متیس روسیه را به تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا متهم کرد

تهران – ایرنا - «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا، روسیه را به تلاش برای دخالت در انتخابات میاندوره ای ماه گذشته کشورش متهم کرد.

به گزارش یکشنبه ایرنا به نقل از سی.ان.ان، متیس که در «اجلاس دفاع ملی ریگان» در کالیفرنیا صحبت می کرد، اظهار داشت که روسیه «بار دیگر تلاش کرد تا انتخابات ماه گذشته را به هم بزند.»
وی افزود که روابط مسکو و واشنگتن به دلیل تلاش های روسیه برای دخالت در انتخابات آمریکا بدتر شده است. وزیر دفاع آمریکا مدعی شد که روسیه به «تلاش ها برای منحرف کردن فرایندهای دموکراتیک ادامه می دهد. اما ما هر اقدام لازمی را برای دفاع از این فرایندها انجام می دهیم.
انتخابات میاندوره ای کنگره آمریکا ششم نوامبر (15 آبان) برگزار شد که طی آن دموکرات ها کنترل مجلس نمایندگان را از جمهوریخواهان و متحدان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بازپس گرفتند اما سنا همچنان تحت کنترل جمهوریخواهان ماند. پیشتر نهادهای اطلاعاتی آمریکا، روسیه را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا متهم کرده بودند.
متیس همچنین پوتین را مسئول تصمیم ترامپ برای خروج از (پیمان منع موشک های هسته ای میان‌ برد- INF) اعلام و وی را به «نقض فریبکارانه» این پیمان متهم کرد.
اظهارات وی در حالی است که ترامپ برنامه ملاقات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در آرژانتین را لغو کرد. او علت لغو این دیدار را توقیف سه کشتی جنگی اوکراینی و چند ملوان آن در دریای «آزوف» عنوان کرد.
چند روز پیش، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز در سخنانی در شورای امنیت روسیه را به «اقدامات غیرقانونی» و «نقض حاکمیت اوکراین» متهم کرده بود.
پوتین گفت در دیداری غیررسمی که در حاشیه نشست سران گروه بیست (جی 20) در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین با ترامپ داشت با وی در مورد رخدادهای اخیر میان روسیه و اوکراین صحبت کرد.
پوتین همچنین در حاشیه نشست سران جی 20 با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار کرد. دو طرف توافق کردند گفت وگوهای چهارجانبه ای در خصوص تحولات اوکراین برگزار کنند. قرار است این گفت وگوها میان آلمان، فرانسه، اوکراین، فرانسه و روسیه برگزار شود.
شبک**9423**1908

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال