دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی:

پتانسیل لازم برای پیشرفت در پیش بینی هوا و اقلیم وجود دارد

تهران- ایرنا- دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی گفت: دستاوردهای به دست آمده در مدل سازی همراه با پیشرفت سریع در حوزه فناوری های دیدبانی مانند خودروهای هوشمند، فناوری های سنجنده ها و ماهواره ها بیانگر این است که پتانسیل لارم برای پیشرفت در پیش بینی هوا و اقلیم در اینده وجود دارد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، پتری تالاس روز دوشنبه در نخستین کنفرانس بین المللی پیش بینی عددی وضع هوا و اقلیم در پیامی به صورت ویدیوکنفرانس افزود: این پیش بینی ها زندگی انسان ها را نجات می دهند و ار مدیریت بحران و جلوگیری و کاهش خسارات اقتصادی ناشی ار حوادث شدید اب و هوایی پشتیبانی می کند و در بخش های انرژی، کشاورزی، حمل و نقل و تفریحات به طور قابل توجهی درامدزایی می کند.
وی اظهار داشت: پیشرفت های علمی و فنی منجر به توسعه مهارت های پیش بینی وضع هوا در ٤٠ سال اخیر شده است، مهم اینکه این مهارت ها دائما به صورت کیفی و عینی ارزیابی می شوند زیرا این پیش بینی ها هر روزه با مدادهای وافعی مقایسه می شوند.
وی ادامه داد: پیش بینی عددی وضع هوا یک برتری اساسی نسیبت به سایر رشته های علمی دارد و آن این است که میزان مهارت آن هر روزه و در سطح دنیا به صورت عینی ارزیابی می شود، بنابراین درستی و نادرستی این پیش بینی ها دقیقا مشخص شده و راه های توسعه این مهارت به گونه ای موثر ازمایش می شود.
دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی گفت: مدت زیادی است که بازه زمانی زیر فصلی با عنوان بیابان پیش بینی پذیری' شناخته می شود و پیش بینی این بازه زمانی کمتر از پیش بینی های میان مدت و فصلی مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزود: تا زمان های اخیر در زمینه پیش بینی های اقلیمی زمان نزدیک ( چند ساله تا دهه ای ) به دلیل کمبود رکورد داده های دیدبانی برای ارزیابی مهارت این نوع پیش بینی ها ، پیشرفت چندانی صورت نگرفته است.
تالاس ادامه داد: اینده نگری اقلیمی در صدر رویکردهای مدل سازی سیستم زمین بوده تا برهم کنش های پیچیده و ساز و کارهای بازخورد میان جو ، اقیانوس ، زمین ، یخ کره و زیست شیمی زمین را شبیه سازی کند.

* امروز کجا ایستاده ایم
وی گفت: مراکز عملیاتی پیش بینی عددی وضع هوا، پیش بینی برای بازه زمانی بسیار کوتاه در مقیاس کیلومتر و چند بار در روز تا پیش بینی فصلی جهانی در مقیاس چند ده کیلومتر و ماهی یکبار را ارائه می دهند. این پیش بینی ها مربوط به وضع هوا می باشند، اما در پیش بینی کیفیت هوا و کاربردهای آب شناسی نیز بکار گرفته می شوند.

* چالش های علمی
تالاس افزود: در آینده دو حیطه به توجه بیشتری نیاز دارند و افزایش مهارت ها را نوید می دهند، اما این امر نیاز به سرمایه گذاری قابل توجه در محاسبات و توسعه علمی دارد.
وی ادامه داد: اول اینکه عدم قطعیت ذاتی در پارامترهای فیزیکی، خواه ناشی از درک ناقص فرآیندها و یا خواه ناشی از مشکل ارائه تاثیر فرآیندهای ناشناخته در مقیاس های شناخته شده باشد، ممکن است نیاز به یک رویکرد کاملا متفاوت داشته باشد. پیچیده تر کردن مدل ها لزوما آنها را دقیق تر نمی کند. ما نیازمند درک بنیادی فرآیندها برای بهبود پارامتر بزه کردن مدل ها و توضیح خطاهای سیستماتیک هستیم.
دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی گفت: دوم اینکه فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی بیشتری اضافه خواهد شد. به سبب جفت شدن مدل های جوی با مدل های اقیانوسی، سطح زمین و یخ دریا، که برخی از آنها امروزه به طور عملیاتی مورد استفاده قرار می گیرند، نیازمند فرآیندهای فیزیکی بیشتری هستیم. جفت مدلسازی و رویکردهای سیستم زمین برای پیش بینی وضع هوا و اقلیم، با روش های جدید از سامانه های دیدبانی بهره می برند و نیاز به این دارند که برای به دست آوردن داده های مشاهداتی و قابلیت های لازم، با مجموعه وسیعتری از شرکا و فراتر از سازمان های هواشناسی همکاری کنیم.

* چالشهای فنی
وی گفت: امروزه پیش بینی عددی وضع هوا از رایانه هایی با کارایی بسیار بالا استفاده می کند که رتبه آنها 20 کامپیوتر اول در بین 500 سیستم قدرتمند موجود قرار دارد. به هر حال، توسعه مورد انتظار فناوری محاسباتی پرسرعت در آینده، شرایط جدیدی را بر چگونگی برخورد با چالش های علمی تحمیل می کند.
تالاس افزود: بنابراین با توجه به سخت افزار، طرح کدها و روش های عددی، به یک تغییر الگو نیاز است. فناوری های جدید پردازشگرهای ضعیف را با CPU های نسل بعد ترکیب و تجمیع میکنند تا بهترین هر دو عرصه را ارائه دهند.
وی ادامه داد: این چالش محاسباتی با وجود نیاز به توزیع و آرشیو داده بیشتر هم می شود. در حالی که به نظر می رسد سرعت رشد داده کمتر از رشد محاسبات باشد، احتمالا تولید داده با حجم اگزابایت زودتر از توان محاسبات اگزافلاپ حاصل شود. محاسبات مجدد حتی از ذخیره داده نیز پرهزینه تر است، بنابراین اینکه با چالش داده باید با اولویت بالا برخورد شود، اجتناب ناپذیر است.
تالاس گفت: بسیاری از چالش ها و فرصت های فناورانه از سامانه های دیدبانی آینده زمین به دست می آید. در نهایت، فناوری های جدید ماهواره ای به صورت فزاینده ای به سمت رادیومترهای فرا طیفی حرکت می کند، با هزاران کانال طیفی وضعیت ترمودینامیکی جو را در کنار سایر ترکیبات مورد کاوش قرار می دهند و همراه با ابزارهای فعال (مانند رادارها و لیزرهای با تفکیک بالا) ویژگی های سطحی، ذرات ریز معلق هوا، باد، بخار آب، ابر و بارش را کاوش می کنند. هر دو گروه ابزار می توانند سرعت تولید داده را به 100 گیگابایت در روز برسانند که این امر نیازمند دریافت زمینی پیش پردازش و پخش داده در مدت چند ساعت و استفاده از این اطلاعات در سیستم های پیش بینی است.
علمی ٩٠١٤*2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال