تحلیلگر ترک در مصاحبه با ایرنا؛

افشای اسناد قتل خاشقچی ضربه مهلکی به حیثیت آل سعود زد

آنکاراـ ایرناـ مصطفی تورکش تحلیلگر ترک مسائل خاورمیانه در مصاحبه با ایرنا گفت: افشای اسناد قتل جمال خاشقچی منتقد سعودی، ضربه مهلکی به حیثیت آل سعود در افکار عمومی جهان وارد کرد.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه خاورمیانه آنکارا در در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنکارا، آثار منفی جنایت قتل خاشقچی بر همکاری منطقه ای واشنگتن با ریاض جدی خواند و اظهار کرد: این موضوع علاوه بر تاثیرات بلند مدت در روابط ریاض با واشنگتن و اروپا، می تواند توازن قوا را به ضرر متحدان منطقه ای آمریکا در خاورمیانه از جمله عربستان، امارات و مصر برهم بزند.
وی جنایت یاد شده را نه یک رویداد معمولی بلکه آغاز تحولات جدیدی در منطقه ارزیابی کرد و افزود: اسناد قتل خاشقچی گویای بسیاری از واقعیات پشت پرده این جنایت است.
این استاد دانشگاه خاورمیانه آنکارا اضافه کرد: انتشار این اسناد راه فراری برای قاتلان و آمران این حادثه دردناک باقی نگذاشت و گر نه حامیان آل سعود تاکنون بر این پرونده سرپوش گذاشته بودند.
وی انتخاب ترکیه برای اجرای عملیات قتل خاشقچی را از پیش برنامه ریزی شده دانست و گفت: این قتل به هیچ عنوان اتفاقی نبوده بلکه به گمان من احتمال فتنه ای علیه آنکارا در این ماجرای پیچیده محتمل است.
به گزارش ایرنا، روز گذشته (سه شنبه) جزئیات بیشتری از جنایت قتل خاشقچی با انتشار محتوای فایل صوتی 11 دقیقه ای در رسانه های ترکیه منتشر شد.
جمال خاشقچی 60 ساله، بعد از انتخاب محمدبن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای منتهی به قتل، قصد ازدواج با یک تبعه ترکیه را داشت.
این روزنامه نگار منتقد آل سعود روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با 'خدیجه چنگیز' نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.
نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.
حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.
همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی و نابود کردن جنازه وی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی تاکنون رد شده است.
خاورم/1905**شبس**1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال