مرگ بوش ِ پدر؛ از نفی جنایت تا دخالت در کشورها

تهران-ایرنا- «جورج اچ دبلیو بوش» چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا ( بوش پدر ) در حالی دیشب در اثر ابتلا به بیماری پارکینسون درگذشت که خودداری وی از عذرخواهی از مردم ایران به دلیل سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران، خاطره ای تلخ از او در اذهان ایرانی ها باقی گذاشت.

به گزارش ایرنا، آمریکا در 12 تیر 1367 با شلیک موشک به هواپیمای مسافربری ایران مرتکب جنایتی هولناک شد. در آن زمان جورج بوش پدر معاون «رونالد ریگان» رئیس جمهوری وقت آمریکا بود و به جای دلجویی و عذرخواهی از مردم ایران گفت: «من هرگز از طرف آمریکا عذرخواهی نمی‌کنم. من اهمیتی نمی‌دهم که چه کاری انجام شده است. اهمیت نمی‌دهم که حقیقت چیست.»
بوش در سمت معاون رئیس جمهوری آمریکا سفرهای زیادی را به نمایندگی از دولت در امور بین المللی انجام داد . اما روابط او با سیاست خارجی دولت ؛ اعتبار شغلی اش را با مطرح شدن ماجرای «ایران کانترا» یا مک فارلین در سال 1986 تحت الشعاع قرار داد.
موضوع ایران کانترا به فروش سلاح به ایران برای آزادی اسرای آمریکایی در لبنان و به اصطلاح استفاده از سود حاصل از آن برای خرید سلاح برای کمک به یک گروه مبارز در حال جنگ با دولت درنیکاراگوئه باز می گشت. فروش سلاح به ایران و خرید سلاح برای گروه کنترا در نیکاراگوئه هردو خلاف قوانین آمریکا بود و به استعفای تعداد زیادی از مقامات دولت ریگان منجر شد.
در 25 نوامبر 1986 (4 آذر 65) فاش شد که سرهنگ «الیور نورث» از کارکنان شورای ملی امنیت ملی آمریکا ترتیبی داده بود تا سود حاصل از فروش سلاح به ایران به شورشیان کنترا پرداخت شود. این درحالی بود که پیش از این کنگره، چنین اقدامی را غیرقانونی اعلام کرده بود.
«سید حسین موسویان» پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته ای یکی از بدعهدی های آمریکا را به تخطی از وعده بوش پدر مرتبط دانسته و می گوید: در اواخر دهه 80 میلادی، بوش پدر از ایران خواست که به آزادی گروگان های آمریکایی و غربی در لبنان مساعدت کند و قول «حسن نیت درمقابل حسن نیت » را داد. ایران آزادی گروگان های آمریکایی و غربی را تسهیل کرد ولی ایالات متحده درپاسخ، فشار بر ایران را افزایش داد.
معاون وقت رئیس جمهور آمریکا با جنجال هایی از سوی منتقدانی که نقش وی در ایران کانترا را مطرح کردند، مواجه شد. وی در پاسخ به این انتقادها مدعی شد دخالتی در این ماجرا نداشته و از آن بی اطلاع بوده است.

**نگاهی به پیشینه و میراث به جا مانده از جورج بوش پدر
جورج اچ دابلیو بوش به عنوان دیپلماتی شناخته می شود که سکان هدایت آمریکا را در پایان دوران جنگ سرد بر عهده گرفت و سلسله سیاسی را بنا گذاشت که شاهد به قدرت رسیدن بوش پسر در کاخ سفید بود.
برخی رسانه های آمریکایی از مسن ترین رئیس جمهور پیشین آمریکا به عنوان فردی واقع گرا در سیاست خارجی نام برده اند که آمریکا را در دوران آشفتگی ناشی از سقوط عمدتا آرام اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال 1989 اداره کرد و ائتلافی بی سابقه را برای شکست دادن «صدام حسین» رئیس جمهوری آمریکا در دو سال بعد از آن تشکیل داد.
بااین حال، این خلبان سابق جنگ و رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با رسوایی ناشی ازدوره ریاست جمهوری به دلیل اقتصادی ضعیف مواجه بود و در انتخابات سال 1992 میلادی در مقابل «بیل کلینتون» رئیس جمهوری دمکرات سابق آمریکا شکست خورد.

** جنگ، نفت و سیاست
جورج بوش پدر در 12 ژوئن سال 1924 در میلتون ایالت ماساچوست آمریکا و در خانواده ای متمول به دنیا آمد. پدرش «پریسکات بوش» یک بانکدار موفق و سناتور آمریکا در ایالت کنتیکت بود.
او بعد از فارغ التحصیلی به جای دنبال کردن حرفه پدرش در بانکداری ؛ فعالیت در حوزه کسب و کار در صنعت نفت را آغاز کرد اما در دهه 1960 میلادی که دیگر فردی مستقل و ثروتمند بود به سیاست گرایش پیدا کرد.
بوش پدر نخست رئیس حزب محلی جمهوری خواهان بود و در سال 1966 موفق به کسب کرسی در مجلس نمایندگان آمریکا شد و تا سال 1970 در همین حرفه خدمت کرد تا این که کرسی اش در سنا را از دست داد.
جورج بوش پدر در یک دهه بعد پست های عالی رتبه ای دست یافت که از جمله آنها ریاست کمیته ملی جمهور خواهان، پست سفیری آمریکا در سازمان ملل متحد، نماینده آمریکا در چین و رئیس سیا بود که گفته می شد وجهه این سازمان را بعد از افشاگری ها درباره فعالیت های غیرقانونی گسترده بازگرداند.
وی بعد از شکست در مقابل «رونالد ریگان» رئیس جمهوری پیشین آمریکا در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان در سال 1980 میلادی به عنوان معاون رئیس جمهور فعالیت جدید خود را آغاز کرد.

**تشکیل ائتلاف علیه عراق
حمله صدام به کویت در سال 1990 میلادی و اهدافش در گسترش آن به عربستان سعودی که بیش از 40درصد از ذخایر نفتی جهان را در اختیار دیکتاتور سابق عراق قرار می داد، اصلی ترین آزمون در نظام جهانی در دوران پس از جنگ سرد بود.
بوش پدر ائتلافی را متشکل از 32 کشور برای خارج کردن نیروهای عراقی تشکیل داد. حملات هوایی و زمینی این ائتلاف در جنگ هفته به عقب نشینی نیروهای عراقی منجر شد. حدود 425 هزار سرباز آمریکایی با حمایت 118 هزار نیروی ائتلافی در عملیات توفان صحرا شرکت کردند و ماشین نظامی صدام را بدون برکناری او از قدرت از کار انداختند. 12 سال بعد بوش پسر این عملیات ناتمام را تکمیل کردو با تهاجم نظامی به عراق حکومت صدام را بر انداخت.

**برگزاری کنفرانس مادرید به عنوان آغازگر روند صلح اعراب و اسرائیل
بوش پدر که از دستاوردش در جنگ اول خلیج فارس به خود می بالید به همراه «جیمز بیکر» وزیر امور خارجه اش کنفرانس مادرید در سال 1991را به عنوان مقدمه ای برای روند صلح اعراق و اسرائیل تشکیل داد. این کنفرانس عمدتا نمادین بود اما زمینه را برای توافقات اسلو در دو سال بعد ایجاد کرد.
پیمان اسلو نخستین موافقتنامه مستقیم رژیم صهیونیستی و سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) بود که در سال 1993 به امضای دو طرف رسید. پیمان اسلو تلاشی برای تعیین یک چارچوب مشخص بود که به حل‌وفصل کامل منازعه صهیونیست ها و فلسطین بینجامد که عمدتا این پیمان تاکنون بی نتیجه بوده است.

** حمله به پاناما
بوش پدر در اواخر سال 1989 نیروهای آمریکا را با هدف سرنگونی «مانوئل نوریگا» رئیس جمهوری وقت پاناما به این کشور گسیل کرد؛ عملیاتی که با محکومیت مجمع عمومی سازمان ملل مواجه شد. وی این جنگ را به بهانه دست داشتن نوریگا در قاچاق مواد مخدر آغاز کرد و نتیجه آن پیروزی آمریکا و دستگیری نوریگا و انتقال او به زندانی در آمریکا بود.
بوش در 20 دسامبر 1989 دلایل خود برای حمله به پاناما را تضمین امنیت شهروندان آمریکایی ساکن پاناما، دفاع از دمکراسی و حقوق بشر در این کشور، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و پولشویی مربوط به آن، دفا از پیمان «توریخوس - کارتر در مورد کانال پاناما عنوان کرد. کنگره آمریکا 10 سال بعد ازبازگرداندن این کانال به پاناما، نوریگا را تهدیدی برای بی طرفی این کانال قلمداد و اعلام کرد که بر اساس پیمان مذکور، آمریکا حق مداخله نظامی برای بازپس گیری کنترل کانال را دارد.
پس از پایان جنگ، با برگزاری انتخابات رئیس جمهور جدیدی برای پاناما برگزیده شد، ارتش پاناما منحل گشت و آمریکا کنترل کانال پاناما را در دست گرفت.

** توافق تجارت آزادآمریکای شمالی (نفتا)
چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا روابط خوب با کانادا را در اولویت دستور سیاسی اش قرار داده بود. وی در اولین سفرش به اوتاوا به عنوان رئیس جمهوربه «برایان مالرونی» نخست وزیر وقت کانادا اطمینان داد که به زودی قانونی محیط زیستی را برای کنترل باران های اسیدی ارائه می دهد؛ اقدامی که راه را برای توافق دوجانبه با کانادا هموار کرد.
بوش و مالرونی روابط عمیق دوستانه ای را برقرار کردند که از اختلافات عمیق تجاری دو کشور جان سالم به در برد. بوش به تعهد خود در تصویب قانون هوای پاک در کنگره عمل کرد و در مارس 1991 در دیدار با مالرونی در اوتاوا توافقی را در زمینه کاهش انتشار گازهای آلاینده در دو دو طرف مرزها که باعث بروز باران های اسیدی می شد، امضا کردند.

** رویدادهای مهم تصدی بوش پدر در دفتر بیضی شکل
دوران حضور بوش در دفتر بیضی شکل کاخ سفید شاهد تحولات و درگیری های فراوانی بود. دیوار برلین فرو ریخت و اتحاد جماهیر شوروی سابق دچار فروپاشی شد. اولین جنگ خلیج فارس بین سالهای 1990 تا 1991 دیگر تحولات مهم آن سالها بود.
در داخل بیشتر نگرانی ها اقتصادی بودند. او به رغم وعده های انتخاباتی اش مالیات ها را برای جنگ با کسری بودجه افزایش داد.
بوش پدر همچنین با پیشنهاد نفتا مکزیک را به این توافق الحاق کرد و با شدت به جنگ به اصطلاح با مواد مخدر آمریکا ادامه داد.
شهرت و اعتبار او به عنوان رئیس جمهوری که به دنبال عقب نشینی عراق در جنگ اول خلیج فارس افزایش یافته بود با احساس آمریکایی ها درباره این که او به قدر کافی کاری برای نجات وضعیت اقتصادی انجام نداده است، به پایین ترین سطح رسید.

**رسوایی جنسی بوش پدر
در سال 2017 میلادی چند زن، بوش را متهم کردند که در مراسم گرفتن عکس به آنها تعرض کرده است موضوعی که سخنگوی او مجبور به عذرخواهی شد و آن را نشانه شوخ طبعی وی دانست.این ماجرا به دنبال داغ شدن موضوع تعرضات جنسی مقامات آمریکایی مطرح شد.
یک پزشک متخصص مغز و اعصاب، چنین استدلال کرد که بیماری پارکینسون می تواند بر روی بخشی از مغز تاثیر بگذارد و ممکن است رفتارهایی این چنینی از بیمار سر بزند اما یکی از زنان معترض چنین استدلالی را غیرقابل توجیه توصیف کرد.
اروپام**9158 ** 1546

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال