هیل؛

گزارش تغییرات اقلیمی آمریکا عمدا در روز حراج جمعه منتشر شد

تهران – ایرنا – تارنمای «هیل» گزارش داد: دولت آمریکا گزارش تغییرات اقلیمی این کشور را در روز حراج جمعه منتشر کرد تا مورد توجه قرار نگیرد.

به گزارش ایرنا به نقل از هیل، طرفداران محیط زیست، روزنامه نگاران و قانونگذاران از جمله افرادی هستند که از دولت ترامپ برای انتشار گزارش تغییرات اقلیمی در آمریکا تنها یک روز پس از جشن شکرگذاری انتقاد کردند. در چنین روزی کمتر آمریکایی اخبار می خواند.
این گزارش در روز حراج جمعه (Black Friday) منتشر شد، روزی که در آن مردم به احتمال زیاد بیشتر از آن که در مورد امور ملی نگران باشند، دغدغه خرید کردن دارند. عموما این روز در واشنگتن به عنوان روزی مشهور است که دولت بی سرو صدا اخبار نه چندان مطلوب را منتشر می کند.
«فیلیپ دافی» رئیس پژوهشگاه «وودز هول» (Woods Hole) در گفتگویی تلفنی با هیل عنوان کرد: «کاملا مشخص است که گزارش را زمانی منتشر کردند که می دانستند کمترین توجه به آن می شود.»
در این گزارش هشدار داده شده است که اگر آمریکا به رویه خود ادامه دهد، باید در انتظار فجایع اقلیمی در مقیاس های بزرگ بود.
«برنی سندرز» سناتور آمریکایی که از مخالفان پر و پا قرص رئیس جمهوری آمریکا است، در توییتی دولت آمریکا را به آن متهم کرد که »به دنبال مدفون کردن گزارشی جدید در مورد پیامدهای فاجعه بار تغییرات اقلیمی است.»
سندرز گفت: «چرا؟ چون اقدامات ترامپ به وخامت اوضاع می افزاید.»
هیل نوشت: این گزارش قرار بود ماه آینده منتشر شود اما به طور غافلگیرانه ای این هفته منتشر شد.
«دیوید استرلینگ» رئیس مراکز ملی واحد پشتیبانی فنی اطلاعات زیست محیطی در مصاحبه ای تلفنی در مورد دلیل تغییر زمان انتشار این گزارش این طور گفت که نویسندگان آن فکر کردند این گزارش می تواند در دو کنفرانس بین المللی آتی «به بحث گذاشته شود.»
وی مدعی شد که هدف این بوده که به شرکت کنندگان در این کنفرانس ها زمان لازم برای بازبینی گزارش داده شود.
استرلینگ به سوال های خبرنگاران در مورد این که آیا کاخ سفید بر زمان انتشار این گزارش اعمال نفوذ کرده است یا نه، پاسخی نداد. «ویرجینیا برکت» رئیس کمیته فرعی پژوهش در مورد تغییرات جهانی نیز بارها از پاسخ دادن به سوالات در مورد زمان انتشار این گزارش، خودداری کرد.
به گزارش ایرنا از تارنمای رویترز، دولت آمریکا جمعه شب گزارش دوره ای تغییرات اقلیمی را که هر 4 سال یک بار منتشر می شود، ارائه داد.
این گزارش اذعان می کند که تغییر اقلیم تا پایان قرن بیست و یکم صدها میلیارد دلار هزینه برای اقتصاد آمریکا دنبال خواهد داشت و از بهداشت انسانی گرفته تا زیرساخت و تولیدات کشاورزی همه چیز را دچار آسیب می کند.
گزارش تغییرات اقلیمی که با همکاری ده ها سازمان و وزارتخانه دولتی آمریکا تدوین شده، تاثیر گرمایش جهانی بر تغییرات اقلیمی و شدت گیری حوادث طبیعی همچون توفان را تایید می کند.
در حالی که این گزارش از سوی نهادهای دولتی خود آمریکا تهیه شده، کاخ سفید در واکنشی عجیب آن را «غیردقیق» توصیف کرد.
تایید فاجعه بار بودن تاثیر اعمال انسانی بر آب و هوای زمین در این گزارش در حالی است که رد نظریه گرمایش جهانی و تاثیر سوء رفتارهای انسانی بر آن سیاست رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور بوده است.
ترامپ در یکی از اولین اقدام ها در آغاز دوران ریاست جمهوری خود، آمریکا را از توافق آب و هوایی پاریس که در سال 2015 برای پیشگیری از تغییرات اقلیمی به امضای نزدیک به 200 کشور رسید، خارج کرد.
رئیس جمهوری آمریکا این توافق را به ضرر اقتصاد آمریکا دانسته و منافع آن برای حفظ محیط زیست را ناچیز توصیف کرد.
ترامپ همچنین برای افزایش تولید سوخت های فسیلی از جمله نفت، قوانین و مقررات وضع شده در دوران باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را لغو کرد.
وی بارها در پیام های توئیتری خود نظریه گرمایش جهانی را به سخره گرفته است.
گرمایش جهانی یا گرم شدن زمین نام پدیده ای است که منجر به افزایش میانگین دمای زمین و سطح اقیانوس ها شده و با تغییر آب و هوای زمین در نهایت باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و توفان‌های وحشتناک می شود.
اروپام 9418** 1546

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال