خصوصی یا دولتی بودن پرسپولیس شفاف نیست

تهران- ایرنا- در حالی که از روز 26 آبان ماه بازنشستگان باید صندلی خود را ترک می کردند اما هنوز مشخص نیست که آیا قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل حال مدیرعامل باشگاه پرسپولیس می شود یا نه؟

به گزارش ایرنا، این روزها و با اجرایی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان در دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، صحبت های مختلفی درباره رفتن یا ماندن حمیدرضا گرشاسبی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس از این تیم مطرح می شود.
اما نکته جالب توجه این است که هنوز خود مدیران باشگاه پرسپولیس هم نمی‌دانند که این باشگاه دولتی است یا خصوصی و اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل حال آنها می شود یا خیر؟
حمیدرضا گرشاسبی روز یکشنبه هفته جاری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایرنا در این رابطه اظهار داشت: ما سعی کردیم در هر کجا که کار می‌کنیم بیشتر توانمان را بگذاریم تا خدمت انجام دهیم. ابتدا باید ببینیم که این قانون شامل حال پرسپولیس می‌شود یا نه. اما ما تا آخرین دقیقه با قدرت به کار خود ادامه خواهیم داد.
وی ادامه داد: ما تا 15 آذر که زمان اعلام شده برای خداحافظی از دستگاه های دولتی اعلام شده، صبر خواهیم کرد تا ببینیم که این قانون بازنشستگی شامل حال پرسپولیس می‌شود یا خیر اما طی عهد و پیمانی که با خدا و وجدان خودمان بستیم تا زمانی که باشیم برای موفقیت پرسپولیس بیش از توانمان را می‌گذاریم و کار خواهیم کرد.
از این صحبت ها می‌شود فهمید که هنوز تکلیف این باشگاه برای خصوصی یا دولتی بودن مشخص نیست چرا که اگر باشگاه پرسپولیس دولتی باشد، مدیران بازنشسته پرسپولیس باید مانند بسیاری از نفرات در سایر فدراسیون ها جایگاه خود را در اختیار جوان ترها قرار دهند. با این حال ابقای مهدی تاج در ریاست فدراسیون فوتبال باعث شده تا مدیران تیم نائب قهرمان لیگ قهرمانان آسیا نیز به فکر ماندن و مستثنی شدن از قانون منع به کارگیری بازنشستگان باشند.
این در حالی است که صحبت‌های امیر عابدینی مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس نیز جالب توجه است. او روز گذشته (دوشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایرنا در مورد دولتی بودن یا نبودن باشگاه پرسپولیس گفت: سال 1380 پس از آنکه باشگاه پرسپولیس از بخش خصوصی گرفته شد به دولت منتقل گردید امتیاز آن هم به سازمان تربیت بدنی وقت واگذار شد. سه سال پیش هم دولت قصد داشت 100 درصد سهام پرسپولیس را به بخش خصوصی واگذار کند که این اتفاق رخ نداد.
وی افزود: از طرفی پول باشگاه پرسپولیس به طور مستقیم به حساب آنها واریز نمی شود بلکه بودجه به حساب خزانه دولت می رود و سپس به حساب آنها واریز می‌شود. همه این مسائل به صورت شفاف نشان می‌دهد که باشگاه پرسپولیس یک باشگاه کاملا دولتی است.

** پرسپولیس ثبت دولتی شده اما ردیف بودجه ندارد
مالکان اصلی باشگاه پرسپولیس؛ وزارتخانه های ورزش و جوانان و امور اقتصادی و دارایی هستند البته باشگاه از طریق مجمع اداره می‌شود. سه وزیر باید در مجامع باشگاه های پرسپولیس و استقلال براساس اصلی حقوقی حضور داشته باشند.
سه وزیر از میان وزرای ورزش و جوانان، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید در مجمع استقلال و پرسپولیس عضو باشند.
البته در این راستا آنچه که تاکنون مشخص بوده، این است که فقط وزیر ورزش و جوانان در این جلسات حضور پیدا می‌کرده است و دیگر وزرا در مجامع غایب بوده اند.
این دو باشگاه باید خودشان درآمدزایی داشته باشند اما باید درآمد حاصله به حساب خزانه دولت واریز شود و سپس دوباره به حساب باشگاه بازگردد.
بر اساس قوانین بین المللی هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نمی‌توانند در مجامع بین المللی یک مالک داشته باشند.
با این حال مشخص است که شرایط مالکیت این دو باشگاه شفاف نیست و مدیرعامل باشگاه پرسپولیس نمی‌داند که قانون منع به کارگیری بازنشستگان با توجه به مالکیت دولتی آن شامل حال وی می شود یا نه؟
26 آبان ماه روز آخری بود که بازنشستگان باید صندلی خود را تحویل می‌دادند که از 12 فدراسیون اعلام شده، 7 رئیس این کار را انجام دادند اما در فوتبال در سطح کلان کسی تاکنون صندلی خود را از دست نداده است.
با این وجود باید در روزهای آینده منتظر ماند و دید که آیا مدیران بازنشسته سرخآبی ها پایتخت صندلی خود را به جوان ترها واگذار خواهند کرد یا همچنان می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
ورزشی**ع.ک**9129

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال