نگاه جدی به جانشین پروری و جوان گرایی- حسین سلاح ورزی*

تهران- ایرنا- ضعف در مدیریت و بی توجهی به جوانانی که استعدادهای ویژه ای دارند و می توانند در حوزه های مختلف، حضور پررنگ و اثرگذاری داشته باشند، از جمله ضعف های جدی کشورمان به شمار می آید.

برخی بنگاه های بزرگ اقتصادی، عملکرد بسیار موفقی دارند اما نسبت به جانشین پروری، بی توجه اند و به همین دلیل می بینیم که متاسفانه عمر کوتاهی داشته و به نسل بعدی منتقل نمی شود.
امروز دنیا در حوزه تربیت نیروهای متخصص که توانایی اداره امور را داشته باشند، فعال شده و به آموزش مهارت و تخصص بسیار بها می دهد. جوانان به دلیل قدرت ریسک پذیری بالا و جسارت انجام کارهای بزرگ، اگر مهارت های لازم را داشته باشند می توانند اثرگذار بوده و خلاقیت را چاشنی کار کرده و به توسعه فعالیت های بنگاه کمک کنند.
موضوع آموزش را می توان به کمک تشکل های تخصصی نیز اجرایی کرد. با توجه به اینکه تشکل ها روی موضوعات و رشته های کاری مشخصی تمرکز می کنند، بهترین گزینه برای انتقال علم و دانش به صورت تخصصی هستند.
فرهنگ جانشین پروری در ایران نه به دلیل اهمیت نداشتن آن بلکه به دلیل بی توجهی و نبود درک درست از میزان اثرگذاری آن، شکل نگرفته است. البته مدتی است که اتاق ایران در این حوزه فعال شده و سعی دارد از جوانان مستعد و توانمند استفاده و مدیرانی برای آینده تربیت کند؛ افرادی که بتوانند کسب و کار را رشد دهند و حتی زمینه رشد دیگران را نیز فراهم سازند.
به منظور تعمیم فرهنگ جانشین پروری، شبکه سازی در حوزه کارآفرینی و تقویت مسئولیت اجتماعی، استفاده از ظرفیت و پتانسیل جوانان کارآفرین در تشکل های مختلف بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لازم و ضروری است. برای همین منظور سازمان ملی کارآفرینی ایران را در اتاق ایجاد کردیم و سعی داریم در این قالب، گفتمان جانشین پروری را در کشور ایجاد کنیم.
بخش خصوصی بر این باور است حضور جوانان تحصیل کرده، خوش فکر، خلاق و کارآفرین در فضای کسب و کار کشور می تواند نقش مهم و بی بدیلی در تزریق نوآوری به کسب و کارهای سنتی و افزایش تولید ناخالص داخلی و اشتغالزایی کشور به دنبال داشته باشد. در شرایط تحریم و ضرورت افزایش تاب آوری اقتصاد کشور، جوانان کارآفرین می توانند راه حل ها و راهکارهای نو و موثری برای برون رفت از چالش های اقتصادی ارائه دهند.
همان طور که دیدیم «نازنین دانشور»، موسس یک استارتاپ به تازگی به عنوان برترین جوان کارآفرین در آسیا-اقیانوسیه انتخاب شد. این رویداد مهم نشانه ظرفیت، پتانسیل و توانمندی جوانان ایرانی است که نباید نادیده گرفت.
................................................................................
* نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال