دبیرکل سازمان ملل: جهان از چند جانبه گرایی حمایت کند

پکن- ایرنا- دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد با توجه به وضعیت کنونی، جامعه جهانی باید قاطعانه با پیشبرد چندجانبه گرایی، به ایفای نقش و کارایی چندجانبه گرایی کمک کند.

به گزارش ایرنا از رادیو بین المللی چین، آنتونیو گوترش جمعه شب به وقت محلی در دیدار 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین در حاشیه نشست سران گروه 20 در آرژانتین افزود: سازمان ملل پایبندی چین را بر چند جانبه گرایی، پشتیبانی از همکاری های بین المللی همچون مقابله با تغییرات اقلیمی و یک نمونه در عملی کردن توافق نامه پاریس، مورد ستایش قرار می دهد.
دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: پژوهش ها نشان داده است چین مهمترین حمایت کننده چندجانبه گرایی است.
'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین نیز در این دیدار تاکید کرد: چین همواره بر این مساله اطمینان دارد که چند جانبه گرایی راه درستی است و با منافع مردم کشورهای مختلف هماهنگ است.
وی اظهار داشت با توجه به چالش های پی در پی جهانی، کشورهای مختلف به غیر از تقویت همکاری چند جانبه، گزینه بهتری ندارند.
رییس جمهوری چین با اشاره به طرح دو ایده «ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک» و «یک کمربند- یک جاده» بیان کرد این همان اندیشه چگونگی تحقق مشورت و بهره برداری مشترک، هماهنگ و همکاری برد - برد در عصر حاضر است.
به گفته وی چین همواره از چندجانبه گرایی و ایفای نقش بزرگ سازمان ملل پشتیبانی می کند و اطمینان دارد که بیشتر کشورهای جهانی نیز طرفدار چند جانبه گرایی هستند.
گروه 20 در سال 1999 میلادی تشکیل و به محل اجتماع و رایزنی رهبران کشورهای توسعه یافته و اقتصادهای نوظهور جهان تبدیل شده است این گروه 85 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان و دوم سوم جمعیت جهان را شامل می شود.
در سال های ابتدایی فقط وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی کشورهای عضو در اجلاس های مختلف شرکت می کردند اما از سال 2008 به بعد و پس از رکود اقتصادی در جهان، رهبران این کشورها نیز نشست هایی برگزار کردند.
از سال 2008 رهبران گروه 20 سالی یک مرتبه دیدار کردند اما بین سال های 2009 و 2010 زمانی که اقتصاد جهان با بحران مواجه شد، رهبران جهان دو مرتبه در اجلاس گروه 20 شرکت کردند.
کشورهای آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، آفریقای جنوبی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، آمریکا، روسیه، عربستان، کره جنوبی، ترکیه، انگلیس و اتحادیه اروپا اعضای گروه 20 هستند.
سیزدهمین نشست دو روزه گروه 20 از روز جمعه در آرژانتین آغاز شد.
**آساق**1904**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال