چاووش اوغلو:چرا ترامپ مسئولیت بن سلمان در قتل خاشقچی را نفی می کند

آنکارا - ایرنا - 'مولود چاووش اوغلو' وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که بسیاری از کارشناسان و طرف های دخیل، 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی را مسئول قتل 'جمال خاشقچی' معرفی می کنند، ولی نمی دانم 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا به چه دلیلی این موضوع را نفی می کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، چاووش اوغلو در مصاحبه با روزنامه 'زد دویچه زیتونگ' آلمان بیان کرد: شاید مقامات آمریکا شواهد و مدارک دیگری دارند که ما از آن اطلاع نداریم.
وی اضافه کرد: باور نداریم که قاتلان اعزامی از عربستان به ترکیه، اقدامی خودسرانه انجام داده باشند و تا این حد اطمینان داریم، چرا که آنها جسارت چنین کاری را ندارند، ولی بدون دلیل هم حرفی نمی زنم و کسی را متهم نمی کنم.
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به وجود ابهامات حل نشده در پرونده قتل خاشقچی افزود: هنوز معلوم نیست که افراد محلی همدست در این جنایت چه کسانی هستند و جسد کجاست.
وی با بیان این که مقامات سعودی به رغم وعده داده شده، تصاویر همدست های محلی قتل خاشقچی را به ترکیه نفرستادند، گفت: مقامات عربستانی از ترکیه اطلاعات می خواهند، ولی خود آنها اطلاعاتی ارائه نمی دهند.
چاووش اوغلو با اشاره به مشخص بودن نام همدستان محلی جنایت قتل خاشقچی برای مقامات آل سعود افزود: با این وجود نمی دانم چرا مقامات عربستان می خواهند که 'تصاویر رباتیک' را به ترکیه تحویل دهند.
وی اضافه کرد: عوامل و آمران قتل بعد از آن که نتوانستند خاشقچی را برای بازگشت به عربستان راضی کنند، او را کشتند.
وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد: بر اساس مستندات فایل صوتی زمان قتل خاشقچی، این روزنامه نگار بر اساس یک جنایت برنامه ریزی شده در مدت هفت دقیقه کشته شده و قاتلان نیز زمان مثله کردن جسد او به موسیقی گوش می داده اند.
چاووش اوغلو مثله کردن جسد خاشقچی را اقدامی 'بسیار نفرت انگیز' خواند و افزود: این امر نشان می دهد که آنها با رغبت فراوانی این جنایت را انجام می دهند و آن افراد قطعه قطعه کردن انسان ها را دوست دارند.
به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی 'خبر.7 ' ترکیه دیروز اعلام کرد که ماموران پلیس بازرسی از یک واحد ویلا در روستای 'سامانلی' شهر 'ترمال' در استان 'یالووا' را با هدف یافتن جسد خاشقچی آغاز کرده اند.
به گزارش خبر.7، این خانه ویلایی در کنار جاده قرار دارد و دارای باغچه بزرگی است و عوامل پلیسی برای جستجوی محل از گروه های تخصصی پلیس جنایی و سگ بهره گرفته اند.
'معمر ارول' استاندار یالووا درباره بازرسی از این ویلا که به یک تاجر عرب تعلق دارد، به خبرنگاران گفت که این عملیات بازرسی و جستجو به دستور دادستان کل شهر استانبول انجام می شود.
همچنین روزنامه 'ینی شفق' دیروز طی گزارشی درباره پرونده قتل خاشقچی، سرنوشت بن سلمان ولیعهد سعودی در پی این جنایت مبهم خواند و نوشت: اکنون ادامه اقتدار ولیعهد و نیز ابهام درباره سرنوشت برنامه های اقتصادی عربستان در صورت برکناری بن سلمان به نگرانی جدی غربی ها تبدیل شده است.
خاشقچی 60 ساله بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.
این روزنامه نگار منتقد آل سعود روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با 'خدیجه چنگیز' نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.
حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.
همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان بن سلمان ولیعهد سعودی که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی تاکنون رد شده است.
خاورم/1905**1651

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال