یک نویسنده :

کتابخانه ها به فضای فرهنگی خانواده ها تبدیل شوند

تهران - ایرنا - نویسنده کتاب «روز شنبه» گفت: با تبدیل فضای کتابخانه های عمومی پراکنده به یک فضای فرهنگی ایده آل برای خانواده ها، بطور یقین می توان شاهد تحول در حوزه اجتماعی کشور باشیم.

گلعلی بابایی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به ظرفیت کتابخانه های عمومی برای ایجاد تحول های کوچک و بزرگ در حوزه های اجتماعی و کاهش مشکلات اجتماعی کشور، افزود: ماهیت وجود کتابخانه ها است که بتوانند جلوی ناهنجاریهای اجتماعی را بگیرند چراکه وقتی جلوی ناهنجاریها گرفته شود، بطورقطع سطح فرهنگی جامعه ارتقا پیدا کرده و بسیاری از مشکلات اجتماعی رو به بهبود خواهد رفت.
نویسنده کتاب «روز شنبه»، اظهار داشت: با ورود نهاد کتابخانه ها به مسائل اجتماعی موافقم چرا که هر رویکردی که سمت و سوی اصلاح سبک زندگی مردم و ارائه آموزشهای لازم به آحاد جامعه باشد، بطور حتم مستحق دفاع خواهد بود.
بابایی همچنین با اعتقاد بر اینکه کتابخانه ها محملی برای مشاوره ها و آموزش های روانشناسی خانوادگی و کودکان است ،گفت: این موضوع بستگی به زیر ساختها و توانمندیهای نهاد کتابخانه ها دارد که آیا می تواند چنین ماموریت مهمی را به انجام برساند یا خیر؛ چرا که کار کردن و ارائه آموزشهای لازم برای خانواده و به خصوص کودکان، نیازمند داشتن کادری مجرب است که بطور قطع با توان مالی فعلی کتابخانه ها در سراسر کشور همخوانی ندارد.
وی در ادامه استفاده از توانمندیهای مردمی را یکی از راههای رسیدن به این هدف عنوان کرد که در محله ها کم نیست و نهاد کتابخانه ها باید از این پتانسیل به نحو احسن استفاده کند.
به گفته وی ، نتیجه چنین آموزشهایی برای خانواده ها، می تواند از بروز بسیاری از معضلات اجتماعی جلوگیری کند.
این نویسنده ضمن بیان تجربیات خود از حضور در کتابخانه ها نیز یاد آورشد: با توجه به گذشت طولانی زمان، شاید خاطره مشخصی از آن دوران به ذهنم نیاید اما چون آن ایام منازل مردم به این شکل کنونی، یعنی آپارتمانی نبود و تعداد نفرات خانوارها هم زیاد بود لذا محیط خانه ها اصلا برای مطالعه مناسب نبود.
بابایی افزود: کتابخانه های عمومی بهترین مکان برای مرور درسها در شبهای امتحان بود که از آن شبها و کتابخانه برخی پارک ها خاطرات خوشی دارم.
فراهنگ ** 3009 ** 9012 ** 1355

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال