مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه سه شنبه تا صبح چهارشنبه

تهران- ایرنا- اعلام برگزاری مراسم روز دانشجو در روز 16 آذر با حضور رئیس جمهوری در یکی از دانشگاه های کشور، پاسخ معنادار ظریف به بیانیه شرم آور رئیس جمهوری آمریکا در حمایت از حاکمان سعودی، محکومیت حادثه تروریستی روز سه شنبه شهر کابل از سوی سخنگوی وزارت امورخارجه، دفاع بی شرمانه ترامپ از آل سعود با نادیده گرفتن جنایت بن سلمان، درخواست تحریم عربستان از سوی دمکرات های کنگره آمریکا پس از بیانیه ترامپ در حمایت از سعودی ها و گزارش واشنگتن پست از دوران سیاسی رو به افول ترامپ مهمترین خبرهای 12ساعت گذشته ایرنا بود.

اخبار داخلی
**********
* تهران - ایرنا - معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از برگزاری مراسم روز دانشجو در روز 16 آذر با حضور ریاست جمهوری در یکی از دانشگاه های کشور خبر داد.
* تهران- ایرنا- وزیر خارجه ایران در واکنش به بیانیه رئیس جمهوری آمریکا در تطهیر حاکمان سعودی از قتل روزنامه نگار منتقد، با شرم آور خواندن این بیانیه نوشت: شاید مسئول آتش سوزی (جنگ) کالیفرنیا هم ما هستیم.
* تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حادثه تروریستی شهر کابل را که باعث کشته و زخمی شدن ده ها تن از مردم، علما و روحانیون شد، به شدت محکوم و ضمن تسلیت به دولت و ملت افغانستان با خانواده قربانیان این جنایت شوم و نابخشودنی ابراز همدردی کرد.
* سمنان- ایرنا- رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: آمریکا با رویکرد خصمانه و تحریم های مختلف از جمله غذا و دارو مردم ایران اسلامی را برای ضربه زدن نشانه گرفته است.
* تهران- ایرنا- غلامرضا غفاری معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات وجود هرگونه فهرستی از افراد ممنوع السخنرانی در دانشگاه‌های کشور را تکذیب کرد.
* ساری- ایرنا- رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت که دولت تدبیر و امید تاکنون بیش از 6 هزار و 500 میلیارد تومان برای مکانیزاسیون کشاورزی کشور سرمایه گذاری کرده است.
* تهران- ایرنا- حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی و مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات بین المللی صلح سوریه درباره برنامه های دور جدید نشست بین المللی صلح با استفان دیمیستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت وگو کرد.
* مسکو- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ایران و روسیه پیشرفت های خوبی در پروژه های مشترک داشته اند، گفت: نگاه دو طرف و شرایط مشابه فرصت متفاوتی را فراهم کرده است تا بتوانیم با انرژی قوی تر پروژه های مشترک را ادامه دهیم.
* مسکو- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی ایران برای مذاکره برای توسعه حمل و نقل ریلی و توسعه همکاری ها در چارچوب راه گذر شمال و جنوب به روسیه سفر کرد.
* تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور 9 حکم جداگانه، روسای 9 دانشگاه کشور را منصوب کرد.
* زنجان- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی گفت: با احداث اولین واحد تولید فرآورده های جانبی از تفاله کارخانجات روغن کشی زیتون در شهرستان طارم، از این فرآورده در صنعت داروسازی، آرایشی و بهداشتی و حتی به عنوان خوراک دام استفاده خواهیم کرد.

اخبار خارجی
**********
* نیویورک- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه با صدور بیانیه ای مطبوعاتی با دفاع بی شرمانه از آل سعود و رد دخالت شاه و ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقچی، ایران را به بی ثباتی در منطقه متهم کرد.
* تهران- ایرنا- تعدادی از اعضای دمکرات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا با انتقاد از بیانیه ترامپ در حمایت از حاکمان سعودی، خواستار تحریم عربستان و قطع کمک های واشنگتن به این کشور شدند.
* تهران- ایرنا- روزنامه واشنگتن پست در نوشتاری با عنوان 'پایان دوره ترامپ' به چگونگی پایان یافتن دوره رئیس جمهوری آمریکا در صحنه سیاسی این کشور پرداخته است.
* تهران- ایرنا- دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که انتخابات پارلمانی بحرین هفته آینده در فضای سیاسی توام با سرکوب برگزار خواهد شد و انتخاباتی آزاد نخواهد بود.
* نیویورک- ایرنا- دیپلمات پیشین آمریکا در عربستان بیانیه ترامپ در حمایت از سعودی را آبکی و گزافه دانست و گفت: رئیس جمهوری آمریکا ارزیابی سازمان های امنیتی خود را درباره نقش ولیعهد سعودی در قتل خاشقچی نادیده گرفت و با اتهام های بی اساس علیه ایران، بی اعتبار کردن سیا را توجیه کرد.
* تهران- ایرنا- دو نهاد بین المللی حقوق بشر عربستان را متهم به شکنجه و آزار جنسی فعالان حقوق بشر زندانی شده از سوی حاکمان سعودی کردند.
* تهران- ایرنا- سناتور هم حزبی رئیس جمهوری آمریکا با طعنه به سیاست «اول آمریکا» وی، بیانیه ترامپ در حمایت از حاکمان سعودی را حاکی از سیاست «اول سعودی» دانست و خواستار تحریم عربستان شد.
* تهران- ایرنا- رهبر جنبش انصارالله یمن گفت که ملت یمن دفاع از خود و سرزمین اش در برابر تجاوز آمریکایی-سعودی و تحقق استقلال و آزادی را حق مسلم خود می داند.
* رم- ایرنا- روزنامه ایتالیایی 'کوریره دلاسرا'به تحریم های ضد ایرانی ترامپ اشاره کرد و نوشت: تحریم های آمریکا علیه ایران سلطان چای هند را دچار بحران کرد.
* تهران- ایرنا- وزارت خزانه داری آمریکا 9 فرد و شرکت را به بهانه مشارکت در انتقال نفت ایران به سوریه تحریم کرد.
شبد**1953**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال