسیون درخصوص انتصابات در شهرداری تهران در دوران محمد علی افشانی گفت: یکی از سیاسیون در یادداشتی مدعی شده بود در انتصابات شهرداری بیشتر از «لرها» استفاده شده در حالی که در گزارش افشانی آمده است که از 27 انتصاب فقط 6 نفر از استان لرستان و قوم لر بوده و تعمیم دادن آن به همه انتصابات غیراخلاقی و غیرمنصفانه است.
وی ادامه داد: زمانی که افشانی شهردار شد برخی جریان ها حتی در درون اصلاح طلبان به هر دلیلی تحمل این موضوع را نداشتند در مدت 6-5 ماه تصدی شهرداری تهران توسط افشانی روزی یک دروغ علیه او شلیک شد.
سخنگوی حزب اعتماد ملی در خصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان، گفت: شهردار تهران هم تراز با وزرا است به دلیل فضا سازی هایی که صورت گرفت این لایحه به گونه ای تفسیر شد که این قانون، قانون منع به کارگیری افشانی است. این بداخلاقی ها و برخوردها قطعا به ضرر منافع ملی است.
وی با بیان این که بیشتر حقوقدانان بزرگ کشور معتقدند این قانون شامل شهردار تهران نمی شود، تاکید کرد: این قانون ارتباطی با شهردار تهران که مستخدم دولت نیست، ندارد.
گرامی مقدم افزود: در انتخاب حناچی برای شهرداری تهران، حزب اعتماد ملی با پافشاری و اعتماد سازی بدون توجه به وابستگی حزبی به حناچی رای داد و تا مرحله نهایی از وی حمایت کرد تا با 11 رای به عنوان شهردار تهران انتخاب شود.

**دیدار حضرتی با نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه
گرامی مقدم در خصوص سفر قائم مقام حزب اعتماد ملی به خوزستان، گفت: جمعی از نمایندگان کارگران معترض نیشکر هفت تپه با الیاس حضرتی به عنوان نماینده مجلس دیدار کردند و وی از مشکلات آنها مطلع شد و قول پیگیری مطالبات آنها را داد.

**درصورت رد صلاحیت دبیرکل اعتماد ملی، حضرتی وظایفش را انجام می دهد
وی در پاسخ به این پرسش که در صورت رد صلاحیت دبیرکل جدید(مهدی کروبی) منتخب شورای مرکزی حزب اعتماد ملی چه فردی جایگزین وی می شود، گفت: کنگره این حزب با حضور نمایندگانی از خانه احزاب، مجلس، امیری اصفهانی معاون دادستان و نمایندگان وزارت کشور در کمیسیون ماده 10 احزاب به شکل منظم برگزار شد.
سخنگوی حزب اعتماد ملی ادامه داد: تمامی مدارک برای وزارت کشور ارسال شده است و این وزارتخانه روند بررسی صلاحیت ها را پیگیری می کند. مهم این است که شورای مرکزی دبیرکل خود را انتخاب کرده و دبیرکل نیز قائم مقام خود را برگزیده است و وی نیز وظایف دبیرکلی را انجام می دهد به همین جهت خللی در این حزب به وجود نیامده است و در این باره مسیر قانونی طی می شود.
وی درباره شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان هم گفت: هدف ما این است که شورا به صورت جبهه ای عمل کند و از تصمیماتی که منجر به باند بازی و گروه بازی می شود، اجتناب شود. تلاش می کنیم شورای شهر تهران که بر آمده است از تصمیم شورای عالی سیاست گذاری است به صورت جبهه ای عمل کند. به همین دلیل اعضایی که از شورای مرکزی اعتماد ملی در شورای شهر حضور دارند تمام همتشان این است در تصمیم‌گیری‌ها با محوریت جبهه باشد.

**باید با داروغه ها برخورد شود
گرامی مقدم در پاسخ به پرسشی درباره اعدام سلطان سکه، گفت: به عنوان یک فعال سیاسی و فردی آرمانگرا معتقد به برخورد دستگاه قضایی با داروغه ها هستم نه دزدان. اعدام داروغه ها می تواند جلوی فساد را بگیرد.
وی افزود: تجربه نشان می دهد اعدام امثال فاضل خداداد یا امیرخسروی و... نتوانسته است جلوی فساد را بگیرد. دزدها یک طرف عرضه و داروغه ها سوی دیگر تقاضا در بازار هستند. اگر تقاضایی از سوی آنها برای فساد نباشد دزدها فرصت تاراج پیدا نمی کنند. حداقل برخوردها به شکل مساوی باشد.

**انتخاب روسای 9 کمیته حزب اعتماد ملی
گرامی مقدم به برگزاری جلسه روز جمعه حزب اعتماد ملی اشاره کرد و اظهار داشت: در این جلسه گزارش عملکرد دفتر سیاسی و کمیته مناطق این حزب قرائت شد و سپس درباره سفر الیاس حضرتی، قائم مقام دبیرکل حزب به استان های یزد و خوزستان گزارشی ارائه شد.
وی افزود: در ادامه، افشانی گزارشی از عملکرد خود در دوران تصدی در شهرداری تهران ارائه کرد و سپس اعضای شورای شهر تهران درمورد روند انتخاب حناچی و تلاش های دولت و وزارت کشور نظرات خود را مطرح کردند.
سخنگوی حزب اعتماد ملی به انتخاب روسای 9 کمیته حزب در جلسه شورای مرکزی اشاره و خاطرنشان کرد: براساس آرا ، محمد جواد حق شناس رییس کمیته انتخابات، محمدعلی افشانی رییس کمیته بین الملل، محمد صادق جوادی حصار رییس کمیته تشکیلات، ابراهیم امینی رییس کمیته انضباطی، اسماعیل گرامی مقدم رییس کمیته حمایت، حسن کریمیان رییس کمیته مناطق، فیروز محمودی رییس کمیته آموزش و حجت نظری رییس کمیته روابط عمومی حزب اعتماد ملی انتخاب شدند.
سیام**3202**ا.ع**1336

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال