با اخراج نیروهای مستقل الحره نمایان شد؛

فرقه گرایی مدعیان دموکراسی در رسانه آمریکایی عراق

بغداد – ایرنا – شبکه عرب زبان «الحره» آمریکا که تحت نظر مستقیم کنگره این کشور فعالیت می کند و متعلق به شبکه رسانه ای آمریکایی موسوم به «MBN» است اخیرا 37 نفر از کادرهای رسانه ای خود را در دفتر بغداد اخراج کرده که همگی از طیف نیروهای مستقل و ملی هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، درحالی که آمریکایی ها در سال های اخیر بسیاری از نیروهای عراقی بویژه فعالان در جبهه سیاسی مقاومت و حتی نیروهای الحشد الشعبی که طبق قانون مصوب پارلمان از نیروهای نظامی رسمی بشمار می روند را فرقه گرا و یا شبه نظامی می خوانند و به این بهانه طرد و محکوم می کنند، اکنون به اقدامی علیه روزنامه نگاران عراقی دست زده اند که عراقی آن را فرقه گرایانه و در تضاد با شعارهای مطرح شده دانسته اند.
اقدام فرقه گرایانه الحره آمریکا به اخراج نیروهای مستقل، موجی از اعتراضات را در بین اصحاب رسانه و روزنامه نگاران در عراق به دنبال داشته به ویژه اینکه این شبکه خبری متهم است که بعد از رسیدن «دونالد ترامپ» به پست ریاست جمهوری، تحت تاثیر فشارهای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، خصوصا امارات، منش فرقه گرایانه را در پیش گرفته است.
مدیریت این شبکه تلویزیونی در واکنش به اعتراضات عمومی که در بین اصحاب رسانه در عراق ایجاد شده، در بیانیه ای که ناظران آن را عذر بدتر از گناه دانسته اند، مدعی شده است که کادری که بیرون کرده است، متاثر از «گرایش های ایرانی» بوده اند.
نیروهای اخراجی الحره در دفتر بغداد نیز در بیانیه ای روز سه شنبه به این ادعاهای مدیریت شبکه پاسخ داده و تاکید کرده اند که این ادعای مدیریت الحره، اتهامات را علیه آن مبنی بر اینکه اخراج کادر دفتر بغداد، متاثر از گرایش های فرقه گرایانه بوده، تقویت می کند.
سازمان «دیده بان دفاع از آزادی مطبوعات» وابسته به «کانون خبرنگاران عراق» نیز در بیانیه ای اعلام کرده است که با نگرانی اوضاع 37 تن از نیروهای اخراج شده شبکه الحره دفتر بغداد را دنبال می کند.
این سازمان با تاکید بر اینکه اخراج این نیروها، ظالمانه بوده افزوده است که نیروهای دفتر بغداد تنها دو روز قبل، از حکم اخراج خود مطلع شده اند بدون اینکه به آنها اطلاع قبلی داده شود.
طبق گزارش های منتشر شده در رسانه های عراق، با رسیدن ترامپ به کاخ سفید، در اولین اقدام مدیریت شبکه الحره را تغییر داد و دیپلمات آمریکایی «الفردو فرناندز» کوبایی الاصل را که به دشمنی با جبهه مقاومت شهرت دارد، به ریاست این شبکه برگزید.
براساس گزارش سایت خبری «اولترا صوت» (صدای اولترا) از وقتی فرناندز به ریاست این شبکه رسیده است، این شبکه آمریکایی به اماراتی ها نزدیک شده و در 17 نوامبر 2017 «ناروت بوران» اردنی تبار و مدیر سابق شبکه خبری اماراتی «اسکای نیوز» را به عنوان معاون خود انتخاب کرد.
این سایت خبری اضافه کرده است که با آمدن ناروت بوران، عملیات تصفیه برنامه ریزی شده کادرهای مستقل و شیعه از این شبکه خبری آمریکایی در دو بخش «الحره دفتر بغداد» و «الحره بین الملل» آغاز شد.
این سایت خبری از احتمال نفوذ شیخ «محمد بن زاید» حاکم دبی و ولی عهد امارات به شبکه خبری الحره خبر داده است و دلیل خود را در این راستا فشار چند باره اماراتی ها از 2008 تاکنون برای بستن مقر رادیو «سوا» (از رسانه های زیر مجموعه MBN) به خاطر عدم همکاری این رادیو با ابوظبی عنوان کرده است.
براساس گزارش ها، بعد از روی کار آمدن فرناندز، دفاتر اصلی این شبکه از بغداد و واشنگتن به دبی منتقل شد و کادرهای جدیدی که اغلب از شبکه خبری اسکای نیوز هستند، با قراردادهای مالی بالا به خدمت گرفته شدند.
براساس گزارش این سایت خبری حتی خود فرناندز محل کار خود را به مرکزی در دبی منتقل کرده که زیر نظر دولت امارات اداره می شود و اغلب مدیران این مرکز از مشاوران محمد بن زاید هستند.
نزدیکی بیش از حد مدیریت شبکه الحره آمریکا به امارات متحده عربی، احتمال خرید یا حمایت مالی اماراتی ها از این شبکه خبری عرب زبان آمریکایی را تقویت کرده است که به اعتقاد کارشناسان، اولین تجلیات این اتفاقات در اخراج نیروهای مستقل، ملی و نیز شیعه از این شبکه بوده است.
برهمین اساس کارشناسان رسانه پیش بینی کرده اند که با سیاستی که الحره آمریکا در پیش گرفته شاید این شبکه خبری نیز همانند «العربیه» و اسکای نیوز و «العربیه حدث» از این پس مواضع تندی علیه جبهه مقاومت در منطقه اتخاذ کند.
در پی اخراج نیروهای مستقل از سوی الحره، «شبکه رسانه های عراق» وابسته به دولت این کشور که تلویزیون «العراقیه» و روزنامه «الصباح» و چند مجله و موسسه رسانه ای را در اختیار دارد برای به خدمت گرفتن آنان اعلام آمادگی کرده است.
شبکه خبری عرب زبان الحره در 2004 فعالیت خود را در دو بخش الحره بین الملل و الحره عراق آغاز کرد.
شبکه MBN (شبکه پخش خاورمیانه) که بر تلویزیون الحره نظارت دارد علاوه بر آن دارای چند رسانه از جمله رادیو سوا و چند سایت الکترونیک مانند «ارفع صوتک» (صدایت را بلند کن) است.
همه این موسسه های رسانه ای با هزینه و نظارت مستقیم کنگره آمریکا و با هدف تبلیغ و توجیه سیاست های ظالمانه آمریکا در منطقه فعالیت می کنند.
خاورم *10*353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال