استاد پژوهشگاه زلزله شناسی ساختار زلزله سرپل ذهاب را تشریح کرد

تهران-ایرنا-عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به زلزله 6.4 ریشتری امشب در منطقه سرپل ذهاب گفت: این زمین لرزه روی گسل متفاوتی نسبت به زمین لرزه 21 آبان 96 و‌ در عمق تقریبی حدود 20 کیلومتری زمین روی داده است.

به گزارش ایرنا، زلزله ای به بزرگی 6.4 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 20:07 شامگاه 4 آذر منطقه سرپل ذهاب را لرزاند؛ مناطقی که سال گذشته (21 آبان) براثر زلزله ای به مقیاس 7.3 در مقیاس ریشتر لرزیده و تلفات و خسارت جانی و مالی فراوانی برجای گذاشته بود.
دکتر 'مهدی زارع' شامگاه یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد زلزله روی داده در منطقه سرپل ذهاب گفت: کانون این زلزله حدود 20 کیلومتری جنوب غرب سرپل ذهاب برآورد می شود.
وی در مورد شدت و عمق این زلزله اظهار داشت: با وجود دستگاه های لرزه نگاری در منطقه و حتی انتشار اطلاعات سازمان های زمین شناسی جهانی در ساعات اولیه نمی توان با دقت عمق زلزله را برآورد کرد؛ ولی برآورد کلی این است که در عمق 10 تا 20 کیلومتری زمین به وقوع پیوسته است.
استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در مورد گستره تحت تاثیر زلزله نیز گفت: پهنه رومرکز این زلزله در منطقه سرپل ذهاب، قصرشیرین و ثلاث باباجانی بوده؛ ولی از جمهوری آذربایجان تا کویت احساس شده است.
وی در مورد گسل مسبب زلزله توضیح داد: گسل مسبب زلزله براساس اطلاعات کنونی گسل نزدیک به گسلشی امتدادلغز با جابه جایی راستگرد با روندی شمال غرب-جنوب شرق نزدیک به شمالی- جنوبی بوده است و برخلاف گسلش پی سنگی در ژرفای حدود ٢٠ کیلومتری در زلزله ٢١-٨-٩٦ به شکل گسل تقریبا افقی با شیبی 16 درجه به سمت غرب.
دکتر زارع در پاسخ به این سوال که آیا این زمین لرزه پس لرزه ای از زلزله 21 آبان 96 است یا به صورت زلزله ای مستقل باید برآورد شود، گفت: پس لرزه زمانی به یک زلزله اطلاق می شود که دقیقا در همان صفحه زلزله اصلی و با بزرگایی کمتر روی دهد؛ ولی شواهد فعلی نشان می دهد که زلزله ٤-٩-٩٧ در همان صفحه زلزله ٢١-٨-٩٦ روی نداده است.
وی افزود: اما می توانیم بگوییم این زلزله ناشی از تحریک و تنش آزادشده از زلزله 21 آبان سال گذشته روی داده است. پژوهش های اخیر ما نشان داد مقدار تغییرات تنش در ناحیه شرق و غرب سرپل ذهاب بعد از زلزله ٢١-٨-٩٦ افزایش یافته و این نواحی کاندید رخداد زلزله های بعدی هستند.
به گزارش ایرنا، تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعات دقیقی از میزان تلفات جانی زلزله روی داده موجود نیست. این زلزله با چندین پس لرزه به بزرگای 5.2، 4، 4.2 و 4.1 همراه بوده است.
شبک**1392**علمی**9157**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال