اجلاس شورای 'آیمو' در لندن با حضور ایران گشایش یافت

لندن - ایرنا - یکصد و بیست و یکمین اجلاس شورای سازمان بین‌المللی دریانوردی ( آیمو ) روز دوشنبه با حضور هیاتی از جمهوری اسلامی ایران در مقر این سازمان در لندن گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، در این اجلاس که تا روز جمعه ( 23 نوامبر) ادامه خواهد داشت، هیات جمهوری اسلامی ایران به ریاست « محمد راستاد » معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی حضور دارد.
بر اساس برنامه اعلام‌ شده ایران قرار است سندی را که در رابطه با تحریم‌های آمریکا تنظیم کرده به اعضاء شورا ارائه دهد.
پیش ‌از این حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس اعلام کرد که در نامه‌ای به دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) با شکایت از تحریم‌های یکجانبه آمریکا، خواستار بررسی ویژه تأثیر این تحریم‌ها شده است.
وی با انتشار پیامی در کانال تلگرامی‌اش نوشت: برایان هوک ‌نماینده آمریکا در امور ایران روز گذشته در اظهاراتی از کشورهای جهان درخواست کرد که از پهلو گرفتن کشتی‌های ایرانی در بنادر خود جلوگیری کنند. وی گفت ما اجازه نمی‌دهیم که کشتی‌های ایرانی بیمه شوند و این باعث خواهد شد که اگر کشتی‌های این کشور باعث ایجاد حوادث دریایی شوند، کشورها نتوانند خسارت‌های خود را از شرکت‌های بیمه دریافت کنند.
این در حالی است که به گفته بعیدی نژاد هوک اصرار داشت که آمریکا را دوست ملت ایران معرفی کند.
سفیر کشورمان افزود: بدون شک ایران به دلیل خواست غیرقانونی آمریکا نمی‌تواند از فعالیت ناوگان کشتی‌های خود برای صدور نفت و همچنین صادرات و واردات کالاهای تجاری و صنعتی ممانعت کند و قطعاً آمریکا مسئول ایجاد هر حادثه‌ای در دریا خواهد بود.
وی افزود: به همین دلیل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی ضمن محکومیت این اقدام آمریکا، آن را نقض معاهدات بین‌المللی دریانوردی به‌ویژه پیرامون ایمنی دریا خوانده و ‌خواستار بررسی موضوع در اجلاس شورای سازمان بین‌المللی دریانوردی شده است.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت‌ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد و دوشنبه گذشته دوره تازه تحریم‌های ضد ایرانی را که عمدتاً صادرات نفت ایران، صنایع هوایی، کشتیرانی و بانکی را شامل می‌شود به اجرا گذاشت.
سایر کشورهای امضاکننده برجام یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین‌المللی، تأکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت‌هایشان با ایران حمایت می‌کنند.
در نشست شورای آیمو همچنین انتظار می رود که 40 عضو این شورا ، ضمن مروری بر فعالیت‌های این سازمان از آخرین نشست برگزارشده، راهبردها و سیاست‌های اجرایی آن را مورد بررسی قرار دهند.
شورای آیمو یکی از عالی‌ترین ارکان آیمو ( International Maritime Organization ) می‌باشد که برنامه‌ها ، اهداف عالیه سازمان آیمو و مسائل بودجه ‌ای آن را مشخص می‌کند.
سازمان بین‌المللی دریانوردی، به دنبال تسهیل همکاری و مبادلهٔ اطلاعات میان کشورهای عضو درزمینهٔ موضوعات فنی مربوط به کشتی‌رانی و به وجود آوردن عالی‌ترین معیارهای ایمنی دریایی است.
این سازمان که ازجمله اهدافش «ایمنی، امنیت، کشتی‌رانی کارآمد در اقیانوس‌های عاری از آلودگی» است هم‌اکنون با 171 عضو و 3 عضو وابسته یکی از مؤسسات تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد است و مقر آن در لندن می‌باشد و ارکان اصلی آن شامل مجمع ، شورا و نیز پنج کمیته تخصصی است.
مجمع عالی‌ترین رکن سازمان محسوب می‌شود و از تمامی دولت‌های عضو تشکیل‌شده است. این رکن هر 2سال یک‌بار به‌طور منظم تشکیل جلسه می‌دهد اما در صورت نیاز از اختیار برگزاری جلسات اضطراری هم برخوردار است.
سازمان آیمو با بیش از 30 سازمان بین الدولی ارتباط رسمی دارد. همچنین به حدود 50 سازمان بین‌المللی غیردولتی وضعیت مشورتی اعطاشده است و به آن‌ها اجازه داده‌شده است که به‌عنوان ناظر در کار کمیته‌های مختلف شرکت کنند.
اروپام ** هـ ن ** 1546

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال