AFC:

تیم فوتبال ایران، قدرتی که تعادل غرب و شرق آسیا را برهم زد

تهران- ایرنا- پس از اینکه کره جنوبی در 2 دوره نخست جام ملت های آسیا عنوان قهرمانی را به خانه برد، تیم های غرب آسیا تعادل را به این تورنمنت بازگرداندند، تعادلی که البته در سال 1968 به دست قدرتی مقتدرتر یعنی ایران به هم خورد.

تارنمای رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای اف سی) در فاصله کمتر از 50 روز تا آغاز جام ملت های 2019 آسیا، در گزارشی ضمن اشاره به قهرمان های پیشین این بازی ها، به عصر جدید تیم ملی ایران که از سال 1968 آغاز شد، پرداخت.
به گزارش ایرنا، ای اف سی روز چهارشنبه نوشت: تیم ملی فوتبال ایران در سه دوره نخست جام ملت های آسیا جواز حضور را به دست نیاورد، این در حالی است که این تیم پس از کسب مدال نقره اولین دوره بازی های آسیایی در دهلی نو در سال 1951، در سطح قاره ای رد پایی نسبتا پر رنگ از خود بر جای گذاشته بودند.
با این وجود، موفقیت در بازی های آسیایی دهلی نو در مقایسه با دوران سلطه این کشور بر جام ملت های آسیا که از سال 1968 آغاز شد، قطره ای در برابر دریا است.
بدنبال افزایش تیم ها از 4 به 5 تیم، این مسابقات به میزبانی ایران در ورزشگاه شیرودی (امجدیه سابق) تهران برگزار شد.
رابطه عاشقانه و جدایی ناپذیر ایران با جام ملت های آسیا از پیروزی 2 بر صفر مقابل هنگ کونگ که هر دو گل این بازی هم در 20 دقیقه پایانی به ثمر رسید، آغاز شد و سه پیروزی متوالی بعدی، نخستین عنوان قهرمانی آسیایی را با ثبت رکورد چهار پیروزی از چهار بازی، برای شاگردان «محمود بیاتی» تضمین کرد.
چهار سال بعد، ایران بار دیگر قهرمان شد. در این دوره شرکت کنندگان به 6 تیم افرایش یافته بود و قالب رقابت ها از حالت دوره ای که در 4 دوره نخست این بازی ها مورد استفاده قرار گرفته بود، به قالب گروهی و حذفی تغییر شکل داد.
در این رقابت ها، ایران بالاتر از تایلند و عراق در رتبه نخست گروه ایستاد. در حالی که کره جنوبی قهرمان 2 دوره این رقابت ها در رده سوم و کامبوج و کویت رتبه های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دادند.
پس از اینکه ایرانی ها در نیمه نهایی کامبوج را با نتیجه 2 بر یک شکست داده و در سوی دیگر کره ای ها در ضربات پنالتی از سد تایلند گذشتند، جدال دو کشوری که مجموع 3 عنوان قهرمانی را در 4 دوره برگزاری این رقابت ها به خود اختصاص داده بودند، آغاز شد.
گل نخست بازی را که «علی جباری» برای ایرانی ها به ثمر رساند، با گل «پارک لی چون» کره ای خنثی شد تا بازی به وقت های اضافه کشیده شود، جایی که «حسین کلانی» در نیمه دوم زمان های اضافه گل پیروزی بخش ایران را وارد دروازه حریف کرد تا دومین قهرمانی متوالی آن ها رقم بخورد.
تیم ملی ایران 4 سال بعد قدرتمند تر از گذشته بازگشت و با هدف ظهوری پیروزمندانه در جریان این دوره، رکوردی را از خود به یادگار گذاشت که همچنان پس از گذشت سالیان سال دست نخورده باقی مانده است.
6 کشور شرکت کننده در تهران گرد هم آمدند و ایران، بار دیگر بدون دردسر و پس از قرار گرفتن بالاتر از عراق و یمن جنوبی در گروه (B)، به نیمه نهایی راه یافت؛ کویت به عنوان تیم تازه وارد تورنمنت صدرنشین گروه (A) شد و چین و مالزی رتبه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
پس از اینکه ایران، چینی ها را در زمان های اضافی مقهور قدرت خود کرد و در سوی دیگر کویت هم برای گذشتن از سد عراق، جدای از زمان های معمول بازی به 30 دقیقه اضافی نیز احتیاج پیدا کرد؛ پایه های فینال مشخص شدند.
نبردی حماسی در ورزشگاه آزادی تهران در برابر 100 هزار هوادار مشتاق بین دو تیم درگرفت و در نهایت ایران موفق شد تا برای سومین دوره پیاپی جام قهرمانی جام ملت های آسیا را بالای سر ببرد.
در این بازی، «علی پروین» اسطوره فوتبال ایران که تک گل بازی را به ثمر رساند، در مورد این مسابقه اظهار داشت: کویت در آن روزها بسیار قدرتمند بود، تیمی قوی که خود را پا به پای ایران به فینال جام ملت های آسیا رسانده بود.
وی ادامه داد: بازی نفس گیری بود. در محوطه جریمه کویت، یک نفر اشتباهی مرتکب شد و توپ جلوی پای من افتاد و خدا را شکر توانستم به توپ ضربه بزنم و گل پیروزی بخش بازی را به ثمر برسانم.
ورزشی**3991**1584

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال